Pattaya, dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri haline geldi. 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapan şehir son zamanlarda Rusya ve Arap ülkelerinin de gözdesi oldu.

Şehirde yaşayan, çalışan çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerikalı yabancıların oluşturduğu talep, şehirde her yerde çok katlı lüks apartmanların da yükselmesine neden oldu.

Büyüyen inşaat sektörü diğer sektörlerin de lokomotifi oldu. Şehir çok katlı bina sayısında, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşti.

Pattaya gece hayatı ve bunun kalbi Walking Street, Pattaya şehir merkezi niteliğinde.

Pattaya Nüfus

Pattaya’nın nüfusu yerlilerden, yurt dışından gelip çalışmak için yerleşenlerden (expatlar), ve stressiz tasasız bir hayat için Pattaya’yı tercih eden yabancılardan oluşuyor. Pattaya resmi nüfus 100.000 kişi civarındadır, fakat resmi olmayan rakam bunun çok daha üzerinde. Nüfusun büyük bölümünü Patara’da çalışan yerliler ve uzun süreli çalışmak için gelen yabancılar oluşturuyor. Tayland’da Pattaya gibi başka bir yer yoktur.

Yabancı turistlerin durmak bilmeyen akını sayesinde yerli halk kolayca satış yapıp para kazanabiliyor. Bu yüzden Tayland’ın her tarafından insanlar Pattaya’ya yerleşiyor. Bu insanların çok büyük bir kısmı gelip yerleşiyor, bir çoğu da sadece sezonluk olarak birkaç ay iş yapıp dönüyor.

Bangkok gibi büyük şehirlerden bile iş yapmak için buraya gelen var.

Pattaya Expatlar

Harika kumsallar, aktiviteler, eğlence hayatı, gece hayat ve batı yemeklerinin kolayca bulunabiliyor olması burayı çalışmaya gelen yabancılar için çok popular bir mekan haline getiriyor. Pattaya’da 10.000 den fazla yerleşik olarak yaşayan yabancı bulunuyor. Bu expatlar bu tatiş şehrinde huzur dolu bir emeklilik hayatı yaşıyor.

Kendi yaşadıkları ülkelerde bulabilecekleri hizmetlerin aynılarını, hatta daha rahat bir yaşantıyı burada da bulabiliyorlar; hem de çok daha ucuza. Alışveriş merkezleri, uluslararası restoranlar, yerel barlar, sosyal kulüpler ve sinemalar oldukça fazla.

Tropikal iklim her zaman şehre bir tatil havasının hakim olmasını sağlıyor. Çevredeki diğer popüler turistik yerlere yakın olması ve ulaşım kolaylıkalrı da Pattay’nın popüler olması nedenleri arasında.

Pattaya geceleri, eğlenceli bir gece hayatı vaadediyor. Her yıl milyonlarca turist bu şehirde  eğleniyor hem de ucuz alışveriş yaparak keyifli bir tatil geçiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here