Tayland, Güneydoğu Asya ülkelerinden birisidir. 65 milyonluk nüfusu ile Tayland Körfezi ve Andaman Denizi boyunca uzanan 514,000km²’lik bir alana sahip. Sınırları batıda Myanmar (Burma), kuzeyde Laos, doğuda Kamboçya ve güneyde Malezya ile çevrilidir.

Phuket, Koh Samui ve Hua Hin, Pattaya ve Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen (Golden Triangle) çevresinde bulunan dağlık kuzey bölge, Tayland’ın Başkent Bangkok dışında kalan diğer turistik popüler yerlerinden bazılarıdır.


Daha Büyük Görüntüle

 

Tayland, 77 il ve 5 coğrafik ve kültürel bölgeye ayrılır.

Tayland-Haritasi-Map-Kuzey Tayland: Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen gibi şehirlerin olduğu yerdir

-Isaan (Kuzeydoğu Tayland): Coğrafik olarak Tayland’ın en geniş bölgesidir ve Lao ve Khmer kültürünün etkisi altında kalmıştır. Ülkenin kuzeydoğusu geleneksel olarak en fakir bölge fakat son yıllarda yürütülen altyapı çalışmaları sayesinde fark edilir derecede yol alındı.

-Orta Tayland: Bangkok’un bulunduğu yerdir

-Doğu Kıyı Bölgesi: Koh Chang, Koh Samet  Adaları ve ve tabiî ki Pattaya şehrinin olduğu yerdir.

-Güney Tayland: Andaman denizi ve Siyam Körfezi boyunca uzanan düzinelerce muhteşem güzellikte adalar ve tatil merkezleri: Phuket, Koh Samui, Krabi, Koh Phi Phi, Khao Lak, Koh Pha Ngan, Hua Hin, Cha-Am ve daha fazlası bu bölgede yer alıyor.

6 YORUMLAR

  1. Yıllarca Tayland’a gittim geldim çok severim, Pattaya ikinci memleketim gibidir. Kopunkaaaaaplar ayrı bir efsanedir, giden anlar bilir. Son zamanlarda Ukrayna’ya gitmeye başladım fmbgirls.com üzerinden kız arkadaşımı ayarlayıp gidiyorum. Tayland’dan biraz daha ucuza mal oluyor gece hayatı. Tüm Pattaya dostlarına sevgiler.

CEVAP VER