Pattaya, Tayland’ın en ünlü tatil şehirlerinden birisi. Tayland Körfezine kıyısı olan Pattaya, tatil, dinlenme ve gece eğlencesi için ideal bir şehir. Deniz, tatil, alışveriş ve eğlence merkezi olan şehirde, gündüzün plajda güneşlenmek, su sporları ile keyifli vakit geçirmek mümükün. Hatta dileyen şezlongda masaj bile yaptırabiliyor. Gün batımı sonrasında şehrin trafiğe kapatılan ünlü Walking Street caddesinde kalabalığın arasına karışıp da Pattaya gece hayatı hakkında biraz fikir edinince, burasının neden dünyaca bu kadar ünlü olduğu kolayca anlaşılıyor.

Walking Street boyunca sağlı sollu sıralanan biri birinden renkli barlar, birahaneler, gogo show barları, discolar gece eğlencesinin hayat bulduğu mekanlar. Zengin menüleri ve taze deniz ürünleriyle ünlü restoranlarda keyifli yenen yemekler sonrasında, gecenin ilerleyen saatlerine doğru cadde daha kalabalıklaşıyor. Go-go barları önünde ellerinde içecek fiyatlarını sokaktan geçen turistlere gösteren genç kızların davetkar sesleri, discolardan, barlardan yükselen gürültülü seslere karışıyor.

Pattaya, ülkemizde yurtdışı turları arasında en çok ilgi gören yerlerden birisi. Plajları, Mercan Adası, ünlü gece hayatı, disco ve barlarıyla milyonları kendine çeken Pattaya eğlenceyi sevenlerin görmesi gereken yerlerden birisi.

Pattaya gece hayatı ile dünyanın bildiği bir yer olsa da, sunduğu çok sayıda aktivite ile keyifli bir tatil yapma fırsatı da sunuyor.

Pattaya yapılacak şeyler

Pattaya-Turlari-Elephant-Village1. Fil Safarisi yapın

Asya bir filler ülkesi. Hayatında hiç fil görmemiş biriyseniz mutlaka fil safarisi yapın. Şehrin hemen içerisinde çok sayıda fil çiftliği bulunuyor.

Pattaya turlarının olmazsa olmazlardan birisi olan Fil safarisi yaparken hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.

Yurtdisi-Turlari-Coral-Island2. Mercan Adası’nda denize girin

Pattaya’ya gelirseniz Pattaya turları listesinde ekstra aktivitelerden olan Mercan Adası‘na gitmeyi unutmayın. Mercan Adası (Koh Larn), denize girmek için şehir merkezinden feribot veya sürat tekneleri ulaşabileceğiniz cennet bir Pattaya adası. Pattaya’nın 7 km açığında bulunan, bembeyaz kumsallara sahip Mercan Adası, irili ufaklı Pattaya adaları içerisinde en popüler olanı. Sürat teknesiyle yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuktan sonra büyük bölümü ormanla kaplı adaya ulaşıyorsunuz. Adanın bilinen en popüler plajı ise Tawaen Beach. Bu arada şezlongunuzda uzanırken masaj yaptırma deneyimini yaşamayı unutmayın. Adanın en yüksek noktasında bir Budist tapınağı da bulunuyor. Üzerinde 6 adet plajın yer aldığı Ko Lan’da, çok sayıda taze deniz ürünleri satan restoran ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

3. Alcazar Show’u izleyin

1981’de kurulan Alcazaar Cabaret Pattaya, başlangıçta yaklaşık 100 sanatçısı ve personeliyle eski Alcazar Tiyatrosu’nda yalnızca 350 kişilik kapasiteye sahipti. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun beğenisini karşılamak için 1990’dan bu yana dünyanın her yerinden ziyaretçiler için kapılarını açtı. Günümüzde ise Tayland’daki en iyi travesti kabare şovu ile dünyaca ünlü olan Alcazaar Cabaret, son derece ilginç şovlarıyla tüm dünyadan gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Pattaya-Turlari_Nong-Nooch-Tropical-Garden4. Nong Nooch Tropikal Garden’i ziyaret edin

Bu nefis tropikal bahçede biri birinden ilginç tropikal bitkileri, orkideleri ve kaktüsleri görmek mümkün. Renkli olduğu kadar kültürel şovlarıyla da öne çıkan bu botanik bahçesinde fil şovunu kaçırmayın. Hatta fillerin üzerine resim yaptığı bir t-shirt bile hatıra olarak alınabilir.

Yurtdisi-Turlari-Million-Years-Stone-Park5. Million Year Stone Park ve Timsah Çiftliği turuna katılın

28 hektarlık alana yayılan ve 1990’larda açılan Volkanik taşlarla dekore edilmiş Million Year Stone Park, Tayland’ın doğal güzelliklerini ve vahşi yaşamını yakından görmek için iyi bir fırsat sunuyor. Tropik çiçekler, havuzlar, bonsai ağaçları burada görülebilir. Timsah çiftliğinde yüzlerce timsahı bir arada görme fırsatı var. Burada, Timsahlarla yapılan şov yanında, Kaplan veya şirin yavrularıyla fotoğraf çektirin.

6. Tiffany Show Pattaya’yı izleyin

1974’te bir Noel gecesi arkadaşları için yapılan tek kişilik bir gösteri olan Tiffany Show Pattaya, günümüzde 40. yılında. Pattaya’daki en orijinal travesti kabare şovu olarak kabul edilen ve kurulduğu günden itibaren dünyanın dört bir yanından izleyici kabul eden gösteri, muhteşem bir dünya şovuna dönüşmüş durumda.

7. Çin tapınağı olan Anek Kuson Sala’yı görün

Çin tapınağı olan Anek Kuson Sala (Viharn Sien), günümüzde eşsiz bir koleksiyona müze olarak hizmet veriyor. Paha biçilmez ve nadir Çin eserleri ile antikaları barındıran Viharn Sien, Tayland’da en iyi Çin sanat koleksiyonlarını sergiliyor. 1987’de yapılan ve 3 dönümlük bakımlı bir bölgede yer alan müze, Wat tapınak kompleksi Yansangwararam üzerinde güzel bir göl yanındaki bulunuyor. Böylece Wihan Sian veya Anek Kuson Sala olarak bilinen müze, tüm Tayland’da en iyi Çin sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

8. Mini Siam Pattaya’yı gezin

Mini Siam Pattaya, Tayland’ın ünlü minyatür cazibe parkı. Bangkok’tan 143 km uzaklıktaki Sukhumvit Road üzerinde yer alan park, Mini Siyam ve Mini Avrupa olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde inşa edilmiş ünlü yapıların 1/25 ölçeğinde modellerinin bulunduğu parka ilk olarak Bangkok’taki Demokrasi Anıtı’nın minyatürü yerleştirilmiş. Minyatür kent görüntülerinin bulunduğu parkta Emerald Buddha Tapınağı, Anantasamakhom Throne Hall, Nehir Kwae Bridge over, Sidney Opera dahil Ev, Eiffel Kulesi, Özgürlük Anıtı ve Londra Tower Bridge de yer alıyor.

9. Ripley’s Believe It or Not Pattaya’yı görün

Ripley’s Believe It or Not Pattaya, Robert Ripley Leroy’un kitabından esinlenerek oluşturulan ve algı sınırlarınızı zorlayacak bir gariplikler müzesi! Barındırdığı 300’ün üzerinde çarpıcı eseri, şaşırtıcı vitrin düzenlemeleri ve olağanüstü gerçeklikteki balmumu heykelleriyle, mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri. 10 ayrı temalı galeriden oluşan müzede, dünyanın çeşitli yerlerinden 95 yılda toplanmış ilgi çekici obje ve heykeller yer alıyor. Müzenin uçak çarpmış gibi duran binası Royal Garden Plaza içerisinde yer alıyor.

Pattaya gezilecek ve görülecek yerleriyle keyifli bir tatil geçirmek için hemen her şeyi sunuyor. Bu şehre sadece gece hayatı için gidenler en azından yukarıdaki yerleri görmeden dönmemelidir.

CEVAP VER