Pattaya, uzak doğu ülkesi Tayland‘ın Chonburi eyaletine bağlı bir şehir. Tayland’ın başkenti Bangkok’un yaklaşık 140 km güneyinde yer alıyor. Tayland Körfezi’nin doğu kıysında yer alan Pattaya, tropikal iklimi ve relaks atmosferi ile unutulmaz tatil fırsatları sunuyor.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan, unutulmaz izler bırakan Pattaya geceleri, lüks bar ve diskolarındaki eğlenceli Pattaya gece hayatı ile tatilcilerin gözdesi. Ülkemizde daha çok gece hayatı ile rağbet gören şehir, halbuki gezilecek ve görülecek yerleri ile de güzel bir tatil beldesi. Fil safarisinden kaplan çiftliğine, inanılmaz botanik parkından, tapınaklarına, nefis Mercan Adasına sahip Pattaya keyifli bir tatil rotası.

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, giderek artan popülaritesi ile dünyanın her yerinden yılda yaklaşık 30 milyon turisti ağırlamakta ve her gidenin farklı beklentilerine uygun eşsiz alternatifler sunuyor.Tayland, Uzakdoğu turları içinde en çok ilgi gören destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Pattaya 6 ana bölgeye ayrılmış. Naklua, North Pattaya, Central Pattaya, South Pattaya, Buddha Hill  ve Jomtien. Central Pattaya gece hayatının kalbi. Bu bölgeler arası ulaşım kolay. Pikap şeklindeki songthaew veya mototaksiler kullanılabilir. Pattaya ulaşım ve Pattaya nasıl gidilir makalesinde daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Pattaya tropik iklime sahip. Şehirde sıcak, nemli ve muson yağmurlarının etkili olduğu 3 iklim tipi görülüyor. Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahip ve tatil için en uygun zaman. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemli bir iklime sahipken, Haziran-Ekim arası zamanda ise yağmurlu. Ancak yağmurlar kısa sürer. Yıl boyu ortalama sıcaklık 30 derecenin altına pek düşmez. Güneş kreminizi ve şapkanızı yanınıza almayı unutmayın.

Pattaya Nerede

Pattaya-Haritasi-Tayland
Pattaya haritası (Büyütmek için haritayı tıklayınız)

Bangkok’a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Pattaya, 24 saat boyunca hareketliliğini kaybetmeyen coşkulu bir şehir. Dünyaca meşhur Pattaya gece hayatı, oldukça kalabalık olan Walking Street’te hayat buluyor. Eğlencenin kalbi olan caddede onlarca top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar bulunuyor. Gece hayatı gece 10 gibi başlayıp haraketlilik sabaha kadar sürüyor.

Pattaya’da gezmek başlı başına çok eğlenceli bir aktivite. Son birkaç yıldır yükselişe geçen bir şehir olduğunu her haliyle belli ediyor. Her şeyden önce, Pattaya’nın etrafında sıralanmış olan sahiller var. Tapınaklar ve eğlence mekanları da her zaman ziyaret edilebilir. Bütün bunlar zaten Pattaya’da muhteşem vakit geçirmeye yeter de artar bile.

Pattaya turistleri eğlendirmek için birçok eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları; Sualtı Dünyası,  Şişe sanatı müzesi; içinde Hollanda gemilerinin maketleri ve Tay tapınakları olan şişeler, eğlenceli gösteriler sunan ve Royal Garden Plaza’da bulunan Bay Ripley’in “ister inan ister inanma” müzesi ve tuhaf bir milyonerin icadı ve Tayland’ı etkisi altına alan 4 temel filozofiyi anlatan Doğruluk Tapınağı(Prasat Sut Ja-Tum).

Pattaya Park kulesi, Fil Köyü, Pataya timsah çiftliği, Jomtein sahili, Mini Siam, Mini Europe, Pattaya Su parkı ve Nakula Beach gibi birçok farklı aktiviteye daha ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca maymun dağları, orkide tarlaları ve taşçılık yapan köyleri ziyaret edebilirsiniz.

20 yılı aşkın bir zamandır üzerinde uğraşılan bu park turistler için mükemmel bir yer. Birkaç hektarlık bir alana yayılan park, doğa sever insanlar için tasarlanmıştır. Herhangi bir bölgesine gidip kendi içinizde huzuru bulabileceğiniz bir yerdir.

Pattaya’da misafirleri birbirinden renkli sahiller, tapınaklar ve ailece vakit geçirmek için eğlenceli parklar bekliyor. Pattaya’da botanik bahçelerini gezebilir; timsah, yılan ve fil çiftliklerinde yapılan şovları seyredebilir, safarilere katılabilirsiniz. Tapınak gezileri, Mercan Adası olarak bilinen Koh Larn adası ziyareti olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here