Pattaya tarihi oldukça başarılı sayılır. Bir zamanlar ufacık bir balıkçı köyü iken şimdilerden ülkenin en büyük turist merkezi haline gelmiştir. Gece hayatı bakımından ise dünyanın en önemli ilk 5 destinasyonları arasında yer alıyor.

1960’ların başlarında keşfedilmesinden bu yana, Pattaya sadece Krallığın en önemli turizm merkezlerinden biri olmakla kalmayıp aynı zamanda bir çok kültürün tek bir yerde toplandığı hızla büyüyen bir şehir olmuştur. Peki bu kadar hızlı bir şekilde balıkçı kasabasından bugün bildiğimiz “Eğlence Kasabasına”’na dönüşmesini sağlayan şey neydi?

“Resmi” efsane birkaç farklı şekilde şöyle anlatıyor…

Pattaya, ismini  daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak meşhur olacak olan Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. 18. yüzyılın sonlarında (1767), eski Ayutthaya krallığı Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.

pattaya tarihi

Phraya Tak (Kral Taksin)’in düşmanlarını yendiği bu bölge kısa zaman sonra Thap Phraya (Phraya’nın ordusu) adını almış, sonraları Ph(r)attaya da ki harf düşürülerek basitleştirilmiş ve “yağmur sezonunun başında güneybatıdan kuzeydoğuya esen rüzgar” anlamına gelen Phattaya olmuştur.

Sonra ki 200 yıl boyunca, haritada ilk kez yer almasından itibaren hilal şeklinde koylarıyla, kumsallarıyla ve o zaman ki kristal gibi temiz sularıyla bilinmeyen balıkçı köyü olarak kaldı.

Sonra, yine bir savaş Pattaya’yı bir sonra ki haline sürükledi – bu sefer binlerce Amerikan askerinin Tayland’da konuşlandığı Vietnam savaşı.

Amerikan askerleri’nin istirahat merkezi

Pattaya, 1950’lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyüydü. 1964’de bir belediye’ye dönüştü. Henüz 1959 yılındayken Pattaya çoktan bir turist merkezi olmaya başlamıştı. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattaya’yı bir dinlenme mekanı olarak kullanıyordu. Sürekli gelen askerler sayesinde kalacak yer, dükkan, bar ve diğer hizmetler çok hızlı bir şekilde büyüdü.

Resmi bir kayıt yok fakat efsaneye göre 29 Nisan 1961’de (bir diğer kaynağa göre Haziran 1959’da), U-Tapao askeri hava üssünün yanında ki Sattahip de konuşlanmış olan Amerikalı bir asker grubu, dinlenmek amaçlı olarak bu bilinmeyen balıkçı kasabasına gelmiş ve kelimenin tam anlamıyla dev bir çığ başlatmıştır.

pattaya tarihi tayland

1950 sonları/1960 başlarında Pattaya olarak bilinen yer şimdi ki Güney Pattaya’dan daha geniş değildi, ancak Amerikan askerleri burayı o kadar çok sevdiler ki ünü askerler arasında çok hızlı bir şekilde yayıldı ve çok daha fazla asker bu cennet gibi koya akın etmeye başladı.

Bu Amerikan istilasının sonuçlarını tahmin etmek zor değil. Sadece ilk dükkanlar, oteller ve restoranların Farang’ların (Tayland’da yabancılara Farang denir) hizmetine açılmasıyla kalmadı, daha da önemli olan ilk Pattaya tarzı “Bira Barları” –içkiden biraz daha fazlasını sağlayan- açıldı.

Kısa sürede çoğu fakir Kuzey Doğu’dan olmak üzere binlerce Taylandlı kız, görece çok daha zengin ve sekse aç olan Amerikalı askerlere hizmet için akın etmeye başladı.

Zenginlerin mekanı

1970′lere kadar Tayland bir tarım ülkesi iken sonrasında ekonomi turizm üzerine yeniden yapılandırılmış. Artan turizm le birlikte gelişen gece hayatı Bangkok, Phuket ve Pattaya’yı gözde merkezler haline getirmiş. Bununla birlikte gelişen sex endüstrisi de bundan nasibini almış.

Özellikle Bangkok’dan olmak üzere, yavaş yavaş zengin kesinler de Pattaya’yı ziyaret etmeye başladı. Bir çoğu bungalovlar ya da sahil kesiminde ufak evler satın aldılar ya da kiraladılar. Artık Pattaya hem yerli hemde yabancılar için bir tatil mekanı olmuştu. Tay hükümeti 1978 yılında Pattaya’yı şehir yaptı.

pattaya tarihi bilgi

Batı ve Arap ülkelerinden akın

Zamanla Pattaya tüm dünyada ki popülaritesini arttırdı. 1980 ve 1990 yıllarında Avrupa’dan birçok turist gelmeye başladı. Araplar da onlardan geri kalmadı ve sürekli artan bir sayı ile gelmeye devam ettiler. Türkiye’den de hatırı sayılır bir ziyaret alıyor.

Pattaya, Tayland’ın en büyük tatil yeri

Artık Pattaya, yılda milyonlarca turist çekerek Tayland’ın en büyük tatil yeri oldu. Bu kadar ilgiden dolayı turizm endüstrisi de gelişti. Konaklama hizmetleri, yiyecek, servisler ve eğitim çok üst seviyelere ulaştı. Şimdilerde Pattaya Tayland’ın Parti şehri olarak biliniyor.

Gece hayatının oldukça gelişmiş olduğu Pattaya, oldukça renkli ve hareketli bir gece hayatı atmosferine sahip. Tayland gece hayatı‘nın kalbi Pattaya ise Pattaya gece hayatının kalbi de Walking Street caddesidir. Pattaya gece hayatı, en hareketli bölge  Walking Street, uluslararası ünlü DJlerin çalıştığı club ve discolar biri birinden renkli erotik dans ve şovlarla tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Tayland gece hayatı turizmi sembolü olan kasabaya her geçen yıl ilgi gittikçe artıyor.

Bangkok’a yakınlık

Tayland hükümeti, Bangkok ve Pattaya arasında ulaşımın mükemmel olması için çok ciddi adımlar attı. 147 km’lik üst düzey kalitede yapılmış bir yol iki şehri birbirine bağlıyor. Bu da 2 saatlik bir yolculukla birinden diğerine gitmek mümkün. Hükümetin politikaları da Pattaya turizmini desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Normal olarak, Tayland bu rahat yaşam standartları sayesinde bütün dünya çapında emekliler ve yurtdışında çalışanlar için evden uzakta ki “ev“ halini aldı. Birçok Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ülke vatandaşları için, diğer Asya ülkelerinde de olduğu gibi, 30 günden fazla kalmamak kaydıyla Tayland’a girmek için vize gerekmiyor. Daha uzun kalmak isteyenler ise Tayland Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na Turist Vizesi için başvuru yapabilirler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here