Pattaya’da dolaşmak için birçok seçenek vardır. Taksi, jip yada araba kiralanabilir, songthaews, gezi otobüslerine binilebilir yada motorbisiklet kullanılabilir. Bu kadar çok seçenek varken bu konuda kafaya takılacak çok birşey yok.

Songthaew

Tepesi tenteyle kaplı arkasında iki tarafında banklar bulunan Songthaew araçları en sık kullanılan ulaşım aracıdır. Genelde önceden belirlenmiş rotalarda gider fakat çok iyi fiyata Pattaya’nın her yerine bunlarla gidebilirsiniz. Pattaya’da yaşayan birçok kişi ulaşım için bu araçları kullanıyor. Ücretleri hepsinin arkasında yazar. Sürekli olarak Pattaya Sahil Yolu ve Pattaya 2 yolunu saat yönünün tersine giderler.

Songthaew-Pattaya

Motor taksiler

Motor taksiler bir yere hızlı ve rahat gidebilmek için en iyi seçenektir. 24 saat boyunca Pattaya’nın en ufak sokaklarında bile bulabilirsiniz. Yine de aklınızda bulunsun, motorcular çok hızlı gidiyor ve bazen tehlikeli olabiliyor. Düşük maliyet ve hızlı seyahat tüm motorcuları çekiyor. Mutlaka binmeden gideceğiniz yer ve fiyatı konusunda kesin pazarlık yapın ve öyle binin.

Pattaya-Streets-View
Pattaya Sokakları

Taksiler

Pattaya’ya gelir gelmez taksi kiralayabilirsiniz. Fakat kesinlikle yeni bir araba beklememelisiniz ve sadece birkaç tane taksimetresi olan araç bulabilirsiniz. Bu yüzden binmeden önce fiyat konusunda anlaşılmalı. Bazı taksi firmaları standart tarifeleri uygulamaktadır. Birçok taksi sürücüsü İngilizce konuşabilir, yerel eğlenceler ve imkanlar hakkında bilgi verebilir. Aslına bakılırsa Pattaya’da ki taksiler o kadar ucuz ki, kimse songthaews ve otobüslerle uğraşmak istemez.

Otobüsler

Otobüsler Jomtein ve Sukhumvit yolu gibi 3 farklı rotadan şehri dolaşıyor. Yine de düzenli olarak otobüsleri bulmak mümkün olmayabilir ama taksileri çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Otobüslerin rotaları taksilerle hemen hemen aynı. Otobüslerin rotalarıyla ilgili bilgileri otelinizden ya da seyahat acentenizden alabilirsiniz.

Araba ve Jip Kiralama

Pattaya’da jeep kiralanabilir. Turistler etrafda dolaşarak farklı firmalardan fiyat ve koşullar hakkında bilgi toplayabilir. Avis ya da Budget gibi çok bilinmiş firmalardan kiralanması tavsiye edilebilir. Ancak aklınızda olsun, Pattaya’da ki birçok firma yeni araba vermez. Eğer araba kiralarsanız bir de şoför kiralamanız tavsiye edilir, özellikle yoğun ve yorucu Pattaya trafiğini düşünürsek.

1 YORUM

  1. Ulaşımda bolluk, kafada rahatlık desenize… Rent a Car en cazibi olsa da, taksilerinde ucuz olması tercih sebebi şahsen. Ama özgürce gezmek isteyip, şoförlüğüne güvenenler büyük ihtimalle rent a car servislerini kullanacaklardır. Ulaşımın böyle çeşitli olması, hizmet sektörü hakkında fikir sahibi etmeye yetiyor aslında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here