Dar görüşlülüğün ve önyargının tedavisinin seyahat etmek olduğunu düşünüyorsanız, Mark Twain ile hemfikirsiniz demektir. Varacağınız yol kadar yolun kendisini de seven bir gezgin ruha sahipseniz, ne demek istediğimizi gayet iyi anlamış olmalısınız.

Söz konusu yolculuk olunca, yeni yerler keşfetmek, daha önce karşılaşılmayan kültürlerle tanışmak ve denenmemiş mutfakları tatmak elbette güzel. Fakat seyahat etmeyi bir tutku hâline getirenlerin yaşadığı en büyük sıkıntı, ucuz uçak bileti bulmanın bazen oldukça zor olması. Özellikle Türkiye’den yurt dışına yapılan ziyaretlerin, zaten sınırlı olan bütçeleri zorlaması daha ucuz bilet bulmanın önemini her geçen gün artırıyor. Fakat daha ucuza uçmak için işe yarar ipuçları yok mu? Olmaz olur mu! İşte uygun fiyata bilet almanız için birkaç pratik yol:

Ucuz-Ucak-Bileti

Uygun fiyata bilet almanın yolları

1. Havalimanı seçiminde esnek davranın

Havayolu firmalarının dünyanın her tarafında tek havaalanına uçtuğunu düşünmüyorsunuz değil mi? Güzel, biz de öyle düşünmüştük. Havayolu şirketlerinin uçuş yaptığı yerleri gözden geçirin ve biletlerin daha pahalı olduğu havalimanlarına göre daha ucuz havalimanlarına gitmeyi tercih edin. Örneğin İstanbul kalkışlı ya da varışlı uçak bileti alırken Sabiha Gökçen Havalimanı’nı seçmeniz daha ekonomik olacak.

2. Zamanlama her şeydir

Tamam sizi de anlıyoruz, resmi tatillerden yararlanıp yıllık izninizden vazgeçmek istemiyorsunuz ama bunun bir bedeli de var. Eğer sizin için şart değilse, uçuş talebinin arttığı ulusal ve dini bayram tatillerinde seyahat etmeyin. Uygun fiyatlı bilet bulmak için bu dönemlerde, hele ki geç kalmışsanız neredeyse imkânsız. Tatil dönemlerinin biraz öncesine veya sonrasına plan yaparsanız, kazançlı çıkacağınıza eminiz. Birkaç ay önce alınmış bir uçak bileti, daima daha avantajlı. Bilet alırken bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca her ülkenin ya da şehrin talep dönemi farklıdır. Örneğin, uygun fiyatları yakalamak isteyen gezginlerin İngiltere ve Tayland’a mayıs ayında gitmeleri, Antalya’ya Temmuz ve Ağustos ayında gitmekten vazgeçmeleri ucuz uçak bileti almak için iyi bir yol.

Kaldı ki bu iş saatten saate bile fark yaratır. O yüzden mümkünse, hafta içi bir günde sabahın erken ya da geceleyin geç saatlerdeki uçuşlara bilet alın. Şansınızı yurt içi istikametlere 7 hafta, yurt dışı yönlere ise 4-5 ay önceden alınan biletlerde deneyin. Cuma günlerinin ve hafta sonlarının, bütçeniz açısından hep daha pahalıya geleceğini de unutmayın.

Ucuz-Bilet-Bulmak

3. Fiyatları günlük olarak izleyin

Zamanlamanın önemli olduğundan bahsettik, fakat her olasılığı düşünerek fiyatları da takip edin. Bu nedenle her gün dünya kadar havayolu şirketinin internet sitesini girmekle uğraşmak yerine, uygunfiyat.com internet sitesini kullanarak uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmanızı öneririz. Ayrıca bu gibi platformların e-posta bültenlerine kaydolabilir, fiyat alarmı ayarlayarak istediğiniz yere, hem de belki de promosyonlu bilet satın alabilirsiniz.

4. Gerekirse rotanızı değiştirin

Sonuçta asıl amacınız yeni bir şehri veya ülkeyi görüp, o âna dek yaşamadığınız deneyimleri elde etmek değil mi? Öyleyse aklınızdaki yerle sınırlı kalmamanızı tavsiye ederiz. Zira gitmeyi düşündüğünüz yerdeki büyük çaplı bir etkinlik, festival ya da resmî tatil dönemi (örneğin Noel) bilet fiyatları bir anda yükselebilir. İstediğiniz yere değil, bütçenizin yettiği yerlere gitmeyi de bir düşünün. Bazen ummadığınız bir istikamet size bambaşka bir bakış açısı kazandırabilir, ufkunuzu açabilir. New York sokaklarını arşınlamayı düşünürken, Hindistan’daki guru kültünü tanımak da fena bir fikir olmayabilir, ne dersiniz?

5. Bazen tek yön daha iyidir

“One way ticket, one way ticket to the blueeeees…” Tam da bu konuya geldiğimize göre, Neil Sedaka’nın 1957’de söylediği ve 1978 yılında Eruption’ın cover yaptığı One Way Ticket adlı şarkıyı dinleyebiliriz. Genellikle gidiş-dönüş bilet almanın hem fiyat avantajı yarattığı hem de dönüşte ideal bileti bulamamak riskini ortadan kaldırdığı düşünülür. Yine de bu durum tüm hava yolları ve istikametlerdeki uçak biletleri için geçerli olmayabilir. Bu sebeple, gidiş-dönüşün yanında, gidiş ve dönüş biletlerine ayrı ayrı bakmayı da deneyebilirsiniz.

Ucuz-Ucak-Bileti-Bulmak

İnternetten uçak bileti nasıl alınır?

Eh, şimdilik bu kadar tüyo yeterli sanki! Bütün ön hazırlıkları yaptıysanız, sıra geldi en uygun fiyatlı bileti bulmaya. “Ucuz uçak bileti nasıl alınır?” diye soran gezginler ise cevabı uygunfiyat.com’da sizi buluyor. 900’den fazla hava yolu şirketinin yurt içi ve yurt dışı uçuş seçeneklerini kıyaslamanızı sağlayan Uygunfiyat.com’da peşin veya taksitli olarak uçak bileti satın alabilirsiniz. Dilerseniz banka kartıyla da ödeme yapabileceğiniz ve mobil uygulamasından da yararlanabileceğiniz SSL sertifikalı platformda, güvenli alışverişin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Ayrıca üye olursanız, kampanyalardan ve size özel promosyonlardan da yararlanabilirsiniz.

Öyleyse şimdi yolculuk tarihlerinizi seçin, yolcu sayısını belirleyin ve arama sonuçlarında size uygun fiyatlı ve zamanlı uçuşu seçin.

Yola çıkmanın tam zamanı! Sahi, rotanızdaki ilk durak neresi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here