Tayland halkı eğlence anlayışı köklerinde olan ve bunu çok seven insanlardır. Kutlanan ve misafirleri cezbeden bir sürü festivallere sahiptirler. Çok renkli ve zevkle doludur. Dua eder, ritüellerini uygular ve festivallerde eğlenirler. Bu festivallerin bazıları kraliyet ailesine saygıdan dolayı yapılır.

En büyük festivalleri Chakri Günü, Kral’ın doğum günü, Loy Krathong, Magha Puja, Yeni yıl, Kraliçe’nin doğum günü, Songkran ve Vesak’dır. Tüm bu festivaller Pattaya’da coşkuyla kutlanır.

Kraliyet Festivalleri

Chakri Günü, Chakri soyundan gelen krallara saygı duymak için yapılır. Şu anki çok sevilen ve sayılan kral’ın doğum günü dev bir organizasyonla Aralık ayında kutlanır. Sirikit Kraliçesinin doğumgünü,anne olarak kabul edilir, Ağustos da Anne günü olarak kutlanır. Bu günde insanlar kraliçeye saygılarını gösterirler.

Chakri-Memorial-Day

Geleneksel Tay Festivalleri

Tayland düşünce yapısını yansıtan Sanook (eğlence) kelimesinden anlayabileceğiniz üzere, Tay halkının tam anlamıyla parti, festival ve her türlü spor aktiviteleri için her an hazır olduğunu söylemek gerek.

Bayramların çoğu Kraliyet ya da Budizm ile alakalı, diğer kalanlarsa batı ülkelerinde ki bayramların burada eğlence amaçlı kullanılması için bahane edilmesi diyebiliriz. Hepsi değil ancak birçok Tay bayramı resmi olarak tatil olarak ilan edilir ve bankalar, devlet daireleri ve tüm dünyada bulunan Tay elçilikleri bu günlerde kapalıdır. Eğer tatil günlerinden biri cumartesi ya da pazara denk gelirse, ardından gelen Pazartesi de tatil ilan edilir. Her yıl belli zamanlara denk gelen dini bayramlar veya geleneksel Çin Yeni Yılı’nın tarihleri Çin ay takvimine göre yıldan yıla farklılık gösterebilir.

En meşhur Tay bayramı muhtemelen her Nisan’da yapılan ve tüm dünyada ün salmış su festivali Songkran ve Ekim ya da Kasım’a denk gelen Loy Krathong festivali.

Songkran Festivali

Tayland yeni yıl festivalidir. Genellikle 13 Nisan’da başlar ve kurak geçen aylardan sonra uzun zamandır beklenen yağmurlu mevsimin başlangıcını müjdeler. Tayland’ın su festivali olarak da bilinen Songkran’da ıslanmama gibi bir şansınız yok. Hatta bazı tazyikli su tabancalarının içine koyulan buzlu su ile ıslatılırsanız gerçekten unutamayacağınız bir anınız olur.

Songran-Festival-Thailand
Songran Festival, Thailand

Her ne kadar geleneksel olarak bakıldığında birbirine su atmanın anlamı sembolik olarak her geçen yıl günahlardan arınmak olsa da bu günlerde Songkran özellikle Tayland’ın en turistik bölgelerinde az ya da çok anlamını kaybetmiş ve “dünyanın en büyük su savaşı” olarak bilinmeye başladı. Sırılsıklam olmaya hazır olun!

Nasıl olsa bundan kaçamayacaksınız o yüzden tadını çıkartmaya bakın. Tedbiri elden bırakmamak adına, motosiklet kullanırken dikkatli olun ve kamera, cep telefonu, cüzdan gibi eşyalarınızı plastik bir torba içinde saklayın. Eğer 1 hafta sürecek bu çılgın partiden haz etmeyecekseniz Pattaya veya Chang Mai gibi yerlere hiç uğramayın ve görece daha sakin kutlanan yerlere gidin.

Geleneksel olarak 3 gün (13-15 Nisan) kutlanır fakat bazı şehirlerde  (“eğlence köyü”  Pattaya gibi) 1 haftaya kadar uzatılır ve 13-19 Nisan aralığında yapılır.

Pattaya-Songkran-Party
Pattaya Songkran Party

Loy Krathong

Loy Krathong festivaller arasında en güzelidir. Tay Ay takvimine göre Ekim ya da Kasım sonunda kutlanır ve Songkran’a göre daha sakin ve romantik bir festivaldir. Krathong muz ağacı gövdesinden yapılan ve güzel bir işçilikle şekillendirilip, muz yaprakları, tütsüler, mumlar ve çiçeklerle süslenmiş bir sal’dır. Tayca da “Loy” un anlamı, “su üzerinde süzülmek”. Artık Loy Krathong’un ne anlama geldiğini öğrendiniz!

Akşam saatlerinde Tay halkı nehir kenarlarında, göllerde ya da denizde “krathong” larını su yüzeyine bırakmak üzere toplanırlar. Bu geleneğe havai fişekler ve gökyüzüne bırakılan küçük ateş balonlarının sular üzerinde ki gökyüzünü aydınlatması eşlik eder.

Loy-Krathong-Festival
Loy Krathong Festivali

Loy Krathong törenlerinin kültürel ve dini anlamı tam olarak bilinmemekle birlikte Hint kökenlerine dayandığına inanılmakta. Bir çok festivalde olduğu gibi, Tay halkı –özellikle sevgililer- yeni yıl için bol şans diler. Muhtemelen Tayland’ın en önemli bayramı Kral Bhumibol’un doğum günü olan 5 aralık. Bu bayram aynı zamanda Tayland’ın ulusal günü ve Babalar günü olarak da kutlanır. Seçim günlerinde ve diğer önemli dini yada kraliyetle ilgili bayramlarda genel olarak bir alkol yasağı getirilebiliyor (ülkede kalan yabancılar da dahil) ve tüm eğlence mekanları bir günlüğüne kapatılıyor.

Dini Festivaller

Vesak en kutsal Budist festivalidir. Yüce Buda’nın doğumunu, aydınlanmasını ve ölümünü temsil eder. Magha Puja, öğrencileri onun vaazını dinlemek için toplandığında tapınakda bir toplantı yapar ve tören dışarı da yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here