Pattaya hava durumu, Kasım’dan Şubat’a kadar sıcak ve kuru, Mart’dan Mayıs’a kadar sıcak ve nemli, Haziran’dan Ekim’e kadar da yağmurludur.

Pattaya, Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi, üçe ayrılmış tropikal iklime sahiptir. Yılın büyük bir kısmında iklim sıcak ve nemli olduğundan, bu yabancı turistler ve yerliler için güneş altında kalmayı oldukça zorlaştırıyor.

Pattaya’da Turist Sezonu

Turist sezonu (yüksek sezon) Kasım’dan Şubat’a kadardır. Bir çok yabancı turist Pattaya’yı bu dönemde ziyaret eder. Yabancı turistler sıcak ve kuru iklimden hoşlandıkları için bu sezon turist sezonu olmuştur. Konaklama ve aktivite fiyatları bu dönemde daha yüksektir.

Tayland hava durumu

Pattaya’da Muson yağmurları

Mayıs’dan Ekim’e kadar yağış alır. Yağışlar genelde sağanak olmasına rağmen çok kısa sürelidir. Genelde günde 1 saatten daha fazla yağmaz. Hem gündüz hem gece yağmurun yağdığı çok ender görülür. Yağmurlu sezonda, yağış varken denizde derinlere dalmak tehlikelidir, karaya dönmek çok zor olabilir.

Bu yağmurlu zamanlar da Pattaya ziyaret edilmesi pek de tavsiye edilmese de, daha az kalabalık plajlar ve barlar olur. Yine konaklama maliyetleri de bu dönemde düşer. Daha çok mekanlarda vakit geçirilebilir. Sağa sola gitmek de oldukça zorlaşsa da kapalı alışveriş merkezleri alternatif zaman geçirme yeri olabilir. Yağmurlu sezonlarda turist sayısı azaldığı için bazı dükkan sahipleri bu dönemi tatilde geçirir. Bazıları da yaşadıkları yerlere geri dönerler.

Yağmur sıcaklığı biraz düşürür ama bir zaman sonra nem çok rahatsız edici olmaya başlar. Yağmurlu sezonda sıcaklık azken (30 santigrat derecelerde), nem %90’lık seviyelere kadar ulaşır. Sivrisinekler de çok ciddi problemlere neden olur. Sokakları su basar ve temizlenmesi oldukça zaman alır.

Yağmur Yağdığında Ne Yapmalı

Patronun tam bu aylar arasında sana izin vemiş ve Pattaya’yı bu yağmurlu sezonda ziyaret etmek dışında başka bir seçeneğin yok. Tamam, yine de yapacak bir şeyler vardır. Eğer dışarıdayken yağmur başlarsa olduğun yerden çıkma. Tiyatro, sinema, kulüp veya her nerdeysen. Yerel halk bile o yağmurda dışarı çıkmaya cesaret edemiyor. Bulutların gitmesini bekle, yağmur durduğunda çık ve ne yapıyorsan yapmaya devam et.

Genelde yağmurlar gün boyu değil de kısa süreli yağar. Sağanak yağmur sonrası açan güneş, tüm suları buharlaştırdığından sanki hiç yağmur yağmamış gibi de hissettirebilir.

Bangkok hava durumu da Pattaya ile benzerdir.

6 YORUMLAR

  1. 2 hafta once pattayadan geldim. 7 gunde 2 kere yagmur yagdi oda gece ve kisa sureli. Yagmur falan yok burdaki bilgilerin cogu yaniltici dusuk sezon denilmis fakat heryer ve butun barlar kalabalikti.

    • Tayland’a kaç defa gittin ve kaç gün kaldın? 1 defa gidip birkaç gün mü? Bir dahaki gidişinde 1 hafta hiç durmadan yağmura denk gelebilirsin. Seneye Mayıs’ta İstanbul’da sence hava nasıl olur? Güneşli, yağmurlu?

      Buradaki bilgiler gerçek istetistiksel verilerdir. Bize göre yaz olan dönem Tayland’da yağışlı mevsim. Bu her gün yağış olacak anlamına gelmez. Bilgiler yukarıda paylaşılmış. Bazen yazğmur yarım saat sürer bazen birkaç saat, sonra güneş açar ve her yer kurur. Güneşli bir gün karar verirsin yarın Mercan Adası’na gideyim diye, Ertesi gün kalktığında hava güneşlidir ve biner feribota gidesin. Havlunu serersin, sonra bir bakmışsın 3 saat fena yağmur bastırmış. Bilemezsin. İstersen hava durumu konusunda dünyaca değerli olan sitelerin bilgilerine de bak.

  2. Selam, 8 Eekim-20 ekim arası Pattaya’da olacagım ve bu 3 uncu gıdısım. Neden dersenız, kendımı orda, mutlu hıssedıyorum. Gercı ıhtıyac yok da,free takılmak ısteyen bayan arkadaslar varsa, aralarından bırıni goturebılırım.

  3. Aelam, Ben 21 mayıs 28 mayıs arası bir hafta Pattaya ya gidiyorum umarım fazla yağmur yapıp rahatsız etmez. Giderken yol arkadaşı arıyorum tercihim bayan arzu eden olursa mail adresime bildirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here