Tayland İklimi, tropikal özellikleri ile tatil meraklılarını kendisine çeker. Bir ülkeye yapılacak ziyaretin zamanı çok önemli. Eğer ülkenin mevsimlerini ve tahmini hava koşullarını hesaba katmazsanız tatilleriniz çöpe gidebilir. Her zaman bir ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman konusunda birazcık bilgi alınması tavsiye edilebilir. Bu şekilde en doğru kararı alıp en iyi zamanda gitmek mümkün olabilir.

Tayland İklimi

Tayland, yada özellikle Pattaya, tropikal iklimi ve yılın istediğiniz zamanı ziyaret edilebilmesiyle bilinir. Ama Temmuz ile Ekim arası olan yağmurlu sezonu bu aradan çıkartmak lazım. Tatilini mahvedecek şey yağmurlu mevsimde seyahat etmek değil aslında.

Tayland’da yağmur hiçbir zaman sürekli değildir. Birden gelir, hızlıca yağar ve gider. Asla tahmin edemeyeceğin şey ne zaman olacağıdır. Yazın, biraz sıcak olur. Kasım – Şubat arası yılın en serin zamanı. Yağmur diğer mevsimlere kıyasla daha azdır.

Pattaya’ya Ne Zaman Gidilir

Kasım ve Mart arası Tayland ve Pattaya tatili için en uygun zamandır.

Taylant Hava Durumu
Taylant Hava Durumu

Tayland İklimi – Diğer Bölgeler

Orta ve Doğru Tayland: Farklı mevsimlerde Tayland’ın farklı bölgelerine gidebilirsiniz. Orta ve Doğusunda bulunan yerlerde en iyi zaman Kasım’dan Mart’a kadar olan zaman. Hava güzel, yağmur Mayıs sonu yapar ve Ekim’e kadar devam ederi.

Koh-larn-Coral-Island
Mercan Adası, Pattaya

Kuzey ve Kuzeydoğu Tayland: Gitmek için en iyi sezon kışdır. Mesela, Kasım-Şubat arası. Çiçekler açar, hava kuru ve serindir. Dağlık bölgeleri kışın çok soğuk olur, yazları ise çok sıcaktır.

Güney Tayland: Güney hemen hemen hiç kış görmez ve genel olarak sadece iki mevsim vardır. Yaz mevsimi ve Yağmur mevsimi. Gitmek için en iyi zaman yine aynı şekilde Kasım-Mart arasıdır. Muson yağmuru sırasında adalardan uzak durmaya bakın, tehlikeli olabilir.

Tayland denince, akla gece hayatı geliyor. Oysa bu Güneydoğu Asya ülkesi deniz ve güneşi ve gezilecek yerleri ile bundan çok daha fazlasını barındırıyor.

Genel anlamda yılın her ayında Tayland ve Pattaya’ya gidilebilir. Yağmurlar ve bazen bunaltıcı nem insanı yorsa da, bu uzun sürmez. Özellikle gece hayatı için Bangkok veya Pattaya’yı tercih edenler, vakitlerini daha çok kapalı mekanlarda geçireceklerinden tayland hava durumu ve iklimin pek de önemi kalmıyor.

Yine de Tayland’a kadar gitmişken gezilecek yerleri görmeden dönmeyin. En azından Pattaya’da iken Mercan Adası‘na uğrayın, tropikal ada keyfini beyaz kumlarda yaşayın, turkuaz denizinde yüzün ve su sporlarından bir kaçını denemeyi ihmal etmeyin.

Paylaş
Önceki İçerikPattaya Hava Durumu
Sonraki İçerikTay Kültürü

10 YORUMLAR

  1. Değerli site yöneticisi ve arkadaşlar, herkese merhaba. Herkes fikrini ve tabiki yaşadıklarını yazmış. Ben 2010 yılından bu yana giderim Tayland Pattaya’ya. İşe Türkiye’den başlayalım. Uçak bileti seçenekleri çok, tabiki tercih THY, Katar, Emirates, Aerofort, Mahan Air ve Türkmenistan havayolları. Fiyatlar günlük hatta saatte bir değişir yolcu durumuna göre bugün. Tarih 06.12.2014 THY hariç saydıklarım 1,300 ila 1,550 TL arasında değişiyor geliş gidiş. THY ise 1900 ila 2500 arasında uçaktaki doluluk ve boşluk durumuna göre değişir. Hatta saat 16 gibi THY’den bilet alırsanız uçakta yer varsa çok ucuza alabilirsiniz. Gelelim Bangkok Havaalanına burada uçaktan inince 100 Dolar (3250 Baht) veya 100 Euro (4150 Baht) bozdurun havaalanında kurlar biraz düşük. Dil bilmenize gerek yok telefon veya vücut dili ile anlaşmak kolay mütavazi insanlar korkmayın.

    Pattaya’ya gitmek için 4 seçenek var. 1. lüks taksi durağı var 2000 baht yani 140 TL, 2. normal taksi 1000 ila 1250 Baht 70 TL. 3. Pattaya’dan gelen taksiler var devamlı dış hatlara gelirler 250 baht 17 TL. 4.havaalanından direk otobüs var 140 Baht 9 TL. Otobüs hariç bu fiyattan yukarı vermeyin sonunda razı olurlar.

    Vardık Pattaya’ya orada herkes yabancı yabancı gibi durmayın. Otel fiyatları herkese her keseye uygun yer var, korkmayın ama iyi pazarlık yapın. 20 TL’den 70 TL arası emanet kasası olan ve otelle anlaşırken LeydiFreee yani bayan serbest mi anlamına gelir. Kabul ederlerse sorun yok, genelinde öyle zaten. Yemek her yer tavuk döner ve deniz ürünleri türk lokantaları çok pahalı. TOPS markette her şey var, ekmek dahil çok ucuz alın. Ne isterseniz pişirirler, para almazlar. Yemek yok ama villa market var. Oradan tüm ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Walking Street’i gezin dolaşın, ama tavsiyem bayan almayım ve bilmediğiniz barlara girmeyin. Bu bar çok pahalı bir yer olabilir. Fiyatlara dikakt edin. Bayanı sahil boyundan 1 ve 10 sokak arasından tercih edin. Ggenelde akşamdan sonrayı tercih edin. Hatta fabrikada işte çalışanlardan olsun, daha dürüst olurlar. Onlara güler yüzlü olun, kaşlarınızı çatmayın, yüksek sesle konuşmayın. Vereceğiniz en küçük hediye ve para onu çok mutlu eder. Aksi takdirde geceniz zehir olabilir. Nkıllı davranır söylediklerimi yaparsanız günlük 50-60 Dolar otel hariç size içki, leydi ve yemek yeter artar. Parası olanlar istediği kadar harcar tabi ki. Herkese iyi eğlenceler, iyi tatiller. aliahmet5454@hotmail.com.

  2. Pattaya, yağmurlu zamanlarda bile güzeldir. Şansınız varsa ve yağmur sadece kısa süre yağıp durursa en keyifli zamanlardır bence. Alın içkinizi, yağmur yağdığında oturun bir cafeye ve tropikal yağmurun nasıl gök delinmişcesine yağdığına şahit olun. Ben çok keyif almıştım.

    Tabi kısa süre tatili olanlara, gün boyu yağan yağmur denk gelirse de bunun pek keyif vermesini beklemem tabi. Bizim yaz mevsiminde onalrda yağmur var, akılda tutmakta fayda var.

  3. Ben geçen Ağustos’ta oradaydım, her gün yağmur yağdı ama 1 saat yağıp duruyordu, bazen gece yarısından sonra da çiseliyordu. Hava nasılsa sıcak, çok da önemli değil.

  4. Marketlerde plastik poşetten yağmurluk satılıyor. Yağmur yağınca etrafta bunlarla dolaşanları görünce biraz komik ama eğlenceli. Mavi renk alın 😉

CEVAP VER