Filmlere konu olan tropikal adaları, turistlerin akın ettiği budist tapınakları, eşi benzeri olmayan doğası ve hepimizin bildiği Thai mesajı ile ünlü Tayland, Uzakdoğu turları içinde en çok ilgi gören destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Meleklerin şehri Bangkok

Geleneksel yaşam ile modern yaşamın en iyi kaynaştığı şehirlerden biri olan ülkenin başkenti Bangkok, Asya için bir cazibe merkezi adeta. Muhteşem Yurtdışı turları ile keşfedeceğiniz ve hem renk hem de kokuların arasında yolculuğa çıkacağınız Bangkok’ta, gezilecek yerleri eski ve yeni olarak bölebilir ve bu şekilde daha rahat bir şehir gezisi yapmış olursunuz. Kelime anlamı ‘Melekler Şehri’ olan Bangkok, isminin uzunluğu nedeniyle de Guiness Rekorlar Kitabı’na adına yazdıran şehirlerden.

Tayland Yurtdışı Turları

Tayland’ta ne yenir?

Tayland mutfağında sabahları genellikle pirinç lapası, kızarmış balık ve çay içiliyor. Ülkenin mutfağı daha çok deniz ürünleri ve pirinç üzerine kurulmuş gibi. Öğle ve akşam yemeklerinde ise pirince ek olarak tavuk ve domuz eti ağırlıklı menüler bulabilirsiniz. Tayland yemeklerinin en büyük özelliği hemen hepsinde baharat ve acı sos kullanılmas. Bölgesel yemeklerden en önemlisi de acılı çorba. Acıyı seviyorsanız mutlaka deneyin. Meyve suyu, kahve ve yeşil çaylar da içmeniz gereken tatlar arasında.

Tayland’ta Gezilecek Yerler

Dünyanın en sıcak başkentlerinden biri olan Bangkok’ta gezilecek yerlerin birbirine çok yakın oluşu, kısa süreli tatillerde bile bir çok yer gezebilmenize olanak sağlıyor. Tayland Kraliyet Sarayı olan Granda Palace’ı ziyaret ederek başladığınız gezinizin hemen ardından Yatan Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Pho ve Şafak Tapınağı olarak adlandırılan ünlü Wat Arun‘u gezebilirsiniz. Taylandlılarca çok kutsal sayılan Zümrüt Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew de görmeniz gereken yerler arasında.

Tayland-Turlari

Bangkok şehri için çok değerli olan Chao Praya Nehri’nde tekne turlarına katılabilir ve nehir üstündeki doğal hayata şahit olabilirsiniz. Bangkok Doğu’nun Venedik’i olarak adlandırılıyor, ve tüm şehri birbirine bağlayan su kanalllarında teknelerle gezmek mümkün. Şehrin 2 saat dışındaki Yüzen Pazar’ı de gezmeyi unutmayın.

Eğlencenin Kalbi Pattaya’da Atıyor 

Pattaya şehrini gezmeden de Tayland turu yapmış sayılmazsınız elbette. Pattaya turu, Tayland’a yapılan turlarının en çok ilgi görenlerinden birisi. Asya’da gece hayatı ile öne çıkan Pattaya, sadece eğlencesi ile değil, gezilecek ve görülecek yerleriyle de gitmeye değer.

Bangkok’a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Pattaya, 24 saat boyunca hareketliliğini kaybetmeyen coşkulu bir şehir. Dünyaca meşhur Pattaya gece hayatı, oldukça kalabalık olan Walking Street’te hayat buluyor. Eğlencenin kalbi olan caddede onlarca top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar bulunuyor. Gece hayatı gece 10 gibi başlayıp haraketlilik sabaha kadar sürüyor.

Walking-Street-Ladyboys

Pattaya’da botanik bahçelerini gezebilir; timsah, yılan ve fil çiftliklerinde yapılan şovları seyredebilir, safarilere katılabilirsiniz. Tapınak gezileri, Mercan Adası olarak bilinen Koh Larn adası ziyareti olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Pattaya’da aile ile gidilebilecek Haad Jomtien ve Haad Naklua plajları da bulunuyor. Daha çok aileleri ağırlayan plajlarda denizin güzelliğini keyfinizce sürebilirsiniz. Yine alışveriş olarak da Pattaya oldukça uygun. Özellikle ağaç oyma ve duvar süslemeleri ve hediyelik eşyalarla evinizi süsleyebilir, arkadaşlarınızı mutlu edebilirsiniz.

Deniz, güneş, kum üçlüsünün yanında, oldukça çılgın bir gece hayatı ve şahane tropikal iklim, uygun ve ucuz yeme içme ve konaklama fiyatları ve alışveriş için Tayland çok güzel bir tatil yeridir.

3 YORUMLAR

  1. Bir arkadaşım yılda 2-3 defa gidiyor Tayland’a. Ben de merak ettim neden sürekli gidiyor bu buraya diye. Bir de övüp duruyor. Yazınızı okuyunca hak verdim doğrusu arkadaşıma. Yakın zaman da ben de gidebilirim Tayland’a…

  2. Tayland büyüleyici bir yer. pattaya’da 1 ay geçirdim ilkin. 2 sene sonra da Bangkok’a gittim ve 2 hafta kaldım. Bu seneki iznimde Kuzey’e gideceğim, Chiang Mai ve Chiang Rai… bayılıyorum, sonunda yerleşeceğim ben oraya.

CEVAP VER