Sanctuary of Truth Pattaya (Hakikat Tapınağı), Tapınak, geleneksel Budist ve Hindu motiflerine dayanan heykellerle dolu, ahşap ve belki de Pattaya‘nın en ikonik yapısı. Yapımına 1981’de başlanmasına rağmen henüz tamamlanmamış olan ve tamamen ağaçtan, karmaşık bir şekilde oyulan tapınak, 105 m’lik devasa bir yapı. Tay ustalığının en güzel örneklerinden olan Sanctuary of Truth, dünya çapındaki ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Wongamat Plajı’nın kuzeyinde yer alan Sanctuary of Truth, geleneksel dini temalara dayanan çağdaş vizyoner sanat özelliklerini taşıyan bir proje olarak, Taylandlı iş adamı Lek Viriyaphant’ın 1981’de bir fikri olarak hayat bulan yapının 2050’de tamamlanması planlanıyor.

Sanctuary-Truth

Hakikat Tapınağı, Pattaya

Tapınak tarzı, Angkor’daki imparatorluk ortamını gösteren el oyması ahşap heykeller sergileyen Khmer mimarisini çağrıştırıyor. Kamboçya, Çin, Hindistan ve Tayland‘daki Budizm ve Hindu dinleri ile mitolojilerini temsil eden dört bölümü bulunan yapının amacı sanat ve kültürün doğu felsefesinin bir yansıması olarak tarif ediliyor. Bu karmaşık yapıda ziyaretçilerin antik yaşamdan günümüze, insanın temel düşünce ve sorumluluklarına dair döngüyü anlaması hedeflenmiş. Daha büyük pencereden bakıldığında, genel olarak tek bir dine bağlı olmaksızın felsefe, sanat, kültür ve inanç bakımından evrensel bir takdir yeri olarak görevlendirilen tapınak, tek bir metal çivi kullanılmadan yapılıyor.

Tapınak, filler, insanlar ve sahneler, yaratıklar ve mitolojiye dair tanrılardan şaşırtıcı derecede detaylı oymalarla Tay işçiliğin anıtı olarak tanımlanıyor. İnsan varlığının kısa süren doğasını yansıtan yapıda ahşabın kullanılma nedeni, zamanla hava ve iklim şartlarına yenik düşerek malzemenin sürekli değiştirilmesi gerektiği anlamına geliyor. Zira 1981’de başlayan kutsal alanın inşaatı, bitmeyen, devam eden bir görev olarak kabul ediliyor.

Truth-Pattaya-Tayland

Sanctuary of Truth Kutsal Alanı, insan uygarlığının dini ve felsefi hakikat tarafından sağlandığı ve beslendiği vizyonundan yola çıkılarak tasarlanan, başka bir deyişle, din, felsefe ve sanatın sunduğu iyilik ve estetikten yaratıldı. Ayrıntılı oymalar ve heykeller sayesinde, cennet, yeryüzü, baba, anne, ay, güneş ve yıldızlar olmaksızın var olmayan yedi yaratıcıya övgüler yağdırıyor. Tüm bunları, eski Budist, Hindu, Brahman ve diğer manevi ve felsefi unsurlar destekliyor.

Güçlü bir barış duygusu yaratan ve sessizliği gerektiren uyarılara gerek kalmadan, içten gelen bir saygı ile ziyaret edilen tapınağın geniş parkında tezat olarak küçük bir atış sahası ve kılıç dövüşüne dair dramatik gösteriler sunuluyor. Fil ve atlı gezintiler yapabileceğiniz bu alanda, küçük hediyelik eşya tezgâhları da yer alıyor.

Sanctuary of Truth, Pattaya
Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00
206/2 Moo5, Pattaya-Naklua Yolu Soi 12, Naklua, http://www.sanctuaryoftruth.com/
+66 (0) 3 836 7229

Sanctuary of Truth, Pattaya’ya nasıl gidilir

Pattaya Beach Road‘a gelmeden önce North Pattaya Road’dan sağa Naklua Yolu’na dönün. Naklua Soi 12’ye doğru sola dönün ve sağdan düz devam edin. Tapınak giriş ücreti ise, yetişkinler için 500 baht, çocuklar için 250 baht. Her gün 08.00-17.00 saatleri arasında, yarım saatte bir düzenlenen ücretsiz tapınak turlarından birine katılarak yapıyı ziyaret edebilir, Tay dansı gösterilerini de izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here