Tayland’da Budizm çok önemli ve Taylandlılar dinlerine önem verirler. Resmi din Budizm. Halkın %92’si Budist, %5’i Müslüman, geri kalanı Hristiyan.

Tayland’a gidildiğinde onların dini duyarlılıkları konusunda dikkatli davranılmalı. Yabancılara karşı çok sıcak kanlı olsalar da dinlerine yapılacak bir hakarette kötü bir şekilde tepki verebilirler. Dini bir mekanı ziyaret ederken bazı noktalarda dikkatli olmalısınız.

Buddha heykelleri Tayland’da en üst seviyede saygı görmektedir. Küçük yada büyük hiç fark etmez, Buddha resimleri kutsal kabul edilir. Asla fotoğraf çektirmek için birinin üzerine çıkmayı veya bunun gibi yanlış anlaşılabilecek bir şey yapmayı düşünmeyin.

Tapınaklara ayakkabılarınızla girmeyin. Ancak Budist tapınağını etrafında gezerken giyebilirsiniz. Bu dini mekanların yerleri her zaman temizdir o yüzden ayaklarınız temiz kalacaktır.

Ayutthaya-Thailand-Budizm-tayland
Ayutthaya, Tayland

Düzgün bir şekilde giyinin. Asla tişörtsüz ya da şortsuz veya diğer uygunsuz kıyafetler ile girmeyin. Dini mekanlar da Taylandlılar nasıl giyiniyorsa siz de o şekilde giyinin. Bir camiyi ziyaret ederken kadınlar vücutlarını kapatacak şekilde pantolon ve göğsü kapatacak uzun kollu giysiler giymeli. Başlarını da başörtü ile örtmelidirler. Girerken ayakkabılar çıkartılır. Eğer içeride dini bir tören yapılıyorsa girmemelisiniz.

Bir kadın asla Budist bir rahip’e hiçbir şart altında dokunmamalıdır. Rahiplerin kadınlardan bir şey alması yasaklanmıştır. Yine de bir kadın keşişe bir şey vermek istiyorsa, onu ilk başta bir erkeğe vermeli ve erkek de keşişe vermeli. Yada keşiş yere bir mendil açabilir ve kadın da vermek istediği şeyi onun içine koyabilir.

Tayland Budizm

Sadece Bangkok’ta ki 400 Budist tapınağına siz yüz çevirseniz, onlar gözünüzün içine giriyor bile. Her tapınak adının başında “Wat” var. “Wat”, Kutsal Thai Budist tapınakları anlamına geliyor. Altın kaplamaları, olağanüstü çalışılmış renkli kiremit çatıları ve taş heykelleri ile tapınaklar adeta göz kamaştırıyor.

20 yaşına gelen her Tayland erkeğinin Budizm sınavından geçmesi gerekiyor. Budist rahiplerin bir omuzları açık. Safran renginde bezlere sarınıyorlar. Ayakları çıplak, kafaları sıfır numara. Budizm de en büyük amaç Nirvana’ya ulaşmak ve ruhlar alemine karışmak. Bu yüzden rahipler kırk adet yasağa uymak zorundalar. Günde dört saat uyku uyuyorlar. Eşlerine ellerini süremiyorlar. Günlük yaşamda bile bayanlar Budist rahiplerle hiç bir şekilde iletişim kuramıyor, onlardan bir şey alıp veremiyorlar.

Felsefesi; içindeki kötülüğü hep iyiliğe yöneltmek olan Budizm’de insanlar her işini Budha adına yapıyor. Bu yüzden Tayland’da evlerin, işyerlerinin bahçelerinde içinde Buda heykeli bulunan ruh evleri bulunuyor. Budizm inanışına göre bu yolla insanların hem işleri rast gidiyor hem de kötülüklerden korunuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here