Tayland, 2010 yılında dünyanın her yerinden neredeyse 16 milyon turist ağırladı ve dünyanın en gözde seyahat noktalarından biri haline geldi. 1960’larda keşfedilmesinden bu yana genel olarak “uluslararası seks turizmi” adıyla anılmaya başladı ve sadece seks amaçlı gelen turistlerin ilgi odağı oldu.

Uluslararası medyalarda bu kötü imajın yayılmasının ardından Krallık dünya çapında “Asya’nın seks turizm merkezi” olarak tanınmaya başladı ve doğal olarak seks bağımlısı sapıklara, sübyancılara, eşcinsellere ve suçlulara’ da hizmet etmeye başladı. Ve maalesef Krallığın eşsiz kültürü, harika plajları ve tropik adalarına rağmen henüz iyi bir imaj çizmeye vakit bile kalmadan çok büyük bir itibar kaybına uğradı.

Fakat bir gerçek var ki, Tayland’a gösterilen bu tek taraflı bakış  dünyanın en büyük turist merkezlerinden biri haline gelmesinde çok büyük bir rol oynayıp geri kalan tüm her şeyi gölgede bıraktı.

Thailand-Smile-Girl-turizm
Tayland: Gülen Yüzlerin Ülkesi

21. Yüzyıl Taylandı yine de sadece seks, fahişelik ve gece hayatından (yetişkin eğlence anlayışının ülke ekonomisine olan devasa katkısına rağmen) ibaret değil.

Tayland’da tatil ile ilgili olarak batılı turistlerden kazandıkları paralarla hayatta kalmaya çalışan egzotik kızlardan çok fazla konuşulacak şey var. Kısaca anlatmak gerekirse: Eğer “seks turistleri”ni sevmiyorsanız, sadece bu tarz kızların olduğu barlardan ve A-GoGo gece kulüplerinden uzak duracaksınız. (Eğer umrunuzda değilse veya kendinizi birazcık “seks turisti” olarak görüyorsanız, keyfinize bakın).

Son yıllarda Tayland Turizm yetkilileri ülkenin yerlerde olan imajını seks turizminden kurtarıp daha çok aile odaklı “kaliteli” turizm’e dönüştürmek için çok çaba harcadı. Ve aslında 1990ların sonlarına doğru bu çabalar meyvelerini vermeye başladı ve kendi kendine “Gülen Yüzlerin Ülkesi” ismini kazanan ülke artık sadece bekar erkek turistlerin değil, çiftlerin, ailelerin ve emekli insanların da odak noktası haline geldi. Artık ülke  sadece “tayland gece hayatı” ve “tayland seks turizmi” gibi kelimelerle anınmayacak.

Thailand-Tayland
Thailand-Tayland

Bu makalenin en başında belirtildiği gibi:

“Herkes için bir şeyler var: beyaz kumlu plajlardan ve altın süslü Budist tapınaklarından yemyeşil yağmur ormanlarına, tropikal adalardan Bangkok ve Pattaya’nın çılgın gece ve alışveriş hayatına, en ucuz bungalovlardan beş yıldızlı lüks otellere kadar…”

7 YORUMLAR

  1. ağustos sonu eylül başı gibi gitmeyi düşünüyorum ,gidiş dönüş uçak bileti hesaplı nasıl bulabilirim ve pattayada otel olarak hesaplı bir yer tavsiyesi olcak varmı

    • Booking ten bak. Birçok otel var. Dikkat edeceğin şey uygun fiyatlı olursa merkeze yakın olsun. Merkez e uzak olanlar içinde ise beach road üzerinde olmasına dikkat et. Tuk tuk denen dolmuşlarla 1 tl ye gidersin. Uçak bileti de internetten araştır. Şu an 1200 1300 civarında fiyatlar var. (Gulf air ve jordan air ) . Skyscanner dan bulabilirsin. Bunun gibi çok site var.Ama paran varsa thy ile git.

  2. 2013 yılının sonlarına doğru ve ya 2014 başları için tur olayına hiç girmeden (tur ile de olabilir) Tayland’a gitmeyi planlıyorum. Benim gibi düşünen bi ortak arıyorum. Yoruma cevap yazarsanız iletişime geçelim. Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here