Tayland Turizm Otoritesinin açıkladığı rakamlara göre, Pattaya her yıl yaklaşık 5 milyon kadar ziyaretçiyi ağırlıyor. En fazla turist de Güney Doğu Asya ya da Doğu Asya ülkeleri olan Malezya, Çin, Güney Kore, Tayvan vb. ülkelerden geliyor ve çoğunlukla da kısa süreli turistik ziyaret ve tatil için geliyorlar.

Yıllardır başta İngiliz ve Almanlar olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve İskandinav ülkeleri Pattaya’yı en çok ziyaret eden batılı ülkelerin başında geliyor. Gelenlerin birçoğu da sonraları Pattaya’ya yerleşip kendi işlerini kuruyor ya da emekliliklerinin tadını burada çıkartıyor. Bu yabancılar, şu an ki Pattaya’nın yerel yaşam tarzının oluşmasında çok büyük etkileri var.

Eski Sovyetler Birliğinin doğu Avrupa ülkeleri üzerinde kurduğu komünizmin etkisi geçmeye başladığından beri bu ülkelerden ve özellikle Rusya’dan her yıl çok daha fazla ziyaretçi gelmeye başladı. Tabelalarda ve restoranların menülerinde sık sık Kiril alfabesiyle yazılmış yazılara rastlamak mümkün. Dahası, Hindistan ve Orta Doğu’dan da giderek artan bir ziyaretçi kitlesi de her geçen yıl artıyor. Ülkemizden de her yıl çok sayıda turist Pattaya tatili için buraya geliyor.

Pattaya-Gece-Walking-street

Bunca farklı kültürün akın etmesi sonucunda Pattaya, Bangkok’tan sonra ki en Batılılaşmış kozmopolit şehirlerden birisi haline geldi. Pattaya doğu ile batının, farklı dinlerin ve yaşam şekillerinin barış içinde buluştuğu bir şehir oldu. Tabi bu durum eski Tayland kültürünün hızla yabancı kültürle karışması ve gerçek ya da geleneksel olarak bilinen Tayland kültürünü yaşayamayacağınız anlamına gelebilir.

Açık konuşmak gerekirse Pattaya “gerçek” Tayland deneyimi yerine, Asya’nın en egzotik sahillerinde muhteşem bir tatil imkânı sunacaktır. Dünyanın her köşesinden lezzetler sunan binlerce restoranlar ve yabancıların kendi ülkelerinde bulabilecekleri her türlü ihtiyacını karşılayabilecek büyük alışveriş merkezleri ve süpermarketleri de bunu kanıtlar nitelikte.

Pattaya-Yasam-Life

Fakat modern Pattaya bu kadar “batılı” olmasına rağmen yine de geleneksel Tay yaşam tarzını kendine özgü dükkânlarda ve yollarda sokakta yemek satan yerlerde, turuncu kıyafetler içerisindeki Budist rahiplerin olduğu Budist tapınaklarında, her yerde duyacağınız Tayca dilinde ve bol baharatlı enfes yemeklerde bulabilirsiniz.

Pattaya tüm kültürlerin içinde “Tay-Tarzı” kaynadığı bir kazan desek yanlış olmaz.

Her ülkede olduğu gibi Tayland’da da uyuşturucu, ve reçetesiz ilaçlar yasaktır, ve bu konuda sıkı bir kontrol mevcuttur. Polis sık sık gece kulüplerini basar ve üst araması yapabilir. Hatta şüphelendiği kişilerden kan örnekleri alabilir. Bu konuda şakaları yoktur ve yakaladıkları kişileri uzun bir süre hapis bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here