Pattaya, Güney Asya’nın en çok turist ziyareti alan Tayland’ın en popüler şehirlerinden birisi. Her yıl beş milyondan fazla turist ziyareti alan Pattaya, Tayland’ın başkenti Bangkok’un 155 km güney doğusunda yer alıyor. Uzak Doğu’nun incisi Pattaya, hiçbir zaman uyumayan hareketli yaşamı, güleryüzlü insanları ve güzel kızları ile her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Pattaya, yemyeşil bir doğa, tropikal adalar, lüks konaklama ve tatil fırsatlarını uygun  fiyat seçeneğiyle sunuyor. Her bütçeye uygun oteller, ister yeme içme, ister alışveriş veya eğlence için organize edilmiş modern alışveriş merkezleri ile Pattaya, tam bir tatil ve eğlence şehri.

Pattaya-Bilgiler
Koh Larn Adası

Uzakdoğu’nun efsaneleriyle ünlü egzotik ülkesi Tayland, Güney Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi. Krallıkla yönetilen Tayland’da Thai dili konuşuluyor. Ülke nüfusun %90’’ı Budizm inancına sahip. Ülkenin kutsal tapınaklarında beslenen siyam kedisi tüm dünyaca ünlü.

Thai dilinde Melekler Şehri anlamına gelen Tayland’ın başkenti Bangkok ise Tayland ekonomisinin kalbinin attığı yer. Pattaya şehri Bangkok Suvarnabhumi Havaalanından ve Bangkok şehir merkezinden arabayla sadece 90 dakikalık uzaklıkta yer alıyor.

Tayland 1932’den beri Kral Bhumibol Adulyadej (Poomipon)’un liderliği altında demokratik monarşi ile yönetiliyor. 65 milyonluk nüfusu ile Siyam körfezi ve Andaman denizi boyunca uzanan 514,000km²’lik bir alana sahip. Sınırları batıda Myanmar (Burma), kuzeyde Laos, doğuda Kamboçya ve güneyde Malezya yer alıyor.

1960’lı yıllarda Amerika-Vietnam Savaşı sürerken Amerikan Ordu Kuvvetlerine bağlı bir grup asker, kafa dinlemesi için küçük balıkçı köyü olan Pattaya’ya gönderilir.

Pattaya kasabasının 4 km uzunluğundaki plajının güney ucunda bambu kulübeleri kiralayan askerler, yöre halkı ile iyi anlaşır. Böylece Pattaya, Amerikan askerleri için dinlenme ve tatil yeri olarak belirlenir. Bu da kasabanın kaderi sonsuza kadar değişir.

Pattaya, 1950’ler kadar sessiz sakin bir balıkçı kasabasıyken, şimdilerde yılda yaklaşık 7 milyon ziyaretçisi ile Tayland’ın en popüler turistik yeri. 2008’de 5,8 milyon kişinin ziyaret ettiği şehre, 2011’de 7 milyon kişi gitmiş. (Kaynak: Tayland Turizm Otoritesi)

1960’lardan beri devam eden iki yıllık kalkınma sürecinin sonunda 1978 yılında Pattaya şehir statüsü kazandı ve artık kendini yönetebilen, yönetim kadrosu ve valisi olan bir kent halini aldı. Pattaya, toplamda 200km²’lik bir alana sahip ve bunun yaklaşık 50km karesi kara; geri kalan 150 km2’lik alan ise popüler Mercan Adası olarak da bilinen Koh Larn’ı da kapsayan adalardan oluşuyor.

pattaya tatili tavsiyeler

Pattaya Hakkında Tavsiyeler

Pattaya, dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri haline geldi. 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapan şehir son zamanlarda Rusya ve Arap ülkelerinin de gözdesi oldu.

Şehirde yaşayan, çalışan çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerikalı yabancıların oluşturduğu talep, şehirde her yerde çok katlı lüks apartmanların da yükselmesine neden oldu.

Büyüyen inşaat sektörü diğer sektörlerin de lokomotifi oldu. Şehir çok katlı bina sayısında, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşti.

Pattaya’nın nüfusu yerlilerden, yurt dışından gelip çalışmak için yerleşenlerden (expatlar), ve stressiz tasasız bir hayat için Pattaya’yı tercih eden yabancılardan oluşuyor.

Pattaya resmi nüfus 100.000 kişi civarında, fakat resmi olmayan rakam bunun çok daha üzerinde. Nüfusun büyük bölümünü Patara’da çalışan yerliler ve uzun süreli çalışmak için gelen yabancılar oluşturuyor. Tayland’da Pattaya gibi başka bir yer yok.

Yabancı turistlerin durmak bilmeyen akını sayesinde yerli halk kolayca satış yapıp para kazanabiliyor. Bu yüzden Tayland’ın her tarafından insanlar Pattaya’ya yerleşiyor.

Bu insanların çok büyük bir kısmı gelip yerleşiyor, bir çoğu da sadece sezonluk olarak birkaç ay iş yapıp dönüyor. Bangkok gibi büyük şehirlerden bile iş yapmak için buraya gelen var.

Harika kumsallar, aktiviteler, eğlence hayatı, gece hayat ve batı yemeklerinin kolayca bulunabiliyor olması burayı çalışmaya gelen yabancılar için çok popular bir mekan haline getiriyor. Pattaya’da 10 binden fazla yerleşik olarak yaşayan yabancı bulunuyor. Expatlar bu tatil şehrinde huzur dolu bir emeklilik hayatı yaşıyor.

Kendi yaşadıkları ülkelerde bulabilecekleri hizmetlerin aynılarını, hatta daha rahat bir yaşantıyı burada da bulabiliyorlar; hem de çok daha ucuza. Alışveriş merkezleri, uluslararası restoranlar, yerel barlar, sosyal kulüpler ve sinemalar oldukça fazla.

Tropikal iklim her zaman şehre bir tatil havasının hakim olmasını sağlıyor. Çevredeki diğer popüler turistik yerlere yakın olması ve ulaşım kolaylıkları da Pattaya’nın popüler olması nedenleri arasında.

Tayland Turizmi ve İmaj Problemi

Tayland, 2010 yılında dünyanın her yerinden neredeyse 16 milyon turist ağırladı ve dünyanın en gözde seyahat noktalarından biri haline geldi. 1960’larda keşfedilmesinden bu yana genel olarak “uluslararası seks turizmi” adıyla anılmaya başladı ve sadece seks amaçlı gelen turistlerin ilgi odağı oldu.

Uluslararası medyalarda bu kötü imajın yayılmasının ardından Krallık dünya çapında “Asya’nın seks turizm merkezi” olarak tanınmaya başladı ve doğal olarak seks bağımlısı sapıklara, sübyancılara, eşcinsellere ve suçlulara’ da hizmet etmeye başladı. Ve maalesef Krallığın eşsiz kültürü, harika plajları ve tropik adalarına rağmen henüz iyi bir imaj çizmeye vakit bile kalmadan çok büyük bir itibar kaybına uğradı.

Fakat bir gerçek var ki, Tayland’a gösterilen bu tek taraflı bakış  dünyanın en büyük turist merkezlerinden biri haline gelmesinde çok büyük bir rol oynayıp geri kalan tüm her şeyi gölgede bıraktı. Tayland: Gülen Yüzlerin Ülkesi

21. Yüzyıl Taylandı yine de sadece seks, fahişelik ve gece hayatından (yetişkin eğlence anlayışının ülke ekonomisine olan devasa katkısına rağmen) ibaret değil.

Tayland’da tatil ile ilgili olarak batılı turistlerden kazandıkları paralarla hayatta kalmaya çalışan egzotik kızlardan çok fazla konuşulacak şey var. Kısaca anlatmak gerekirse: Eğer ‘seks turistlerini’ sevmiyorsanız, sadece bu tarz kızların olduğu barlardan ve A-GoGo gece kulüplerinden uzak duracaksınız.(Eğer umurunuzda değilse veya kendinizi birazcık “seks turisti” olarak görüyorsanız, keyfinize bakın).

Son yıllarda Tayland Turizm yetkilileri ülkenin yerlerde olan imajını seks turizminden kurtarıp daha çok aile odaklı “kaliteli” turizm’e dönüştürmek için çok çaba harcadı. Aslında 1990ların sonlarına doğru bu çabalar meyvelerini vermeye başladı.

kendi kendine ‘Gülen Yüzlerin Ülkesi’ ismini kazanan ülke artık sadece bekar erkek turistlerin değil, çiftlerin, ailelerin ve emekli insanların da odak noktası haline geldi. Artık ülke  sadece ‘Tayland gece hayatı’ ve ‘Tayland seks turizmi’ gibi kelimelerle anınmayacak.

“Herkes için bir şeyler var: beyaz kumlu plajlardan ve altın süslü Budist tapınaklarından yemyeşil yağmur ormanlarına, tropikal adalardan Bangkok ve Pattaya’nın çılgın gece ve alışveriş hayatına, en ucuz bungalovlardan beş yıldızlı lüks otellere kadar…”

Pattaya Hakkında Tavsiyeler

Tayland güvenli bir ülke olsa da tatil yaparken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Halkın neredeyse tamamı Budizm etkisiyle sakin ve güler yüzlü. Yüksek sesli ve kaba hareketlerden kaçınmak iyi fikir. Sessiz ve sakin insanlar oldukları için yüksek sesle konuştuğunuzda bir şey olduğunu sanıp korkabilirler.

Elektrik akımı tüm ülkede 220 volt. Yeni otellerin bir çoğunda Türkiye uyumlu prizler kullanılıyor. Ancak bazı misafir evleri ve hotellerde, 2 ince pinli elektrik prizleri kullanıldığından, telefon veya laptopunuzu şarj etmek için çevirici adaptör gerekiyor. Pattaya’da her yerde görebileceğiniz 7/11 mağazalarından alabilirsiniz.

Tayland Para Birimi

Bir ülkeye sahip olduğu para birimi hakkında bilgisiz bir şekilde gitmek, silahsız bir şekilde savaşa gitmek gibidir.  Tayland’ın para birimi Baht ve 1 Baht 100 satang eder. Metal paralar 5 çeşit : 25 satang, 50 satang, 1 baht, 5 baht ve 10 baht. Kağıt paralar da 1000 (kahverengi), 500 (mor), 100 (kırmızı), 50 (mavi), 20 (yeşil) ve 10 (kahverengi)’dir.

Para bozdurma işlemi uluslararası havaalanlarında yaptırabilir. Bankalar ve döviz büroları havaalanlarında var. Pound, Sterlin, Euro, Doler ve diğer dövizler Tayland birimine çevirilebilir.

Dolar ve Euro birçok yerde kabul edilse de siz Tayland parası kullanın. Resmi döviz büroları ve bankalar, otellerden ve alışveriş merkezlerinde ki bürolardan daha iyi bir oranda değişim yapıyor.

Tayland’da Türkiye’deki banka hesabınıza ait ATM kartınızı kullanarak Tayland parası çekebilmeniz mümkün.

ATM’ler tüm büyük kentlerde ve tatil merkezlerinde var. Visa işareti ATM’nin uluslararası olduğunu gösterir. Para çekiminde bir miktar ücret banka tarafından bozdurma ücreti olarak tahsis edilir.

ATM’ler genellikle ufak bir miktar da banka kendisine tahsis eder. Bankadan bankaya değişen bu işlem ücretlerini kontrol edebilirsiniz. Türkiye’deki bankada her çekim işleminden yaklaşık 6 TL tahsil ediyor.

Tüm büyük kredi kartları kabul edilir ancak dükkan sahipleri işlem ücreti olarak ekstra ücret koyabilir.

Yabancı ziyaretçiler resmi satış noktalarından aldıkları ürünlerde %7’lik KDV indiriminden yararlanabilirler. Geri ödemeyi havaalanında yaptırabilirsiniz.

Turist’in dışarıya çıkaracağı yerli para miktarı gelirken beyan edilenden fazlası olamaz. Ülkeye girecek olan döviz için bir limit belirtilmemiş..

Pattaya hava durumu

Pattaya hava durumu tropikal iklime sahip. Turist sezonu (yüksek sezon) olan Kasım-Şubat arası Pattaya’yı ziyaret etmek için en uygun zaman. Bir çok yabancı turist Pattaya’yı bu dönemde ziyaret ediyor.

Pattaya’yı ziyaret etmek için sıcak ve kuru bir iklime sahip Kasım-Şubat arası en uygun dönemler. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemli geçiyor, Haziran’dan Ekim’e kadar olan zamanlarda ise yağmurlu oluyor.

Bence Pattaya yılın her mevsimi gidilir. Yüksek sezon dışındaki mevsimlerde daha az turist olduğundan otel fiyatları düşüyor, masraflar azalıyor. Yağmurlar ise sürekli değil. Gün içerisinde birkaç saat yağar ve sonra güneş açar.

Dışarıdayken yağmura yakalananlar 7-Eleven mağazalarında veya küçük shoplarda plastik yağmurluk alarak korunabilirler. Telefonunuza ve pasaportunuza her zaman dikkat edin.

pattaya tavsiyeler

Pattaya trafik

Şehri gezerken ulaşım için raylı sistemlerin yanı sıra, çok uygun fiyatlarla fosforlu pembe renkleri ile göz alan taksiler ve tuk tuk denilen küçük araçlar kullanılabilir. Daha büyük tuk tuklar taksi hizmeti yanı sıra dolmuş olarak da kullanılıyor.

Trafiğin soldan aktığını unutmadan, kalabalık sokaklarda daha hızlı yol almak isteyenler için motosiklet de kiralamak mümkün. Ülke genelinde motosiklet kullanımı çok yaygın olduğundan, yüzlerce motosikleti caddelerde aynı anda seyrederken görünce çete sanmak ilk gün için normal sayılsa da ikinci günden sonra bu kalabalığa alışılıyor.

Tayland’da trafik İngiliz kurallarına göre, yani araçlar soldan gider, direksiyonlar sağda. Tayland’daki sürücüler her zaman bir telaş içinde ve dikkatsiz araç kullanıyorlar. Birden bire alakasız bir yerden belirip arabanıza çarpabilirler. O yüzden araç kiralarsanız dikkatli olun.

Motosiklet konusunda deneyimli olanlar gülük 200-300 Baht karşılığında scooter kiralayıp şehri keşfedebilirler. Şehrin kalabalık sokakları dışındaki yerlerde trafik sakin. Mutlaka kask takmak gerekiyor! Takmayanlar için 500 baht cezası var ve turisti görünce hiç affetmiyorlar.

Pattaya gece hayatı

Pattaya’nın ününün gece hayatından kaynaklandığı bir gerçek! Dünyanın birçok yerinden gelen erkek turistler, Pattaya’da sınırsız eğlencenin kapılarını açıyor.

Eğlencenin merkezi Walking Street üzerinde bulunan bar, gece kulübü, disko ve striptiz kulüpleri; sınırsız eğlencenin kapılarını açıyor. Ülke olarak ucuz sayılabilecek Tayland gece hayatında da diğer ülke ve kıtalara göre daha uygun fiyatlarla eğlence sunuyor.

pattaya tavsiye geceleri
Pattaya hakkinda tavsiyeler

Pattaya plajları

Şehrin en çok ilgi gören plajı merkezde yer alan Pattaya Beach olsa da burada asla yüzmeyin. Suyu temiz değil. Yine burada asla Jet Ski kiralamayın. Size kiralayanlar, aktivite sonrası aracı teslim ettiğinizde cihaza zarar verdiğiniz ve dolayısı ile yüklü bir para ödemeniz konusunda sizi zorlayıp epey yüklü para talep edebiliyorlar.

Pattaya plajı gündüzleri insanların şezlonglarda güneşlendikleri yer iken gece boyunca plaja paralel sokak Thai kızlarının para karşılığı misafirlerini bekledikleri yer haline geliyor. Buradakilerin hemen hepsinin çalışma ruhsatı olmadığından hastalık ve AIDS kapma ihtimaliniz yüksek.

Pattaya’da aile ile gidilebilecek Jomtien ve Naklua plajları da bulunuyor. Daha çok aileleri ağırlayan plajlarda denizin güzelliğini keyfinizce sürebilirsiniz.

Pattaya çevresinde ada turları yapmak mümkün. Koh Larn yani Mercan Adası tek kelimeyle büyüleyici bir yer. Tropikal ada keyfinin ne demek olduğunun en iyi anlaşılabilecek yer. Walking Street’in sonundaki iskeleden feribotlar kalkıyor.,

pattaya hakkinda tavsiye

Pattaya alışveriş

Hayallerinizdeki keyifli tatili geçirmenizi sağlayacak tüm özelliklere sahip Tayland’ın en çok turist çeken şehri Pattaya, tüm güzellikleri ve sıcaklığıyla ile sizi bekliyor. Deniz, güneş, kum üçlüsünün yanında, canlı mı canlı çılgın gece hayatı ve tropikal iklim, uygun fiyatlar ve alışveriş için şahane olan bu şehri ziyaret edin.

Dükkanların çoğu haftanın 7 günü günde 12 saat açık. Devlet daireleri de genelde 8:30 da açıp akşam 5:00 de kapatır, yarım saat ile bir saat arası yemek araları var. Resmi tatillerde devlet daireleri ve dükkanlar genelde kapalı. Walking Street gece hayatı akşam 21 gibi hareketlenir, gece 12 sonrası ise kalabalık gittikçe artar. Gece 02.00 sonrası ise sakinleşmeye başlar.

Pattaya yeme içme tavsiyeleri

Ülkenin her yanında olan 7 Eleven ve Family Mart marketlerinden sandviç almaktan veya bildik fast food zincirlerinde aynı şeyleri yemektense, Tayland’a kadar gitmişken geleneksel yemeklerini denemeden dönmemek gerek. Adeta bir baharat cenneti olan bu ülkede yemek siparişi verirken az baharatlı istemek faydalı olacaktır, ilk defa deneyenler için bazı yemekler çok acı gelebilir.

Özellikle ‘tom yum soup’ denilen jumbo karideslerin adeta dans ettiği çorbası mutlaka denenmesi gerekenlerden. Konu deniz mahsulleri olunca, ne ararsanız bulabileceğiniz bu yerde hesabın oldukça uygun gelmesi de büyük avantaj olacak. Deniz mahsulü sevmeyenler, tavuk ve dana alternatiflerini de her yerde bulabilir.

Taylanda ve Pattaya’ya gelen birçok turist sağlıksız yiyecek yüzünden hasta oluyor. Nerede yediğinize dikkat ederek bu problemden mümkün olduğunca uzak kalabilirsiniz. Kızarmamış yada haşlanmamış hiçbir yiyeceği yemeyin. Seven Eleven marketlerinde bulabileceğimiz şişelenmiş ve ağzı açılmamış sulardan için.

Pattaya alan kodu ve iletişim

Pattaya’nın alan kodu 38’dir. Tüm cep telefonlar 10 haneden oluşurken, karasal telefonlar 9 haneli. Pattaya’da iletişim için gidildiğinde oradaki Seven Eleven shoplarından kontürlü GSM satın alınabilir. Aynı şekilde kontürleri de bu marketlerden yükleyebilirsiniz. Her 50 metrede bu marketler karşınıza çıkar.

GSM kartları, Türkiye fiyatları ile kıysalanmayacak derecede ucuzdur. Türkiye hattınızı burada kullanıp, boşuna yüksek ücret ödemeyin. İlk görüldüğünde yadırganıp sonrasında alışılan görüntülerden birisi de şehrin her yanını saran milyonlarca telefon kablosu olacak.

Pattaya’ya nasıl gidilir

Bangkok’un yeni Suvarnabhumi Havalimanı (söylenişi: “suvena-pum”) Güney-Dogu Asya’da ki merkezi konumu sayesinde, komşu Asya ülkelerini ziyaret etmek isteyenler için de mükemmel bir merkez olarak hizmet vermektedir.

 Tayland’a havayolu ile rahatlıkla ulaşılabilir. 9 saatlik kesintisiz uçuş Türkiye’den direkt uçuşlarla Bangkok’a ulaşılabiliyor. Biraz uzun sürdüğünü düşünenler içi pek keyifli gözükmeyebilir ama bu Bangkok’a gelmek isteyenler için hiçbir zaman problem olmamıştır çünkü Tayland bir şekilde insanı bağımlı yapar.

26 YORUMLAR

 1. Ben de bir cok sıteden Pattaya’yı takıp ettım. Görünüşe göre muhteşem bir yer. Ekim sonu Kasım başı gibı gitmeyi düşünüyorum. Fakat dil problemım var, aslında benı bıraz da o frenlıyor. İngilizce sıfır. 🙂

 2. Selam arkadaşlar, Thailand Pattaya’da yaşıyorum. Burası hakkında yiyecek, içecek konaklama tatil, gezi vb şeylerle ilgili bilgi almak isteyenler olursa yardımcı olurum.
  Bana facebook adresimden ulasabilirsiniz.

 3. Merhaba arkadaşlar yorumlarınızın çoğunu okudum. Pattaya’ya gitmeyi düşünüyorum ve aklıma takılan birkaç soru var, cevaplarsanız sevinirim.

  Gdiş-geliş Tayland uçak bileti, konaklama ve eğlence, güzel yerler keşfetmenin ortalama ne kadar maliyeti olur? Yanlız gitmeyi düşünüyorum, eğer düşünen kafa dengi arkdaşlar varsa beraber gidebiliriz.

 4. Merhabalar yorumlarınızı okudum cok teşekkür ederım bılgılendırme ıcın. Tek gıdecegım Eylul ayı basında. O tarıhlerde gıtmek ısteyen olursa ulasın bırlıkte gıdelım. 10 gun kalıcagım ve malum Turkce konusacak ınsan pek bulunmaz oralarda. Maıl: ozmen_Veysel@hotmail.com

 5. Selam arkadaşlar ve degerli admin. İsmim Ahmet, iki kez Tayland ve Pattaya’ya gittim. Sizlere birkaç lazım olacak bilgiler vereyim.
  Tayland’a gitmenin 3 yolu var:
  1. THY direkt uçar 9 saat gider 10 saatte gelir; bugünkü fiyatı ortalama 2500 TL.
  2. Türkmenistan Hava Yolları gidiyor kış kampanyası vardı 630 dolar 1350 TL.
  3. Emirates, Etihat, Astana ve Katar gidiyor. Tayland uçak bileti fiyatları 1,500 ila 2,000 TL. Gidiş-dönüş bu tüm uçuşlar.

  Bangkok-Pattaya arası 160 km. havaalanı lüx taksi 2,000 Baht (130 TL). Normal taksi 1000 ila 1250 Baht 70 TL. Otobüs 135 Baht 9 TL. (1TL=16 Baht; 1$=33 Baht ve 1Euro=45 Baht).
  Gittiniz Pattaya’ya her yer otel, motel ve pansiyon dolu. Buradan otele bakmayın, herkese, her keseye uygun 25TL’den başlar fiyatlar. İyi pazarlık edin, onların istediğinin en fazla üçte ikisini verin, hatta yarısıı verin. Olmaz deselerde siz gidecek gibi yapın, iki adım attığınızda onlar tamam diyeceklerdir.

  Gelelim yemek işine; her yer deniz ürünü dolu, tavuk döner dolu çok ucuz. Türk lokantaları pahalı haberiniz olsun ve çay, şeker, rakı votka et tavuk ekmek ne isterseniz Yops ve Villa market var. Orada bulun. Hatta Tops markette tüm ızgaralarınızı yaptırıp orada yersiniz. 20 çesit salata ve yemek çeşidi var. Ne yerseniz yiyin isterse hep et yiyin 150 baht yani 10TL’yi geçmez. Pişirmeye para almıyorlar.

  Telefon alacaksanız Tukkom var. Sorun gösterirler Walking Street’in girişinden ,yürüme 5 dakika sürer gitmek. Orijinal Samsung S4 1100TL. Kore yan sanayi 145TL. Aynı sayılır, ben iki senedir S3ü kullanıyorum ve gayet iyi seçim.

  Gelelim bayan konusuna, sabırsızlanıyorsunuz anladım ama sırayla. Sahil yolu her taraf bayan dolu, Walking Street’ten almayın, pahalı. Sahil yolu akşam saatlerinden sonra bayandan gel diyenden gülümseyenden geçemezsiniz. 2 veya 3 saatlik bayan almak 500 Baht yani 33TL. Gecelik alırsanız 1000-1250 Baht 65-70TL. Pazarlığı unutmayın, sizinle gelmek istemiyorsa fazla para ister üzaklaşın. Her metreye 1 kız düşer. Güzel kızlar, güler yüzlü, sadık, paranın karşılığını verirler; bizimkilere benzemezler. Bir de leydiboylar var. Kızlardan daha güzel görünüyorlar alacağınız bayana ısrarla sorun leydiboy mu değil mi diye. Şüphede kaldıysanız nazikce dokunun önüne arkadaşlar, siz iyi iseniz onlar sizden daha iyi olurlar. Güler yüzlü olun, dürüst davranın, sert erkekleri ve sert tavırlıları sevmezler.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir İyi tatiller aliahmet5454@hotmail.com bol şanslar hepinize

  • Ben pattayada yasayan bir Turk olarak burayi tavsiye ediyorum. Yemek konusunda yanlis bilgi veriyosun arkadas. Turk lokantalari pahali diyosun, iste biz Turk milleti olarak kariya kiza para var ama yemege gelince pahali. Yapmayin arkadas herkesin butcesine uygun yemek var burda, hem de turk yemekleri.

 6. arkadaslar ben yillardir burda yasiyorum.kesinlikle herkesin en azindan bir kere pattayayi gormesini tavsiye edrim.tek sorun aliskanlik yapiyor.her sene gelmek istiyorsunuz.pattaya hakkinda bilgi almak isteyen arkadaslar bana pattayaalex@hotmail.com mail adresimden ulasabilirler.sorularinizi zevkle cevaplandiririm.

  • ben 32 gün kaldım geleli 10 falan oldu tekrar gitmek içn gün sayıyorum bu gidişimde yerleşmek istiyorum uzun vize için yardım bekliyorum bilgi için birde ev kiralamak istiyorum aylık 3000 ila 5000 baht arasında olması işime gelir 2 gün fazla kaldıgım için 1000 baht ceza kestiler bu ceza birdahaki girişimde sorun olurmu torba yasayı bekliyorum bagkur affı çıktımı emekli olacagım ve pattaya ya yerleşecegim bilgiler için şimdiden teşekkürler

 7. Bence de, pasaportunuzu otelde kasada tutun, ben pasaportumu kaybedip yeniden çıkartmıştım. 500 küsür lira ödedim ve çok zahmetli iş. Bi de alkol çok alacaklar ve barlara hep takılmak isteyenler telefonlarına sahip çıksın, masaya koymayın, Kafa iyiyken telefonunuzdan olmayın. Hatta ucuz bir telefonla gelseniz daha iyi olur.

 8. Her erkeğin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer, çok da ucuz sayılır. Memlekette tatil yapıp kazıklanacağına Pattaya’da yap krallar gibi yaşa hem de daha ucuza 🙂 Geçen yıl gittim can güvenliği iyi yemekleri kötü romantik eğlenceli bir yer.

 9. Onceki hafta ayni sektorden is arkadaslarim Pattaya’ya gittiler, bir bayi gezisiydi. 1 haftadir anlata anlata bitiremedi daha arkadas 🙂 Bir sonraki tura ben de katilmaya karar verdim. Gidersen bir daha gelmeyecegimden korkuyorum 🙂

 10. Ben geçen yıl Pattaya’ya gittim. Olağanüstü bir tatil yaptım. Hayatımda hiç böyle bir yer görmemiştim. Tatili de, eğlencesi de gece hayatı da çok güzeldi.

  Ben Jomtien tarafında kalmıştım, Pattaya merkeze göre hem daha ucuz hem de daha güzel bir plajı var. Herkese tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here