Tayland, Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden. Birbirinden güzel adalara sahip olan Tayland, doğal güzellikleri, etkileyici kumsalları, muhteşem denizi ile seyahat etmeyi seven her yaştan gezginlerin rotasında.

Tayland’ın en güzel adaları, sık sık dünya basınında da yer ediyor. Bu güzel adaların her biri, tatilcilerin farklı beklentilerine cevap verebilecek şekilde turizmde oldukça uzmanlaşmış. Dileyene huzurlu bir ortam, deniz, güneş ve kum üçlüsü, dileyene çılgın eğlenceler sunan gece hayatı ve doğa.

Tayland’ın En Güzel 10 Adası

10. Ko Lipe

Ko-Lipe-Tayland

Ko Lipe, Tayland’ın güneybatısında Adang-Ravi takımadasında yer alıyor. Ada, göçebe bir topluluk olan deniz çingenelerine ev sahipliği yapıyor. Bu küçük adanın etrafını bir saat gibi bir sürede yürümek mümkün. 3 ana plajı bulunan ada ziyaretçilerine çim kulübelerden, klimalı bungalovlara çeşitli konaklama imkanları sunuyor.

9. Ko Lanta

Ko-Lanta-Tayland

Ko Lanta, Tayland’ın Krabi kıyılarındaki bir grup ada. Grubun en büyük adası Ko Lanta Yai, kısaca Ko Lanta olarak biliniyor. Ko Lanta Yai’nin batı kıyısındaki birçok plajda yan yana dizilmiş bungalovlar ve konaklama alanalrı bulunuyor. Bu bölge manta vatozu ve balinaların da olduğu okyanus yaşamıyla, mercan resifleriyle pek çok dalış meraklısının ilgi odağı. Şnorkelle yüzenlerin, tüplü dalış yapanlar doldurduğu denizinin yanı sıra antik yağmur ormanlarının kalıntılarının da dahil olduğu tropik bitki örtüsü dikkat çekiyor.

8. Ko Samet

Ko-Samet-Tayland

Ko Samet, Bangkok’un koşturmacasına mola vermek isteyenlerin uğrak yeri. Adanın alamet-i farikalarından biri beyaz kumlu plajları. Ko Samet’in büyük bir kısmının milli park olmasına rağmen aranan deneyimin türüne bağlı olarak farklı olanaklar sunan tatil noktaları bulunuyor. Huzurlu bir dinlence mi istiyorsunuz, yoksa popüler plajlar mı?

7. Ko Tarutao

Ko-Tarutao-Tayland

Ko Taruta, Güney Tayland’taki Ulusal Tarutao Deniz Parkı Takımadaları’na ait 51 adadan biri. Bu ada ziyaretçilere kamp alanları ve kiralanabilir bungalovlar sunuyor. Tayland’ın güney kesiminin meşhur kalker kayalıkları, engebeli dağlar ve vahşi ormanlarla çevrili ada, turistleri bozulmamış ve sessiz atmosferiyle kendine çekiyor. Devasa kaplumbağaların uğrak yeri olan adanın batısı, egzotik vahşi yaşamı gözlemek için iyi bir fırsat.

6. Ko Samui

Ko-Samui-Tayland

Ko Samui, Tayland’ın en sık ziyaret edilen adalarından biri. Adı balayı adası ile özdeşleşen adada küçük bungalovlardan, özel villalara çok çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Ko Samui’de her yıl çeşitli festivaller düzenleniyor. Bu festivallerde yerel yiyecek-içecekler, kıyafetler ve hediyelik eşyalar satılıyor. Triatlon etkinlikleri ve yelken yarışları da dünyanın her yerinden kalabalıkları adaya topluyor.

5. Ko Phangan

Ko-Phangan-Tayland

Ko Phangan, Tayland körfezinde Ko samui ve Ko Tao adaları arasında yer alıyor. Ada, yağmur ormanları ve plajlarıyla özellikle sırt çantalı gezginlerin ilgisini çekiyor. Doğal güzellikleriyle baş döndüren ada, kaplıca ve meditasyon tesisleriyle de biliniyor. Adada her yıl Full Moon Party adı verilen elektronik dans festivali düzenleniyor. Beyaz kumlu plajda toplanan on binlerce genç çılgınca eğlenip dans ediyor. Daha sakin bir tatil isteyenler ise Ko Phangan’daki sayısız Budist tapınaklarını geziyor.

4. Phuket

Phuket-Tayland

Phuket, Tayland’ın Batılılar tarafından en çok tanınan ve en çok ziyaret edilen adası. Adanın en ünlü ve kalabalık plajı batı kıyısında bulunan Patong. Upuzun plaj günüdüzün turistlerce dolup taşıyor. Patong’da plajlarının yanı sıra gece kulüpleri ve alışveriş alanları bulunuyor. Hava karardıktan sonra gece hayatı başlıyor ve sabaha kadar Ptong bölgesi canlılığını koruyor. Phuket sadece Patong’dan ibaret değil elbet. Karon Beach, Kata Beach, Bangtao Beach, Kamala ve Surin plajlarıyla Phuket görülmeye değer sahillere sahip. Bu tatil adasında ayrıca görkemli tapınaklar, golf sahaları, tarihi müzeler ve anıtlar yer alıyor.

3. Ko Chang

Koh-Chang-Tayland

Kamboçya sınırına yakın konumlanan Ko Chang, Tayland’ın en büyük üçüncü adası, Ko Chang Deniz Parkı Takımadaları’nın ise en büyüğü. Bu dağlık ada şelaleleri, mercan resifleri, yağmur ormanları ve uzun beyaz kumlu plajlarıyla biliniyor. Ko Chang, Phuket ya da Ko Samui kadar canlı olmasa da önemli bir turizm merkezi. Adanın kuzeybatı köşesinde yer alan Beyaz Kum Plajı, Ko Chang’ın en uzunu. Bu plajın orta kısmını tatil köyleri ve oteller kaplıyor.

2. Koh Tao

Ko-Tao-Tayland

Koh Tao, maceraperestleri kendine çeken baş döndüren güzellikte deniz altı zenginliğine sahip bir ada. Özellikle scuba dalış, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşü için harika olanaklar sunana Koh Tao dünyaca ünlü bir dalış merkezi. Yılda yaklaşık 7,000 kişi burada dalış eğitimi alarak, sertifikalanıyor. Hiç dalış bilmeyenler bile burada muhakkak fun diving yapmalı.

Adada bol bulunan Atlantik kılıç balıkları, kapan levrekler ve ıskarmoz balıkları da balıkçıları buraya topluyor. Ayrıca plajları, çevrede yer alan minik uydu adaları, yağmur ormanları ve gece hayatıyla da ilgi çekiyor. Eğlence düşkünleri buradan Koh Phangan’a geçerek ertesi günün sabahında buraya geri dönüyor.

1. Ko Phi Phi

Ko-Phi-Phi-Tayland

Ko Phi Phi, Güney Tayland’ın Krabi bölgesindeki küçük bir takımada. Grubun en büyüğü Ko Phi Phi Don ve sadece bu adanın kalıcı sakinleri var. Takımın en ünlüsü ise 2000 yapımı Leonardo Di Caprio’nun oynadığı “The Beach” filminin çekildiği Ko Phi Phi Leh. Burada yer alan görkemli Maya Koyu görenleri büyülüyor. Bölgeyi kapsayan tam gün tekne turu yapılacak şeylerin en güzeli. Adada 2004 yılının Aralık ayında yaşanan tusunami felaketinden sonra neredeyse tüm altyapı yok olsa da hızlı bir şekilde yeniden yapılandı. Şimdilerde özellikle gençlerin ilgisinde olsa da her yaştan turist ilgi gösteriyor. Konforlu otelleriyle de iyi bir tatil seçeneği bu ada.

Kartpostal karelerinden çıkan görüntüleri sunan Tayland’ın en güzel adaları, doğayla bütünleşmek, huzurlu zaman geçirmek ve keyifli bir tatil yapmak için ideal. Her birinin birbirinden farklı özelliği bulunan adalar, ziyaretçinin beklenti ve ilgi alanlarına göre anlam kazanıyor.

Türk Hava Yolları, Emirates, Qatar Airways ve Singapur Havayolları ile Türkiye’den 9 saatlik direkt uçuşlarla Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na ulaşım mümkün. Bangkok’un 147 km güney doğusunda yer alan Pattaya’ya, 7 ve 3 No’lu karayolu ile, ortalama 2 saatlik bir kara yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here