1960’lardaki sakin balıkçı kasabası ile kıyaslandığında Pattaya, 21. yüzyılda; kuzeyde Naklua ve Jomtien, Büyük Buddha (Pratamnak) tepesinin ardından, güneyde Pattaya Körfezi’ne kadar hareketli bir gece hayatı eğlencesine sahip, popüler bir tatil yeri haline gelmiştir. Bugün Pattaya, Tayland’ın en büyük şehirlerinden biridir.

İlk defa ziyaret eden biri için bile Pattaya, çok kolay gezilebilecek bir yer. Ana oteller, evler ve eğlence merkezleri Batıdaki Pattaya ve Jomtien sahil şeridi arasında Doğu’da ise Sukhumvit Yolu (Bangkok Otobanı) üzerinde bulunur. Sukhumvit Yolu’nun doğusu ise, sınır tanımaz gece hayatı nedeniyle aynı zamanda Karanlık taraf (Dark Side) olarak da biliniyor.

Tay dilinde cadde anlamına gelen Soi, Pattaya’ya gidenlerin sık duyacağı bir kelimedir.

Pattaya Map Haritasi
Pattaya Haritası: Büyütmek için tıklayın

Pattaya şehir merkezini Kuzey ve Güney tarafı olarak bölen 3 ana cadde bulunuyor.

Pattaya Beach Road (Sahil Yolu)

Ünlü Walking Street’in de bulunduğu caddedir. Pattaya Plajına paralel uzanır. Yol boyunca alışveriş merkezleri, bar ve restoranlar ile shoplar dizilmiştir. Gündüzün Pattaya Plajı şezlong ve şemsiyelerle doludur. Denizine yüzmek için girilmese de güneşlenmek ve su sporları için yoğun ilgi vardır.

Pattaya Second Street (Soi Song, 2.Cadde)

Pattaya 2. Yolu, ismi Kuzeyde Pratamnak Yunus Kavşağına (Dolphin Roundabout) geldiğinde Pattaya-Naklua yolu olarak, Güneyde ise Pratamnak Yolu olarak değişir. Pratamnak Yolu, güney Pattaya ve Jomtien sahili arasında anayol olduğu için bir diğer anayol olan Thappraya Yolu ile birleşir.

Beach Road’a göre daha ekonomik restoran ve oteller sıralanır. Bu cadde ile birleşen ara caddelerde çok güzel barlar ve kaliteli olmasına rağmen ekonomik guest houselar bulunuyor.

Pattaya Third Street (Soi Saam, 3. Cadde)

Pattaya 3. Cadde, Pattaya sahil yolundan Sukhumvit yoluna kadar şehri doğu-batı olarak böler.

Tayland Pattaya harita
Pattaya haritası. Büyütmek için tıklayınız.

Kuzey Pattaya Yolu (Pattaya Nua), Merkez Pattaya Yolu (Pattaya Klang) ve Güney Pattaya Yolu (Pattaya Tai) olmak üzere 3 bölümde oluşur.

Bu ana arterler ya rakamlar ile isimlendirilmiş yan yollar (Soi 4,5,6,..) ile kesişir ya da o bölgeye ait bilinen bir bina veya otellerin adı ile tanınır. Bazı yollar ve caddeler çok ünlüdür, o nedenler numara yerine bazen isim olarak da adlandırılabilir. Diğer yan bazı yollar hem isim hem de numaralar ile tanınıyor. Örneğin Pattaya ve Jomtien’i birleştiren anayol Thappraya Yolu’dur.

Güney & Merkez Pattaya

Pattaya’nın güneyi ve merkezi, bolca bulunan her bütçeye hitap edebilen oteller ve misafir evleri, alışveriş merkezleri, dükkânlar, restoranlar, terziler, eğlence mekânları, barlar ile turizmin, alışverişin ve Pattaya’nın gece hayatının kalbini oluşturuyor. Çok sayıda ki deniz motoru ve trafik gürültüsü yüzünden Pattaya’nın ana sahili huzurlu bir şekilde güneşlenmek ve yüzmek isteyecekler için pek cazip bir yer değil. Yine de, bu canlı ve yorucu hayatın biraz içine girmek, ya da sadece bir yerde oturup bu keşmekeş hayatı izlemek ve Pattaya’nın en meşhur günbatımlarından birini izlemek her zaman için güzel vakit geçirmeyi sağlayacaktır.

Gün boyu ve akşamın ilk saatlerinde, Güney Pattaya’da alışveriş zamanıdır. Sahil yolu boyunca (Pattaya Beach Road), hediyelik eşyalar, elbiseler veya aklınıza gelebilecek her şeyi satan küçük dükkânlar ve sokak satıcıları var. Eğer sabit fiyatları bulunan alışveriş merkezi gibi bir yerden alışveriş yapmıyorsanız her zaman için pazarlık yapmak (kesinlikle tavsiye edilir) ve çok daha uygun bir fiyata aradığınızı bulmanız mümkün.

Güney Pattaya’da gün battıktan sonra, bu Eğlence Şehri zirve yapmaya başlıyor. Meşhur Walking Street artık her yerde müzikler, ışıklandırmalar ve eğlence arayan insanlarla dolup taşıyor. Eğlence mekanları arasında, geleneksel barlar, canlı müzik yapan yerler, açık hava bar kompleksleri, “bira barları”, AGoGo’lar, diskolar, karaokeler gibi kısaca çılgın bir parti arayanların, kendisine “ekstrem şehir” diyen bir yerden beklediği her şey var.

Eğer aşırıya kaçmak istemiyor, daha çok rahat bir akşam eğlencesi arıyorsanız, Pattaya’nın hareketli gece hayatı size biraz fazla kalabalık ve gürültülü gelebilir. Ama merak etmeyin, bu şehirde insanı yormayacak, çayınızı yudumlayıp arkadaşlarınızla keyifli bir ortamda sohbet edebileceğiniz sessiz ve huzurlu yerler de var.

Soi Buakhao Bölgesi

Soi Buakhao, 2. Ve 3. Pattaya yollarının arasında, Pattaya Klang ve Pattaya Tai yolunu dik olarak birbirine bağlayan uzun, dar ve kalabalık bir bölge. Güney/Merkez Pattaya’nın bir parçası olsa da, Soi Buakhao Pattaya’nın “Küçük İngiltere” ismini hak ediyor. Bu bölge (Soi LK Metro, Soi Diana, Soi Lengkee, Soi Chayapoon ve diğerleriyle birlikte) genel olarak İngiliz barları, birahaneleri, restoranları, çok sayıda misafir evleri ve hızla artan Gogo barlarıyla (özellikle Soi LK Metro’da) dolu.

Sürpriz bir şekilde Soi Buakao özellikle İngiliz turist ve uzun süreli kalmaya gelen İngilizler arasında oldukça çok popüler oldu. Soi Buakao ayrıca her Salı ve Cuma Güney Pattaya Yolunun sonunda yapılan popüler sokak pazarına da evsahipliği yapmaktadır.

Jomtien Sahili

Çoğu turistik dergiler Jomtien’i 6 km uzunlunda ki kumsalıyla, Pattaya’da ki her şeyden biraz olan- daha az gece hayatı, gürültü ve trafik gibi- Pattaya’nın küçük kardeşi olarak tarif eder. Aslında bu bir bakıma da doğrudur.

Jomtien Sahili, özellikle ailece tatile gelenler ve Bangkok’dan gelen yerel turistler tarafından tercih ediliyor olsa da, normal bir turistin tropikal sahilden bekleyebileceği şeyleri vaad etmiyor. Jomtien daha çok yüzmek, güneşlenmek ve kumsalda yapılabilecek ufak çaplı etkinlikler için Pattaya’nın tıklım tıklım dolu sahillerinin aksine, çok daha uygun bir ortam sağlıyor. Atmosferi kesinlikle çok daha az “turistik” ve gece hayatı daha rahat ve sakin. Fakat yinede bu tarz bir yaklaşım Jomtien’in şu an ki turistik olmuş halini açıklayamıyor. 1980’lerin sonuna, ilk oteller sahilde kurulmaya başlayana kadar doğru olabilirdi. Mesela 1970’lerde sadece Büyük Buda ”Big Buddha” tepesinin ardından ancak bir bot vasıtasıyla ulaşılabiliyordu ama artık bunlar sanki yüzyıllar öncesinde kalmış gibi gözüküyor.

Jomtien Sahili, 21. Yüzyılın turist mekânı olmakla kalmadı aynı zamanda Pattaya’nın en çok tercih edilen yaşam bölgelerinden biri haline geldi.

Karanlık Taraf (Dark Side)

Anlaşılamayan sebeplerden dolayı, Sukhumvit Yolu’nun, Soi Siam, Soi Khao Noi (Soi Boonsampan), Soi Neunplabwaan, Soi Khao Talo gibi yerlerin de bulunduğu doğu kısımları “Karanlık Taraf” olarak biliniyor.  Birkaç turistik yer ve golf sahaları dışında “Karanlık Taraf”’ın pek cazibeli bir tarafı yok ve tatile gelenlerin çoğu Sukhumvit yolunu Pattaya’nın sahile yakın turistik bölgelerinden ayıran çizgiyi geçmez. Buna rağmen, Karanlık Taraf Pattaya’nın son yıllarda sürekli artan yabancı nüfusu sayesinde en popüler yaşam alanlarından biri haline geldi.

Zaman içinde daha fazla yabancı Karanlık Taraf’a geçtikçe bölgedeki barların sayısı da hızla arttı. Karanlık Taraf’da ki genellikle orada yaşayan yabancıların ihtiyaçlarına karşılık veriyor ve yiyecek-içecek fiyatları genellikle Pattaya’nın turistik mekânlarından daha ucuz. Motor da kiralayabileceğiniz bu yer, uzun süreli sakin, ucuz ve az turistik bir hayat tarzı sürmek isteyenler için çok güzel bir alternatif.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here