Tayland, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında en çok turist ziyareti alan ülkelerinden biri. 65 milyonluk nüfusu ile Tayland Körfezi ve Andaman Denizi boyunca uzanan 514,000km²’lik bir alana sahip. Sınırları batıda Myanmar (Burma), kuzeyde Laos, doğuda Kamboçya ve güneyde Malezya ile çevrili. Kuzey güney yönünde uzayan, binlerce adanın süslediği güzel bir ülke burası.

Phuket, Koh Samui ve Hua Hin, Pattaya ve Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen (Golden Triangle) çevresinde bulunan dağlık kuzey bölge, Tayland’ın Başkent Bangkok dışında kalan diğer turistik popüler yerlerinden bazıları. Ülkemizden en çok Bangkok, Pattaya ve Phuket‘e ziyaret gerçekleştiriliyor.

Daha Büyük Görüntüle

Filmlere konu olan tropikal adaları, turistlerin akın ettiği budist tapınakları, eşi benzeri olmayan doğası ve hepimizin bildiği Thai mesajı ile ünlü Tayland, Uzakdoğu turları içinde en çok ilgi gören destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tayland’ın eski adı “Siyam” idi ve 1949’da “Tayland” olarak değiştirildi. Tayland Güneydoğu Asya’da, Hindistan’ın doğusu ve Çin’in güneyinde yer alan bir ülke. Tayland tarih boyunca bağımsızlığını hep korumuş ve hiçbir zaman sömürge olmamış.

Tayland, 77 il ve 5 coğrafik ve kültürel bölgeye ayrılıyor.

Kuzey Tayland: Chiang Mai, Chiang Rai ve Altın Üçgen gibi şehirlerin olduğu yer

Isaan (Kuzeydoğu Tayland): Coğrafik olarak Tayland’ın en geniş bölgesi ve Lao ve Khmer kültürünün etkisi altında kalmış. Ülkenin kuzeydoğusu geleneksel olarak en fakir bölge fakat son yıllarda yürütülen altyapı çalışmaları sayesinde fark edilir derecede yol alındı.

Orta Tayland: Başkent Bangkok’un bulunduğu yer.

Doğu Kıyı Bölgesi: Koh Chang, Koh Samet  Adaları ve ve tabiî ki Pattaya şehrinin olduğu yer.

Tayland-Haritasi-Map

Güney Tayland: Andaman denizi ve Siyam Körfezi boyunca uzanan düzinelerce muhteşem güzellikte adalar ve tatil merkezleri: Phuket, Koh Samui, Krabi, Koh Phi Phi, Khao Lak, Koh Pha Ngan, Hua Hin, Cha-Am ve daha fazlası bu bölgede yer alıyor.

Bangkok nerede kalınır

Sırt çantalılar için istikamet kesinlikle Khao San Caddesi. Ucuz otellerle dolu ve önemli tapınaklara, kraliyet sarayına yürüme mesafesinde. Rahatına düşkünler içinse:

Mandarin Oriental Bangkok Dünyanın en iyileri arasında kabul edilen, Chao Phraya nehri kıyısında, 396 odalı, harika spa’sı olan, ünlü delux otel (662 959 9000)

The Peninsula Bangkok Modern ve çok lüks Chao Phraya kıyısında, bütün odalar nehir manzaralı (662 861 2888)

Dusit Thani Şehrin merkezinde, Patpong’a yakın, nehire taksiyle 20 dakika uzaklıkta, spa’sı olan lüks otel (662 236 0450)

Sukhotai Bangkok Şehrin bankacılık merkezinin ortasında, altı dönümlük enfes bir bahçenin içinde, huzur dolu bir otel (662 287 0222)

Tayland gece hayatı, Tayland’ı turizm konusunda bu kadar çekici hale getiren en önemli şeylerden birisi. Dünyanın ünlü turizm ve tatil ülkelerinden Tayland, ünlü Pattaya gece hayatı ve eğlence dünyasıyla Güney Asyanın gözde ülkesi.

6 YORUMLAR

  1. Yıllarca Tayland’a gittim geldim çok severim, Pattaya ikinci memleketim gibidir. Kopunkaaaaaplar ayrı bir efsanedir, giden anlar bilir. Son zamanlarda Ukrayna’ya gitmeye başladım fmbgirls.com üzerinden kız arkadaşımı ayarlayıp gidiyorum. Tayland’dan biraz daha ucuza mal oluyor gece hayatı. Tüm Pattaya dostlarına sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here