Bir ülkeye sahip olduğu para birimi hakkında bilgisiz bir şekilde gitmek, silahsız bir şekilde savaşa gitmek gibidir. Aşağıda Tayland’da para kullanımı hakkında gerekli bilgileri bulacaksınız. Ülke içinde gezerken bunlar çok işinize yarayacaktır.

Tayland Para Birimi

Tayland’ın para birimi Baht’dır ve 1 baht 100 satang eder. Metal paralar 5 çeşittir : 25 satang, 50 satang, 1 baht, 5 baht ve 10 baht. Kağıt paralar da 1000 (kahverengi), 500 (mor), 100 (kırmızı), 50 (mavi), 20 (yeşil) ve 10 (kahverengi)’dir.

Para Bozdurmak

Para bozdurma işlemi uluslararası havaalanlarında yaptırabilir. Bankalar ve döviz büroları havaalanlarında vardır. Paund, Sterlin, Euro, Doler ve diğer dövizler Tayland birimine çevirilebilir. Dolar ve Euro birçok yerde kabul edilmektedir. Resmi döviz büroları ve bankalar, otellerden ve alışveriş merkezlerinde ki bürolardan daha iyi bir oranda değişim yapmaktadır.

Tayland-Parasi-Baht
Tayland Parası, Baht

Seyahat Çekleri

Traveller’s cheques taşımak iyi bir fikir. Fişini güvenli bir yerde tutmalısınız ki çalınması gibi bir durumda yenisiyle değiştirebilesiniz. Travelers checque nakitten daha uygun bir oran’da bozdurulabilir. Toplam miktardan ziyade her çek için bu oran uygulanır. Büyük miktarlarda taşımanız tavsiye edilir. Bankalarda, büyük alışveriş merkezlerinde ve döviz bürolarında bozdurulabilir.  Bankalarda bozdurmak için pasaport gerekir.

Bankamatikler (ATM’ler)

Thai-baht-thailand-moneyATM’ler tüm büyük kentlerde ve tatil merkezlerinde vardır. Visa işareti ATM nin uluslararası olduğunu gösterir. Para çekiminde bir miktar ücret banka tarafından bozdurma ücreti olarak tahsis edilir. ATM’ler genellikle ufak bir miktar da banka kendisine tahsis eder. Bankadan bankaya değişen bu işlem ücretlerini kontrol edebilirsiniz. Bazı ATMler sadece 4 rakam kabul ediyor ve siz de kendinizinkini 4 rakama çevirmelisiniz.

Kredi Kartı Kullanımı

Tüm büyük kredi kartları kabul edilir ancak dükkan sahipleri işlem ücreti olarak ekstra ücret koyabilir.

Geri ödeme

Yabancı ziyaretçiler resmi satış noktalarından aldıkları ürünlerde %7’lik KDV indiriminden yararlanabilirler. Geri ödemeyi havaalanında yaptırabilirsiniz.

Kısıtlamalar

Turist’in dışarıya çıkaracağı yerli para miktarı gelirken beyan edilenden fazlası olamaz. Ülkeye girecek olan döviz için bir limit belirtilmemiştir.

 

3 YORUMLAR

  1. Yanımda hatıra niyetine 20 baht ve demir 10 baht getirdim. Hangi ülkeye gitsem bir demir bir kağıt para topluyorum. Paraları bizimkiler gibi, yıpranmış olanlara dikkat edin, almayın.

  2. Tayland dönüşü cebimde 300 küsür baht kaldı ve Ankara’da bunu bozduramadım. Tavsiyem Tayşand’dan dönüşte tüm paranızı havalimanında dalara veya euroya çevirin.

CEVAP VER