Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, giderek artan popülaritesi ile dünyanın her yerinden yılda yaklaşık 30 milyon turisti ağırlamakta ve her gidenin farklı beklentilerine uygun eşsiz alternatifler sunuyor. Tayland; Uzak Doğu kültürünü deneyimlemek, felsefe  ve dinini yakından tanımak, tarihi tapınaklarını gezmek, eşsiz doğasında hayranlıkla keşfe çıkmak, birbirinden güzel adalarında bembeyaz kumlarda başlayıp derin mavilere uzanan renk yelpazesinde kaybolmak için enfes bir rota.

Filmlere konu olan tropikal adaları, turistlerin akın ettiği budist tapınakları, eşi benzeri olmayan doğası ve hepimizin bildiği Thai mesajı ile ünlü Tayland, Uzakdoğu turları içinde en çok ilgi gören destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Deniz mahsulleri başta olmak üzere dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan o leziz Tay yemeklerini tatmak, eğlenceli gece hayatında kendinden geçmek ve tabii kimilerince iyi kimilerince kötü bir ün kazanmasına sebep olan seks turizmi için giden, kozmopolit bir turist kitlesine sahip. Bekarlar kadar, balayı çiftlerini ve çocuklu aileleri de cezbetmeyi başarmış bir ülke burası.

thailand

Hindiçin Yarımadası’nın ortasında bulunan Tayland’ın eski ismi, kedileri ile mevcut isminden dahi meşhur olan “Siyam”. Yaklaşık 70 milyon nüfusa sahip olan ülkenin başkenti Bangkok, 9 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık başkentlerinden biri. İlk yerleşimin 40 bin yıl öncesine kadar uzandığı bu coğrafyada çeşitli krallıklar hüküm sürmüş ve son bulan savaşlar sonrasında I. Rama, ülkesinin temellerini bataklıktan yeniden yaratarak 1782 yılında Bangkok’ta atmış.

Bugün hala parlamenter monarşi ile yönetilen Tayland Krallığı, aynı hanedana mensup ve halk tarafından hayranlık derecesinde sevilen Kral IX. Rama “Bhumibol Adulyadej” tarafından yönetilmekteydi. Kral öldükten sonra yerine Taylandlılar tarafından pek de sevilmeyen oğlu geçti. Bu minnet dolu sevginin arkasında,  kült  “Kral ve Ben” filminde hayatı anlatılan, bugünkü kralla aynı hanedandan IV. Rama’nın, Tayland’ın Avrupa ülkelerinin Hindiçin’de tek kolonileştiremedikleri ülke olmasını başarması yatıyor. IX. Rama öldüğünde dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı ünvanını elinde bulunduruyordu.

Ülkenin hemen her köşesinin dini figürler yanı sıra kralın, kraliçenin ve prensesin resimleri ile donatılmış olması oldukça dikkat çekici olacaktır. Ülkeye girişte pasaport kontrolü sırasında Buda figürlerine saygı gösterilmesi gerektiğine dair pek çok uyarı görülebilir; kraliyet ailesi resimlerine de aynı şekilde turistlerin saygı göstermesi beklenmektedir.

tayland

Tayland halkının %95’i Budist, %4 civarı Müslüman, geri kalanı da Hristiyan ve Musevi olmakla birlikte, oldukça azınlıkta olan bir kesim de daha eski dini inanışlara mensuptur. Ülkenin her yanına yayılmış Budist tapınakları “Wat” olarak adlandırılıyor. Bu tapınaklara girerken saygı ve kurallar gereği ayakkabıları çıkarmak, kolları ve bacakları açıkta bırakan kıyafetlerle gitmemek gerekiyor.

Bazı tapınak girişlerinde ayakkabılarını bırakmak istemeyenler için bezden çantalar ve örtünmek için şallar verilmekte iken hepsinde bu imkânı bulmak mümkün olmadığından tedarikli gitmek en güzeli. Yine inanış gereği kutsal sayıldığından baş okşamak, rahiplere dokunmak ve ayak tabanlarını gösterecek şekilde oturmak saygısızlık sayılarak hoş karşılanmıyor. Yüksek sesle bağırarak konuşmak, tartışmak ise akıl hastası sanılmaya neden olabilecek kadar ayıp karşılanıyor.

tayland rehberi

Yıl genelinde seyahat etmek tropikal iklim sebebiyle gayet keyifli olmakla birlikte; en çok tercih edilen dönem nispeten serin sayılan Kasım ve şubat ayları arasıdır. Mart ve Nisan yoğun sıcaklık ve nemin olduğu sıcak mevsim olarak adlandırılır. Mayıs ve Ekim ayları arası ise muson yağmurlarının etkili olduğu dönemdir ve düşük sezondur; bu sezonda çok daha uygun fiyatlara konaklamak, genelde kısa süren yağmurlar sonrasında seyahatin keyfini doyasıya çıkarmak da pekâlâ mümkün.

Tayland Gezilecek Yerler

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Tayland’a gitmek için 9 saat süren direkt Bangkok “Suvarnabhumi Havaalanı” uçuşları tercih edilebileceği gibi, daha uygun fiyata Tahran aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 11 saatte Bangkok’a varılabilir. Varış noktasında ise saatleri 5 saat ileri almak gerekecek. Bilet fiyatları yanı sıra tur şirketlerinin programlarına da göz atmakta fayda var; gidiş dönüş uçak biletinden daha uygun fiyata konaklama dahil tur alternatifleri bulmak mümkün. Tayland Turistik Yerler:

Meleklerin şehri Bangkok

Tayland Yurtdışı Turları
Wat Arun Tapınağı, Bangkok

Dünyanın en sıcak başkentlerinden biri olan Bangkok’ta gezilecek yerlerin birbirine çok yakın oluşu, kısa süreli tatillerde bile bir çok yer gezebilmenize olanak sağlıyor. Tayland Kraliyet Sarayı olan Granda Palace’ı ziyaret ederek başladığınız gezinizin hemen ardından Yatan Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Pho ve Şafak Tapınağı olarak adlandırılan ünlü Wat Arun‘u gezebilirsiniz. Taylandlılarca çok kutsal sayılan Zümrüt Budha Tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaew de görmeniz gereken yerler arasında.

Şehri gezerken ulaşım için raylı sistemlerin yanı sıra, çok uygun fiyatlarla fosforlu pembe renkleri ile göz alan taksiler ve tuk tuk denilen küçük araçlar kullanılabilir. Daha büyük tuk tuklar taksi hizmeti yanı sıra dolmuş olarak da kullanılıyor. Trafiğin soldan aktığını unutmadan, kalabalık sokaklarda daha hızlı yol almak isteyenler için motosiklet de kiralamak mümkün.

Ülke genelinde motosiklet kullanımı çok yaygın olduğundan, yüzlerce motosikleti caddelerde aynı anda seyrederken görünce çete sanmak ilk gün için normal sayılsa da, ikinci günden sonra bu kalabalığa alışılıyor. İlk görüldüğünde yadırganıp sonrasında alışılan görüntülerden birisi de şehrin her yanını saran milyonlarca telefon kablosu olacak.

Tayland-Turlari

Bangkok şehri için çok değerli olan Chao Praya Nehri’nde tekne turlarına katılabilir ve nehir üstündeki doğal hayata şahit olabilirsiniz. Bangkok Doğu’nun Venedik’i olarak adlandırılıyor, ve tüm şehri birbirine bağlayan su kanalllarında teknelerle gezmek mümkün. Şehrin 2 saat dışındaki Yüzen Pazar’ı de gezmeyi unutmayın.

Dünyaca ünlü Pattaya

Pattaya şehrini gezmeden de Tayland turu yapmış sayılmazsınız elbette. Pattaya turu, Tayland’a yapılan turlarının en çok ilgi görenlerinden birisi. Asya’da gece hayatı ile öne çıkan Pattaya, sadece eğlencesi ile değil, gezilecek ve görülecek yerleriyle de gitmeye değer.

Walking-Street-Ladyboys

Pattaya’da aile ile gidilebilecek Haad Jomtien ve Haad Naklua plajları da bulunuyor. Daha çok aileleri ağırlayan plajlarda denizin güzelliğini keyfinizce sürebilirsiniz. Yine alışveriş olarak da Pattaya oldukça uygun. Özellikle ağaç oyma ve duvar süslemeleri ve hediyelik eşyalarla evinizi süsleyebilir, arkadaşlarınızı mutlu edebilirsiniz.

Tayland para birimi

Ülkenin para birimi Baht ve yuvarlayacak olursak 100 Baht, 8 Türk Lirası’na eşit olarak düşünebiliriz. Dolar ve Euro olarak da harcama yapılabilir ancak havaalanından ayrılmadan önce burada bulunan döviz bürolarından yeterli miktarda Baht almak önemli çünkü şehir içindeki bürolar daha pahalıya mal oluyor. Yanında fazla nakit taşımadan kredi kartına güvenmek ise çok büyük hayal kırıklığına neden olabilir. Halk arasında kullanımı yaygın olmadığından, büyük alışveriş merkezleri, sayılı restoran ve barlar dışında kredi kartı geçmiyor. Yine de yaygın olarak bulunan atm’lerde komisyon ödeyerek acil nakit ihtiyacı karşılanabilir.

Tayland’ta ne yenir

Tayland mutfağında sabahları genellikle pirinç lapası, kızarmış balık ve çay içiliyor. Ülkenin mutfağı daha çok deniz ürünleri ve pirinç üzerine kurulmuş gibi. Öğle ve akşam yemeklerinde ise pirince ek olarak tavuk ve domuz eti ağırlıklı menüler bulabilirsiniz. Tayland yemeklerinin en büyük özelliği hemen hepsinde baharat ve acı sos kullanılmas. Bölgesel yemeklerden en önemlisi de acılı çorba. Acıyı seviyorsanız mutlaka deneyin. Meyve suyu, kahve ve yeşil çaylar da içmeniz gereken tatlar arasında.

Bir Tay restoranında bahşiş bırakmanız çok beklenen bir şey değil. Fakat düz hesap yapmak ya da 20 baht gibi bir bahşiş bırakmak hoş karşılanır. %15-20 lik bir bahşiş ise şok ve dehşet içinde bırakabilir! Bangkok ve Pattaya dışında bahşiş bırakmak olağan bir şey değildir, aklınızda bulunsun.

Tayland mutfağı dünyaca üne sahip, ancak Taylandlılar yeme içme konusuna gelince çok sıradanlar. Genel olarak sıradan halkın yaptıklarını yapın ama tabiî ki nasıl rahatınıza geliyorsa o şekilde de yapabilirsiniz. Tayland’a giderseniz, batı yemekleri yerine otantik Tay yemeklerini tercih edin. Dünyanın en iyi mutfaklarından biri kabul edildiği için bunu kaçırmamalısınz.

Deniz, güneş, kum üçlüsünün yanında, oldukça çılgın bir gece hayatı ve şahane tropikal iklim, uygun ve ucuz yeme içme ve konaklama fiyatları ve alışveriş için Tayland çok güzel bir tatil yeridir.

4 YORUMLAR

  1. Bir arkadaşım yılda 2-3 defa gidiyor Tayland’a. Ben de merak ettim neden sürekli gidiyor bu buraya diye. Bir de övüp duruyor. Yazınızı okuyunca hak verdim doğrusu arkadaşıma. Yakın zaman da ben de gidebilirim Tayland’a…

  2. Tayland büyüleyici bir yer. pattaya’da 1 ay geçirdim ilkin. 2 sene sonra da Bangkok’a gittim ve 2 hafta kaldım. Bu seneki iznimde Kuzey’e gideceğim, Chiang Mai ve Chiang Rai… bayılıyorum, sonunda yerleşeceğim ben oraya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here