Bir ülkeye sahip olduğu para birimi hakkında bilgisiz bir şekilde gitmek, silahsız bir şekilde savaşa gitmek gibidir. Aşağıda Tayland’da para kullanımı hakkında gerekli bilgileri bulacaksınız. Ülke içinde gezerken bunlar çok işinize yarayacak.

Tayland Para Birimi

Tayland’ın para birimi Baht ve 1 Baht 100 satang eder. Metal paralar 5 çeşit : 25 satang, 50 satang, 1 baht, 5 baht ve 10 baht. Kağıt paralar da 1000 (kahverengi), 500 (mor), 100 (kırmızı), 50 (mavi), 20 (yeşil) ve 10 (kahverengi)’dir.

Para bozdurma işlemi uluslararası havaalanlarında yaptırabilir. Bankalar ve döviz büroları havaalanlarında var. Paund, Sterlin, Euro, Doler ve diğer dövizler Tayland birimine çevirilebilir. Dolar ve Euro birçok yerde kabul edilse de siz Tayland parası kullanın. Resmi döviz büroları ve bankalar, otellerden ve alışveriş merkezlerinde ki bürolardan daha iyi bir oranda değişim yapıyor.

Tayland-Parasi-Baht
Tayland Parası, Baht

Bankamatikler (ATM’ler)

Thai-baht-thailand-moneyTayland’da Türkiye’deki banka hesabınıza ait ATM kartınızı kullanarak Tayland parası çekebilmeniz mümkün.

ATM’ler tüm büyük kentlerde ve tatil merkezlerinde var. Visa işareti ATM nin uluslararası olduğunu gösterir. Para çekiminde bir miktar ücret banka tarafından bozdurma ücreti olarak tahsis edilir.

ATM’ler genellikle ufak bir miktar da banka kendisine tahsis eder. Bankadan bankaya değişen bu işlem ücretlerini kontrol edebilirsiniz. Türkiye’deki bankada her çekim işleminden yaklaşık 6 TL tahsil ediyor.

Kredi Kartı Kullanımı

Tüm büyük kredi kartları kabul edilir ancak dükkan sahipleri işlem ücreti olarak ekstra ücret koyabilir.

Yabancı ziyaretçiler resmi satış noktalarından aldıkları ürünlerde %7’lik KDV indiriminden yararlanabilirler. Geri ödemeyi havaalanında yaptırabilirsiniz.

Turist’in dışarıya çıkaracağı yerli para miktarı gelirken beyan edilenden fazlası olamaz. Ülkeye girecek olan döviz için bir limit belirtilmemiştir.

3 YORUMLAR

  1. Yanımda hatıra niyetine 20 baht ve demir 10 baht getirdim. Hangi ülkeye gitsem bir demir bir kağıt para topluyorum. Paraları bizimkiler gibi, yıpranmış olanlara dikkat edin, almayın.

  2. Tayland dönüşü cebimde 300 küsür baht kaldı ve Ankara’da bunu bozduramadım. Tavsiyem Tayşand’dan dönüşte tüm paranızı havalimanında dalara veya euroya çevirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here