Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

59
38921

Tayland’ın tropikal, genellikle sıcak, nemli ve muson yağmurlarının egemen olduğu iklim kabaca 3 mevsime ayrılır. Tayland kuzeyden güneye uzanan bir ülke olduğundan, bu mevsimlerin bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor.

Ancak yine de Tayland’ın yıllık ortalama sıcaklığında çok büyük bir değişiklik olmaz. Yıllık genel ortalama sıcaklık 30 ile 35°C arasındadır. En düşük sıcaklık ise 20 ile 27°C arasındadır.

Tayland’ın iklimi: Mevsimler ve Sıcaklıklar

Yağmurlu mevsimlerde %90’ın üzerine çıkan nem oranı, mevcut sıcaklığın çok daha fazlaymış gibi hissedilmesine neden olur.

Serin Sezon

Tayland‘a gitmek için en uygun aylar Kasım-Şubat arasıdır. Çok az yağmur vardır ve hava çok rahatsız edecek kadar sıcak değildir. Ortalama hava sıcaklığı bu dönemde 31 °C olarak seyreder. En düşük ise 21-22 °C arasında olur. Sabah saatlerinde Tayland körfezinden gelen serin hava dalgası bile 20°C’nin altına çok zor iner.

Tayland standartlarına göre bu oldukça soğuk bir havadır. Bu “kış aylarında” nem oranı düşük olduğu için Tayland’ın en çok turist aldığı kalabalık olan zamanlardır. Dolayısı ile fiyatların bu sezonda yüksek olması beklenir.

Sıcak Sezon

Mart, Nisan ve Mayıs ayları en sıcak aylardır. Ortalama hava sıcaklığı 33 °C’lere kadar çıkabilir. En düşük ise 25-27 °C olarak seyreder.

Sıcak ve nemli hava insanın tenini yapış yapış hissetmesine neden olur. Nisan sonu ve Mayıs aylarında arada yağan yağmur havayı biraz serinletir.

Yağmurlu Sezon

Haziran ve Ekim arasındaki bu dönem, Tayland turizm sektörü için düşük sezon olarak geçer. Tüm gün veya gece yağmur yağmasının görülmesi nadirdir. Hava sıcaklığı ise gün içerisinde değişiklik gösterir. Ortalama gündüzün 3o °C civarında olan sıcaklık, gece 25-27 °C arasında seyreder.

Thailand-Holiday-Photo

Yağmur yağdığında yaklaşık 1-2 saat kadar sürer ve sonra güneş tekrar bulutların arasından kendini gösterir. Yağmur sonrası açan güneş ise sanki hiç yağmur yağmamış gibi tüm ıslaklığı kurutur.

Bu mevsim de Tayland iklimi ziyaret etmek için yine de uygun sayılır. Bar ve plajlar daha az kalabalıktır, fiyatlar daha makul seviyelere düşer.

Yağmurlu sezonda, her gün (ya da bütün gün boyunca) yağmur yağacağı anlamına gelmiyor. Sadece daha yüksek nem oranının ve yağmurun olduğu “kuru” kış aylarından biraz daha fazla bulutlu geçiyor günler. Tayland’ın en soğuk bölgeleri, özellikle kış aylarında, kuzeyde ki dağlık alan Chiang Mai ve kuzeydoğuda ki Isaan bölgeleridir. Bu bölgelerde sıcaklık geceleri 15 °C’ye kadar düşebilir. Ayrıca nemli yaz aylarında sıcaklığın 40°C’ye kadar çıktığı bölgeler de vardır.

 

Paylaş
Önceki İçerikPattaya Hava Durumu
Sonraki İçerikTayland Hava Durumu

59 YORUMLAR

 1. Merhaba arkadaşlar mart sonu nisan başı gidicem gene tayland a gelmek isteyen arkadaşlar varsa hep beraber gidelim gosttman@hotmail.com yukardan aşşa aşşadan yukarı uzak doguyu gezdim düsünen arkadaşlar olursa lütfen yazsın vakit az ancak organıze etmek gerekiyor saygılarımla ugur

 2. Arkadaşlar merhaba✋🏼 Temmuz ayı gibi Tayland’a gitmeyi düşünüyorum. Daha önce gidenler yada o tarihte orada olcak olan varsa bana ulasır mısınız? Deneyimlerinize ihtiyacım var.

 3. Merhaba dostlar bir arkadasim ile gitmeye karar verdik bu tayland icin ilk deneyimimiz olucak subat sonu gibi gitme karari aldik bize eslik etmek isteyenn arkadas lar varsa eglenceli bir tatil gecirebiliriz tavsiyeleriniz var ise dikkate almak isterim..

 4. 19 aralıkta 10 günlüğüne Tayland’a gidicem. Daha önce 3 kez gittim. İleri seviyede ingilizcem var. Yanlız gidiceğim için tur arkadaşı arıyorum. İlgilenenler ulaşsın lütfen.

 5. Arkadaşlar
  10 kasım- 5 aralık 2016 tarihlerinde .3 hafta lik
  Pataya ya gidiyorum..
  o tarihlerde gidecek olan varsa , orda ingilizce + almanca konusunda yardımcı olurum.

 6. Selam Australia da yasiyorum.Ekim 18 de Bangkok ucusum var yaklasik 2 haftami Thailand da plansiz bir sekilde gecirecegim:) katilmak isteyenler +61426677882 dan whatsapp uzerinden iletisime gecebilir

 7. merhaba ben gözde 2016 ekim kasim gibi taylanda uzun donem kalmaya gidiyorum sadece gezmek eglenmek ve kesfetmek icin…amacsiz bir yolculuk olacak…bana eslik edecek kisiler mail atabilir,orada gorusebilir veya taylanda birlikte ucabiliriz yrdkl.g@gmail.com

 8. Merhhabalar ekim ayı içinde gidicem tayland a sanırım bu gidişimle beraber 14 sene senede iki kere gidiyorum ben masaj eglence için giderim masajın orjınalı eglence mix yemek rus balık lokantalarında cunkı turklerın yeme duzenini biliyorlar kalamar ornek otelim fix merkeze yakın uygun gide gele herseyi heryeri ogrendim bu arada ekimden subata tatlı serın bunaltmıyor 26 30 mart dan sonra sıcak sonrası musonlar olu sezon bana gore bu arada 26 derece diyorum ya nemden antalya sıcagı gibi geliyor bilen bilir benim zaman sorunum yok kendi işim gelmek ısteyen arkadaslar olursa program yaparız gosttman@hotmail.com dan ulasabılirler saygılarımla ugur

 9. Bizde eşimle beraber 25 haziran 8 temmuz arasi orada olacağız. Aynı tarihte direk uçuşla Çift olarak gelenlerle arkadas olmak isteriz. Bu bizim ilk tayland gezimiz. Selamlar

 10. Ben de hemen hemen aynı tarihlerde vizesiz bi yurt dışı turu düşünüyorum. Tayland seçeneği dün aklıma geldi. İkna edilmeye ihtiyacım var 🙁

 11. Daha once 4 kez pattayaya gittim 5. Kez gitmeyi dusunuyorum tek yada 2 kisiyiz gelecek vr ise yardimci olabiliriim tahminen temmuz sonu agostos basi yola cikicam 14 gunlugune

CEVAP VER