Pattaya ulaşım açısından çok kolay anlaşılabilecek bir yer. Düzgün sokaklar ve tabelalar, dikkat çeken binalar yön bulmayı kolaylaştırıyor. Çoğu zaman yürümek, şehri yakından keşfetmek için de en güzel zamanalrdan biri oluyor. Yürümek istemeyen tembeller için ise çok sayıda ulaşım yöntemi bulunuyor.

Songthaew adlı pikaplar (Baht-Bus) ulaşım için en popüler, en kolay ulaşılabilir ve en ucuz yöntem. En azından Phuket’in saçma sapan pahalı Tuk-Tuk’larına kıyasla gerçekten çok çok daha ucuz ve bütün bunlara rağmen 20-30 yıl önce ki kadar popüler. Bunun dışında motosiklet taksiler de bir alternatif. Yine arzu edenler -kendine güvenenler- motosiklet de kiralayabilirler.

Meşhur Baht-Bus taksileri

Klasik Tay tarzı olan “Tuk-Tuk” taksileri ülkenin her yerinde rahatlıkla bulunuyor. Zaten Tayland denilince akla ilk gelen şeylerden biri olan bu 3 tekerlekli ve arkasına yolcu kabini yerleştirilmiş küçük motorlara denk gelmemeniz imkânsız. Az sayıda bulunan özel mülk Tuk-Tuk’lar dışındakilerin ticari olarak çalışması yasak ama Pattaya bu konuda bir istisna yapıyor. Songthaew (Baht-Bus) adı verilen pikaplar Pattaya’nın kendine özgü ulaşım tarzını oluşturuyor.

Pattaya-Moto-taksi
Pattaya Moto-taksi

Yıllardır hizmet veren bu pikaplar Pattaya’da ulaşım için en kolay ve ulaşılabilir yöntem. “Baht-Bus” denmesinin sebebi fiyatının eskiden sadece 1 Baht olmasıydı. Koyu mavi renkte ufak bir pikap olan bu araçların arka kısmının üstü kapalı ve iki sıra halinde oturma yerleri bulunuyor. En az 10 kişiyi taşıyacak şekilde yapılmış bu araçlar genelde Pattaya’nın en bilinen yerlerinden geçiyor ve kısa mesafeler için ücret 10 Baht.

Güney Pattaya’nın tümü olan Pattaya Beach Road, Güney Pattaya Yolu, Second Road, Merkez Pattaya yolu kısa mesafeler listesinde bulunuyor. Uzun mesafeli tarifeler ise Pattaya Second Road ve Pattaya Beach Road’ın en kuzey kısmını kapsıyor.

Güney Pattaya/Second Road kesişiminden Jomtien’e düzenli olarak bu pikaplar gidiyor. Fiyat olarak 10 Baht ve genelde en az 10 kişinin dolmasını beklemek durumundasınız. Beyaz pikapların fiyatı da aynı şekilde 10 Baht ve Naklua’dan Güney Jomtien’e kadar bile gitseniz bu fiyat hiç değişmiyor.

Resmi istatistiklere göre, durmaksızın korna çalan bu teneke yığınlarından Pattaya’da yaklaşık 700 tane var ve trafiğin yoğun olmasının en büyük sebeplerinden biri yine bunlar. Özetle kısa mesafeler 10 Baht, uzun mesafeler 20-30 Baht civarı bir ücrete tabi.

Songthaew
Songthaew (Baht Bus)

Eğer gideceğiniz yer güzergâh dışında bir yerse bu “özel taksi hizmeti” olarak geçeceği için asla ve asla sürücüye tam olarak nereye gitmek istediğinizi sormayın. Yol üstünde bile olsa sizin için özellikle olara oradan gittiğini söyleyip ayrı bir ücret daha isteyecektir.

Yol kenarına parketmiş boş pikaplara da dikkat edin. Kazıklanmak istemiyorsanız sadece binin ve gidin, nereye gittiğinizi anlamasanız dahi fazla soru sormayın. Bu sürücüler muhtemelen Tayland’da karşınıza çıkabilecek en kaba insanlardır. Yolda bir yabancı görürlerse genelde hemen dururlar, durmazlarsa sadece bir el işaretiyle durdurabilirsiniz.

Sonunda inmek istediğiniz yere geldiyseniz ya da yanlış yöne doğru gittiğinizi fark edip inmek istiyorsanız sadece oturduğunuz yerin tepesinde ki genelde kırmızı renkte olan zile basın.

İndikten sonra da ücreti gittiğiniz yolun ücreti neyse onu ödeyin. “Ne kadar?” diye sorarsanız tecrübesiz olduğunuzu düşünerek fazla para isteyecektir. Her zaman bozuk olarak 10 Baht’ın üzerinizde bulunması kazıklanma şansınızı minimuma düşürecektir.

Eğer gideceğiniz yer mevcut güzergâh üzerinde değilse Baht-Bus taksi hizmeti olarak tutulur ve yolcular en baştan ücret konusunda sürücüyle bir rakam üzerinde mutabık kalınmalıdır. Mesela güney Pattaya’dan Jomtien’e 200 Baht’dan daha yukarıya bir ücret olmamalı. Tabi bu ücret konusu tamamen pazarlığa dayalı ve dolayısıyla sizin pazarlık yeteneğiniz en son ücreti belirleyecektir.

Streets-of-Pattaya
Pattaya caddeleri

Motosiklet Taksiler

Eğer Baht-Bus güzergâhı dışında bir yere gidecekseniz ve yeterince cesaretiniz varsa Moto-Taksi’lerin arkasına binip çılgın Pattaya trafiğinin içinden hızlı ve ucuz bir şekilde kurtulabilirsiniz. Moto-Taksiler hemen hemen her yerde ve “mor-sai” (Tayca argo olarak motosiklet demek) diye bağırıyor ve müşterilerin dikkatlerini çekmek için elleriyle alkış yapıyorlar.

Motosikletli taksi sürücüleri, rezil songthaew pikap sürücüleriyle kıyaslandıkları zaman melek gibi kalabilirler. Çoğu genç, yardımsever ve dost canlısı kişiler. Tipik kaskları ve bağlı bulunduğu taksi durağının isminin sırtında yazması sebebiyle çok kolay tanınırlar.

Şehir yollarını en iyi onların bilmesi ve Baht-Bus’ların kullanmadığı kısa yolları kullanmaları dolayısıyla “en güvenilir” sürücüler denenbilir. Ortalama ücretleri 40 Baht civarıdır ama tabi bu standart bir ücret değil ve tamamen pazarlığa bağlı olarak belirlenir. Nereye gidilirse gidilsin mutlaka ama mutlaka fiyatta mutabık kalınıp öyle binilmeli.

Eğer ki yolda fikir ve dolayısı ile rota değişikliği yapılırsa yeniden anlaşmak için konuşulmalıdır. Mutabık kalınmayan her binişte, tamamen sürücünün isteyeceği parayı ödemeye zorlanırsınız, ki bu çoğunlukla normal mikatır 23 katıdır. Motosikletler bilmediğiniz yerlere ulaşmak için en kolay ve en hızlı ulaşım aracıdırlar, Songthaewlerle kıyaslandığında özel kullanımı göre en ucuzudur. Çekinmeden binin, ama mutlaka öncesinde anlaşın!

Pattaya Taksimetreleri

2008’den beri Pattaya da ki Bangkok tarzı “taksimetre” li araçların sayısı arttı. The Avenue Mall, Royal Garden Plaza alışveriş merkezi gibi yerlerin etrafında bulunabilirler.

Taksimetreler hemen hemen hiç kullanılmadığı için her daim gideceğiniz yer için pazarlık yapılmalıdır. Fiyatlar genelde 150 Baht’dan başlar. Örneğin Pattaya’nın merkezinden Jomtien’e gidecekseniz yaklaşık 200-300 Baht kadar tutacaktır.

Motosiklet Kiralama

Pattaya-Transport-Motorbike
Kiralık Scooter

Kendi sürüş yeteneklerine güvenen ve bağımsız olmayı bir tarz haline getirenler için motosiklet kiralamak seçenekler arasında en iyisi. Tek gereken uluslararası geçerli bir ehliyet. Tabi bu resmi olarak gerekli olan tek belge olsa da, motosiklet kiralarken kimse bunu sormayacaktır. Hatta git gide katılaşan trafik kurallarına rağmen polis bile sormayabilir.

Sadece güney Pattaya yolunda bile yüzlerce motosiklet kiralayabileceğiniz yerler var, zaten tabelalarını her yerde görmek mümkün. Barların, misafirevlerinin ve ufak tefek birçok yer de bu kiralama hizmetini yapıyor. Motorların çoğu 80-125 cc arası ufak otomatik scooterlar ve 100km’ye kadar hız yapabiliyorlar. Vitesli modeller ise azınlıkta. En çok olan modeller Honda Wave, Honda Click, Yamaha Mio ve Yamaha Fino. Ortalama günlük 150-200 Baht civarı olan kiralama ücreti eğer haftalık ya da aylık almak isterseniz fiyat daha da düşüyor.

Bu motosikletler kiralanırken 1000-15000 Baht deposito veya pasaport rehin istenir. Orjinal pasaport yerine pasaportun fotokopisini vermekte ısrar etmekte fayda var. Motosikler kitalanırken üzerindeki hasar ve çizikler mutlaka sözleşmeye işaretlenmelidir. Sorunsuz iade edildiğinde sorun çıkmadan depozito geri alınır. Mutlaka sağlam bir kask ile kiralanması gerekir. Eğer 2 kişi binecekse mutlaka ikinici kişinin de kaskı olmalıdır.

Motora gelecek bir hasar durumunda tabi ki bunu siz ödeyeceksiniz. Aklınıza motoru kendiniz bir tamirciye götürmek ya da kendiniz tamir etmek gelebilir ama buna da izin vermiyorlar. Çünkü kendi tanıdıkları tamircilere götürüp olabilecek en yüksek rakamdan size fatura çıkartıyorlar. Ekstra bir gelir kapısı daha.

Ayrıca unutmayın ki motorun arkasında oturan kişinin de kask takma zorunluluğu var. Çok uzun yıllardır dikkat edilmeyen bu hususta son zamanlarda çok ciddi yaptırımlar uygulanmaya başladı ve özellikle şehir içinde çok sıkı denetim var. Eğer kasksız yakalanırsanız polis merkezine gidip 500 Baht ödemek zorunda kalırsınız. Cezayı ödeyineye kadar da ehliyetinize el konur. Alkollü araç kullanmak ise 1-2 gün hapis ve ağır para cezasına kadar uzanıyor.

BAHT_BUS_Pattaya

Araç Kiralama

Tüm büyük araç kiralama firmaları gibi yerel firmalar da Pattaya’da bulunuyor. Honda, Toyota, Nissan ve diğer Japon markaların yanında Limuzin hizmeti bile var. Çakma jipleri de özellikle Pattaya sahil yolu ve 2. Yol üzerinde kolayca bulabilirsiniz.

Araba kiralamak için ihtiyacınız olan şey yine uluslararası bir ehliyet. Tekrar belirtmekte fayda var, burada trafik sol taraftan aktığından dolayı alışık olmayanlar için tehlikeli olabilir. Aynı şey motorlar içinde geçerli (yukarıda bahesildi).

Son olarak ve en önemlisi: Özellikle soldan akan trafiğe alışkın değilseniz, yoğun Pattaya trafiği ve dikkatsiz sürücülerden dolayı motor kullanmak oldukça tehlikeli olabilir. Ne kadar tecrübeli olursanız olun diğer sürücülere (özellikle sarhoş olanlara) çok dikkat etmelisiniz. Tabii ki Tayland’da da trafik kuralları var ancak ve DUR işareti her yerde aynı anlamı ifade eder ancak bunlara uyup uymamak sürücülerin nezdinde olan bir şey. Dolayısıyla herkesi kendiniz gibi zannetmeyin.

8 YORUMLAR

  1. Geçen hafta oradaydım ulaşım İçin motorsiklet kiraladım 3 günlük kira bedeli 750 baht ödedim ama 2 defada ceza yedim daha doğrusu rüşvet verdim nedeni ehliyetin uluslar arası olmadığından zaten polisler rüşvetçi motorların kiralık olduğunu bılıyorlar ve hemen durduruyorlar özellikle şehir içinde 1000 baht cezası olduğunu söyledi ama 500 verirsem kendisine hemen bırakıyor ve bileğine bir işaret çiziyor kalemle o işaretle gecenin sonuna kadar sorunsuz geze biliyorsun başka bir polis durdursa bile işareti gösterip geçiyorsun

  2. Havaalanından Pattaya’ya geliş ve dönüşlerde özel transfer hizmetlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Önceden rezervasyon yaptıracağınız için bekleme, fiyat anlaşmazlıkları gibi sorunlar yaşamazsınız. Şehir içi ulaşımlarda da motosiklet kiralamanızı tavsiye ederiz. Böylece; dilediğiniz yere dilediğiniz zaman ve güzergahları kullanarak özgürce yolculuk edebilirsiniz.

  3. Pattaya’da taksi bulamazsınız. Ya o kmayonetleri taksi oalrak kullanırsınız ya da motosiklet taksileri. Motosikletli taksilerle pazalrık yapın ve iyi anlaşın. Olur da fikir değiştirir ama önce konuşmazsanız umduğunuzdan çok fazla parayı almak için sizi zorlarlar. Hani şu bakkalda dur bişey alacağım dediğinzde bile fiyatı değiştirebilirler ona göre.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here