Tayland, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında en çok turist ziyareti alan ülkelerinden biri. 65 milyonluk nüfusu ile Tayland Körfezi ve Andaman Denizi boyunca uzanan 514,000km²’lik bir alana sahip. Sınırları batıda Myanmar (Burma), kuzeyde Laos, doğuda Kamboçya ve güneyde Malezya ile çevrili. Kuzey güney yönünde uzayan, binlerce adanın süslediği güzel bir ülke burası.

Phuket, Koh Samui ve Hua Hin, Pattaya ve Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen (Golden Triangle) çevresinde bulunan dağlık kuzey bölge, Tayland’ın Başkent Bangkok dışında kalan diğer turistik popüler yerlerinden bazıları. Ülkemizden en çok Bangkok, Pattaya ve Phuket‘e ziyaret gerçekleştiriliyor.


Daha Büyük Görüntüle

 

Tayland, 77 il ve 5 coğrafik ve kültürel bölgeye ayrılıyor.

Tayland-Haritasi-Map-Kuzey Tayland: Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen gibi şehirlerin olduğu yer

-Isaan (Kuzeydoğu Tayland): Coğrafik olarak Tayland’ın en geniş bölgesi ve Lao ve Khmer kültürünün etkisi altında kalmış. Ülkenin kuzeydoğusu geleneksel olarak en fakir bölge fakat son yıllarda yürütülen altyapı çalışmaları sayesinde fark edilir derecede yol alındı.

-Orta Tayland: Başkent Bangkok’un bulunduğu yer.

-Doğu Kıyı Bölgesi: Koh Chang, Koh Samet  Adaları ve ve tabiî ki Pattaya şehrinin olduğu yer.

-Güney Tayland: Andaman denizi ve Siyam Körfezi boyunca uzanan düzinelerce muhteşem güzellikte adalar ve tatil merkezleri: Phuket, Koh Samui, Krabi, Koh Phi Phi, Khao Lak, Koh Pha Ngan, Hua Hin, Cha-Am ve daha fazlası bu bölgede yer alıyor.

Tayland gece hayatı, Tayland’ı turizm konusunda bu kadar çekici hale getiren en önemli şeylerden birisi. Dünyanın ünlü turizm ve tatil ülkelerinden Tayland, ünlü Pattaya gece hayatı ve eğlence dünyasıyla Güney Asyanın gözde ülkesi.

6 YORUMLAR

  1. Yıllarca Tayland’a gittim geldim çok severim, Pattaya ikinci memleketim gibidir. Kopunkaaaaaplar ayrı bir efsanedir, giden anlar bilir. Son zamanlarda Ukrayna’ya gitmeye başladım fmbgirls.com üzerinden kız arkadaşımı ayarlayıp gidiyorum. Tayland’dan biraz daha ucuza mal oluyor gece hayatı. Tüm Pattaya dostlarına sevgiler.

CEVAP VER