Alışveriş, turistler için en popüler aktivitelerden biri. Pattaya açık hava marketlerinden yiyecek dükkanlarına, kalabalık gece marketlerinden, sokak tezgahlarından ve yerel dükkanlardan batı tarzı büyük dükkanlara, süpermarketlere çok büyük bir seçenek yelpazesine sahip. Bu dükkanların çoğunda pazarlık yeteneklerinizi konuşturmalısınız.

Tercih edilen hediyelik eşyalar genellikle ipek, deri, gümüş, seramik ve tahta ürünler. Bazı ürünlerin her mağazada sabit fiyatları vardır, diğer yerlerde pazarlık etmekten kaçınmayın. Ufacık bir gülümseme her şeyi daha ucuza almanızı sağlayabilir.

pattaya alisveris

Taylandlılar gülümseyen ve espri anlayışı iyi olan insanları severler. Korsan taksilerin ve tur rehberinizin tavsiye ettiği pahalı mekanlara gitmeyin. Mutlaka çok yüksek bir meblağ ödemek zorunda kalırsınız ve bunu sağlayan kişiler de bu işten komisyonlarını alır.

Pazarlık etme becerilerinizi büyük alışveriş merkezleri ve mağazalar hariç her yerde göstermelisiniz. Pattaya ve Jomtien’de fiyatlar normalin iki katına kadar çıkabilir. Ancak başarılı bir pazarlık sonunda normal bir fiyata indirilebilir. Normal fiyatın yarısından pazarlığa başlayabilirsiniz. En son noktada sizin pazarlık gücünüz ve satıcının isteğine bağlı olarak normalde %40 daha az bir para ödeyebilirsiniz. Büyük mağazaların ve markalı yerlerin fiyatları sabittir.

Tayland’da kredi kartından çok nakit kullanımını tercih etmelisiniz. Bu aralar çok yaygınlaşan kredi kartı kopyalama olaylarından dolayı sadece ve sadece çok bilinen büyük yerlerde kredi kartını kullanın ve yine kredi kartının gözünüzün önünden ayrılmadığından emin olun. Bazı mağazalar kredi kartı kullanımından dolayı işlem ücreti alabilir.

Alışveriş Merkezleri

Pattaya’da ki bilinen alışveriş merkezlerinden bazıları, Royal Garden, Big C, Carrefour, Mariott, Mike gibi firmalardır. Klimalı olan Big C ile Royal Market ve çok fazla dükkanı içerisinde barındırır. Dükkanlarda elbiseler, kameralar, cep telefonları, el yapımı eşyalar, printerlar, resimler ve hemen hemen her şey mevcut.

Büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri genelde sabah 10’dan akşam 11’e kadar açıktır.  Birçok Avrupalı ve Amerikalı süpermarket zincirleri Pattaya’da şubeler açtı. Aynı zamanda Bangkok merkezli dükkanlar da bulunabilir. Her yerde olduğu gibi, buralarda güvendiğiniz markalı ürünleri bulabilirsiniz. Burada ki fiyatlar sabit olduğu için pazarlık yapmanıza gerek yoktur. Bir çoğu çok erken açılıp geç kapatırlar ve şehrin merkezlerinde bulunurlar.

Carrefour yerlilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Yemek bölümünde çok sayıda farklı mutfak uygun fiyatlara bulunabilir. Mike’da, turistler uygun fiyatlarla giysi, çanta yada hediyelik eşyalar alabilir. Mariott ve the Avenue daha seçkin mekanlar. İki mekanda da klima ve yüksek kalitede restoranlar bulunur.

Pattaya alışveriş merkezlerinde, uluslar arası restoran zincirlerinin birinde yemek yiyebilir, rahat salonlarda dondurma ile biraz serinleyebilirsiniz. Bazı merkezlerin en üst katlarında sinemalar bulunur. Bu sinemalar her yaştan insana hitap eder ve filmleri İngilizce dublajlı olarak verir.

pattayada nerede alisveris yapilir

Sokak pazarları

Walking Street’den yürüme mesafesi uzaklığında haftada iki kez kurulur. Eğer pazarlıktan hoşlanıyorsanız mutlaka gitmelisiniz. Pattaya’nın merkezinde ki seyyar yiyecek ve ucuz giysiler satan yerler de oldukça meşhurdur. Pattaya’nın biraz dışında ki Naklua market zaman geçirmek için güzel bir yer. Her sabah burada bir balık pazarı kurulur.

Walking Street, Pattaya gece hayatı buluşma noktası olurken gündüzleri satış noktası oluyor. Pahalı antika satan bazı marketler burada tezgah açar. Burada ki bazı üst seviye dükkanlar oyulmuş yeşim taşları, Buddha heykelleri, yüksek kalite mücevher ve narin ahşap gemi modelleri satmaktadır.

Mücevher ve taşlar

Mücevher ve taşlar Pattaya’da çok popüler hediyelik eşyaları. Tay taşlarının zarifliği ve işçiliği her yerde meşhur. Yine de bu tarz bir alım yaparken Jewel Fest Club, resmi mücevheratçılar organizasyonu, üyesi olmasına dikkat edin. Pattaya alışveriş yaparken işlem detaylarınız düzgün bir şekilde tutulacak ve bir sertifika verilecektir. Bu sertifika belli bir zaman içinde ürünü geri getirmeniz durumunda size kolaylık sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here