Afyon, Türkiye‘de termal turizm denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri. Dünyaca ünlü şifalı termal su kaynakları, tarih boyunca bu şehrin önemli bir sağlık merkezi rolü üstlenmesine katkıda bulunmuş.

Bizans İmparatorluğu Dönemi’nden itibaren şifa bulmak isteyenlerin kaplıcalarını tercih ettiği Afyon, ülkemizde deprem hareketliliğinin en yoğun görüldüğü coğrafi bölgelerden Ege Bölgesi’nin iç kesiminde konumlanıyor.

Zengin jeotermal kaynakların hayat verdiği şehir, günümüzde bu şifalı kaynakların çevresinde kurulan modern tesislerle yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğruyor. Hem kaplıca hem de içme suyu olarak kullanılan Afyon kaplıcaları, batı ve doğuda Ege ve İç Anadolu ile kuzey ve güneyde Marmara ve Akdeniz bölgeleri arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor.

afyon kaplıca

Afyon Kaplıcaları

Tarih boyunca farklı mitolojik hikayelere konu olan ve efsanelerde de kendine yer bulan Afyon kaplıcaları, mucizevi iyileştirici etkisiyle şifa arayan ya da daha sağlıklı olmak isteyenlerin buluştuğu, Anadolu’nun en önemli alternatif tedavi merkezlerinden biri görevindeydi.

Frigya Kralı Midas’ın kızının yaralarını iyileştirmesi nedeniyle o yıllarda ününe ün katan Afyon termal kaynakları, günümüzde de nitelikli konaklama tesisleri ile sağlık turizmine hizmet veriyor.

Afyon şehir merkezinin farklı bölgelerinde yer alan Afyon kaplıcalarından en bilinenleri Hüdai çamur banyoları, Heybeli Ilıcaları, Ömer Ilıcası ve Gecek Kaplıcası.

1. Hüdai Çamur Banyoları

afyon kaplicalari

Afyonkarahisar-Antalya Karayolu’nun 65. kilometresinde, Sandıklı ilçesinde yer alan Hüdai Çamur Banyoları‘nın tarihi geçmişi Frigyalılar Dönemi’ne uzanıyor. Şifalı sularından daha çok çamur tedavisiyle öne çıkan tesisin kızıl renkli tedavi edici çamuru, 70 derecelik zengin mineralli su ile binlerce yıldır insanlığa hizmet ediyor.

Tesisteki su kaynağında yer alan mineraller arasında klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat, ve hidroarsenat bulunuyor. Hüdai Çamur Banyoları, bir belediye tesisi ve Sandıklı Park Otel olmak üzere iki ayrı konaklama ve dinlenme alternatifine sahip.

2. Ömer Ilıcası

Afyonkarahisar şehir merkezine 15 km mesafede, Afyon-Kütahya Karayolu üzerinde yer alan Ömer Ilıcası‘nın suyu 45 derecelik bir sıcaklığa sahip. 125 yıllık tarihi şifa havuzu ile özellikle çocuk felci ve kalıtsal hastalıklara iyi gelen ılıcanın bulunduğu yerde Ömer Thermal Otel hizmet veriyor.

3. Heybeli Ilıcaları

afyon-termal-kaplicalari-nasil

Afyon kent merkezine 52 km uzaklıkta yer alan Heybeli Ilıcaları, Kızıl Kilise olarak da bilinen tarihi yapı ile iç içe bir konumda. Belediye tarafından işletilen termal su kaynağı 50 derecelik bir sıcaklığa sahip. Heybeli Termal adıyla 3 farklı konut tipinde konaklama tesislerinin yaz kış konuklarını ağırladığı Heybeli Ilıcaları, özellikle romatizmal hastalıklar için tedavi edici özelliğe sahip.

4. Gecek Kaplıcası

Afyonkarahisar-Kütahya Karayolu’nun 16. kilometresinde yer alan Gecek Kaplıcası, 70 derece sıcaklığındaki şifalı sularıyla ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde tanınan bir merkez.

Kaplıcanın zengin mineral içeren sularının içerisinde amonyum, lityum, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, strosiyum, baryum, demir, alüminyum, mangan, çinko, krom, bakır, titan, kurşun, klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat, hidroarsenat, metabolik asidi, metasilikat asidi ve kükürtlü hidrojen gazları bulunuyor. En güzel Afyon termal oteller için hotels.com sayfalarına göz atın.

Hangi hastalıklara iyi geliyor

Afyon kaplıcaları ve termal suları destekleyici bir tedavi yöntemi olarak birçok hastalığa iyi geliyor. Uzman doktorların denetiminde, kontrollü bir şekilde uygulanan kaplıca kürü romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları, fizik tedavi, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, mide ve bağırsak sendromları, deri hastalıkları, egzama, bronşit, diyabet ve kadın hastalıkları tedavisinde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here