Tayland, etkileyici tropikal adaları, enfes koyları, turkuaz denizi, göz kamaştırıcı kumsalları, egzotik kültürü ile oldukça çekici bir ülke. Tayland yada özellikle Pattaya, tropikal iklimi ve yılın istediğiniz zamanı ziyaret edilebilmesiyle biliniyor.

Tayland gece hayatı, Tayland’ı turizm konusunda bu kadar çekici hale getiren en önemli şeylerden birisi. Başkent Bangkok, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Budist tapınakları ile ünlü. Güney Tayland tam bir adalar cenneti; Koh Phi Phi, Phuket ve onlarca diğer ada zihnimizdeki ada kelimesini kökten değiştirecek güzellikte. Vizesiz ülkeler arasında yer alan Tayland’ı seyahat planlarınız arasına alın.

taylanda ne zaman gidilir

Tayland iklimi, tropikal özellikleri ile tatil meraklılarını kendisine çekecek kader cazip. Bir ülkeye yapılacak ziyaretin zamanı çok önemli. Eğer ülkenin mevsimlerini ve tahmini hava koşullarını hesaba katmazsanız tatilleriniz çöpe gidebilir. Her zaman bir ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zaman konusunda birazcık bilgi alınması tavsiye edilebilir. Bu şekilde en doğru kararı alıp en iyi zamanda gitmek mümkün olabilir.

Genel anlamda yılın her ayında Tayland ve Pattaya’ya gidilebilir. Yağmurlar ve bazen bunaltıcı nem insanı yorsa da, bu uzun sürmez. Özellikle gece hayatı için Bangkok veya Pattaya’yı tercih edenler, vakitlerini daha çok kapalı mekanlarda geçireceklerinden tayland hava durumu ve iklimin pek de önemi kalmıyor.

Tayland iklimi: Mevsimler ve Sıcaklıklar

Tayland’ın tropikal, genellikle sıcak, nemli ve muson yağmurlarının egemen olduğu iklim kabaca 3 mevsime ayrılır. Tayland kuzeyden güneye uzanan bir ülke olduğundan, bu mevsimlerin bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Ancak yine de Tayland’ın yıllık ortalama sıcaklığında çok büyük bir değişiklik olmaz. Yıllık genel ortalama sıcaklık 30 ile 35°C arasında. En düşük sıcaklık ise 20 ile 27°C arasında.

Yağmurlu mevsimlerde %90’ın üzerine çıkan nem oranı, mevcut sıcaklığın çok daha fazlaymış gibi hissedilmesine neden olur.

Serin Sezon

Tayland’a gitmek için en uygun aylar Kasım-Şubat arası. Bu dönem Tayland’ın kış mevsimi, nem oranı düşük olduğu için Tayland’ın en çok turist aldığı kalabalık olan zamanları. Çok az yağmur var ve hava çok rahatsız edecek kadar sıcak değil. Tayland’da yağmur hiçbir zaman sürekli değildir ama. Birden gelir, hızlıca yağar ve gider. Asla tahmin edemeyeceğin şey ne zaman olacağı. Ortalama hava sıcaklığı bu dönemde 31 °C olarak seyrediyor. En düşük ise 21-22 °C arasında olur. Sabah saatlerinde Tayland körfezinden gelen serin hava dalgası bile 20°C’nin altına çok zor iniyor. Bu Tayland standartlarına göre bu oldukça soğuk bir hava. Bu sezonda fiyatların daha yüksek, otellerin daha dolu olduğunu aklınızda tutun.

tayland hava durumu

Sıcak Sezon

Mart, Nisan ve Mayıs ayları en sıcak aylar. Ortalama hava sıcaklığı 33 °C’lere kadar çıkabilir. En düşük ise 25-27 °C olarak seyreder. Sıcak ve nemli hava insanın tenini yapış yapış hissetmesine neden olur. Nisan sonu ve Mayıs aylarında arada yağan yağmur havayı biraz serinletir.

Yağmurlu Sezon

Haziran ve Ekim arasındaki bu dönem, Tayland turizm sektörü için düşük sezon olarak geçer. Tüm gün veya gece yağmur yağmasının görülmesi nadirdir. Hava sıcaklığı ise gün içerisinde değişiklik gösterir. Ortalama gündüzün 3o °C civarında olan sıcaklık, gece 25-27 °C arasında seyreder. Yağmur yağdığında yaklaşık 1-2 saat kadar sürer ve sonra güneş tekrar bulutların arasından kendini gösterir. Yağmur sonrası açan güneş ise sanki hiç yağmur yağmamış gibi tüm ıslaklığı kurutur.

Bu mevsim de Tayland iklimi ziyaret etmek için yine de uygun sayılır. Bar ve plajlar daha az kalabalıktır, fiyatlar daha makul seviyelere düşer.

Yağmurlu sezonda, her gün (ya da bütün gün boyunca) yağmur yağacağı anlamına gelmiyor. Sadece daha yüksek nem oranının ve yağmurun olduğu “kuru” kış aylarından biraz daha fazla bulutlu geçiyor günler. Tayland’ın en soğuk bölgeleri, özellikle kış aylarında, kuzeyde ki dağlık alan Chiang Mai ve kuzeydoğuda ki Isaan bölgeleridir. Bu bölgelerde sıcaklık geceleri 15 °C’ye kadar düşebilir. Ayrıca nemli yaz aylarında sıcaklığın 40°C’ye kadar çıktığı bölgeler de vardır.

taylanda ne zaman gidilir

Pattaya’ya ne zaman gidilir

Kasım ve Mart arası Tayland ve Pattaya tatili için en uygun zaman.

Tayland İklimi – Diğer Bölgeler

Orta ve Doğru Tayland: Farklı mevsimlerde Tayland’ın farklı bölgelerine gidebilirsiniz. Orta ve Doğusunda bulunan yerlerde en iyi zaman Kasım’dan Mart’a kadar olan zaman. Hava güzel, yağmur Mayıs sonu yapar ve Ekim’e kadar devam ederi.

Kuzey ve Kuzeydoğu Tayland: Gitmek için en iyi sezon kışdır. Mesela, Kasım-Şubat arası. Çiçekler açar, hava kuru ve serindir. Dağlık bölgeleri kışın çok soğuk olur, yazları ise çok sıcaktır.

Güney Tayland: Güney hemen hemen hiç kış görmez ve genel olarak sadece iki mevsim vardır. Yaz mevsimi ve Yağmur mevsimi. Gitmek için en iyi zaman yine aynı şekilde Kasım-Mart arasıdır. Muson yağmuru sırasında adalardan uzak durmaya bakın, tehlikeli olabilir.

Tayland denince, akla gece hayatı geliyor. Oysa bu Güneydoğu Asya ülkesi deniz ve güneşi ve gezilecek yerleri ile bundan çok daha fazlasını barındırıyor.

Yine de Tayland’a kadar gitmişken gezilecek yerleri görmeden dönmeyin. En azından Pattaya’da iken Mercan Adası‘na uğrayın, tropikal ada keyfini beyaz kumlarda yaşayın, turkuaz denizinde yüzün ve su sporlarından bir kaçını denemeyi ihmal etmeyin.

103 YORUMLAR

 1. 13-21.02. 2019 tarihleri arasında phuket’ gittim anlatılmaz yaşanır derler ya öyle birsey işte onumüzdeki sene için plan yapmaya başladık bile turla değil bir arkadaşımla gittim. Turla gitmeyin derim gitmek istersenizde saygı duyarım. Bende ingilizce çat pat arkadasimda hiç yok belli baslı bir kaç kalıpları ögrendikten sonra hepsi kolay. Yanliz giderken yaniniza kahvaltilik gorturun ben oyle yaptim cok rahat ettim. Yardıma ihtiyacıniz olursa yazın. emre_dursun@ hotmail.com havalanindan sizi aldirım ordaki turlara varana kadar hepsinin taktigini veririm orda da cevre yaptik iyimi hala yazisıyoruz:)) korkma topla cesaretini cennete dogru yola cık:)

 2. Arkadaşlar benim yeşil pasaportum var ilk gitmeyi düşünüyorum turla rahat olabileceğimi düşünmüyorum ve tur sadece belirli yerler ve zamanı onlar belirliyor ekstra ücretleri yalnız gitmekten fazla oluyor orda olacak arkadaşlar ulaşırsa sevinirim

 3. Merhaba ben çalışmak için gtmeyi düşünüyürum eşim ve bebeğimle beraber giden arkadaşlar aşı ve iş imkanıyla ilgili bilgi verebilrmi

 4. Arkadaşlar ingilizceniz iyi değilse ki nüfusun çoğu bu durumda, afedersiniz boş boş sağa sola insanlara bakacağınıza turla gitmeniz daha mantıklı derim.

 5. Arkadaşlar merhaba ;
  Öncelikle şundan bahsedeyim Rusya ya uçmuyorsunuz Kiril alfabesi yok İngilizce heryer Tayland da o yüzden sıkıntı çekmezsiniz birde biraz doludizgin olmalı ki seyahatten zevk alasın sonuçta hiç görmediğiniz eğlencelerin içine atıyorsunuz kendinizi.. ?
  özgürlükler ülkesi mi ? Evet kardeşim ; Tayland özgürlükler ülkesi paranla rezil olmadığın biryer Bodrum’a gidip 5 gün için herşey dahil diye 2.500-3000 gibi rakamlar alınan bir ülkedeyiz !
  Haziran 18-19 gibi çıkmayı planlıyorum ki haziran da güzel bir tarih mevsime çok takılmaya gerek yok eğlence yağmurda da olur kar dada olur kardeşim herşey sana bağlı ? Bangkok’a gitmeyi düşünen arkadaşlar varsa bana ulaşabilirler ig:korlasnikov
  Teşekkürler …

 6. yaklaşık 3 haftalık Bangkok – Köhneyecek Phangan – Ko Samui – Pattaya Bangkok şeklinde seyahat ettiğim ettiğim Tayland gezimden yeni döndüm. Turla gitmenizi tavsiye etmiyorum. Tura hem daha çok para vereceksiniz hem de sizin için esnek olmayacak. Bunun yerine kendi arkadaşlarınız ile gitmeniz durumunda daha esnek ve keyifli tatil yaparsınız. Turlar genelde sizden oradayken tur/gösterme/gezdirme adı altında sağlan ücretler alıyor. İlk seferde tur fiyatlarının düşük olmasına aldanmayın. Hatta turla giderseniz bile, turdan ayr takılmanızı öneririm. Şuan yüksek sezonda fiyatlar haliyle yüksek. Fakat yine de Thai yemekleri ile günlük yemek masrafınız 30 lira, ayak masajı ya da thai masajı 20 lira, konaklama size bağlı değişmekle birlikte 50 lirada olur 500 lira da (ben 75 lira diyeceğim yüksek sezon için). günlük seyahat için toplu taşım ücreti 10 lira max. çoğu zaman birkaç lira. Ekstra tur ve gezileri kendiniz yapın ve çok ucuza halledin. Örneğin eğer tur ile giderseniz sizden 4000 baht (yaklaşık 400 lira) istenecek kanal turunu Bangkok’ta kendiniz yaparsanız 100 bahta yani 10 liraya gelir. bu kanal tura Grand Place ve Wat Kum tapınağını da yol üzerinde kendiniz eklersiniz ki ikisi de nehir üzerindeler. Sonuç olarak turla gitmeyin.

  Aranızda ben ingilizce bilmiyorum. Bu yüzden çok korkuyorum diyen varsa toplanın 3-4 ya da daha fazla arkadaş. Benim sadece masraflarımı karşılayın (uçak + otel + diğer masraflar) sizinle geleyim. Özel olarak rehberliğinizi de yaparım ve hem daha ucuza gelir hem size göre planlanır ve daha çok eğlenirsiniz.

  isteyen ulaşabilir: kafeinn.eksi@gmail.com

 7. Bende Tayland a gitmeyi kafama koydum ama tur firmalarını mı kullansam yoksa yalnız mı gitsem bilmiyorum bana eşlik edebilecek bir arkadaş ta bulamadım. Ciddi düşünen yol arkadaşı bana yazabilir İnstgram veli4128

 8. Eylul ayında Taylanda gitmeyi düşünüyoruz. Nerede kalınır nereler gezilir vs. yardımcı olabilecek var mıdır acaba? Tur fiyatlari pahali ve icinde sadece ucak bileti ve otel ucreti var.

  • Mrb. Elif Hn.
   Ben 16 Eylül’de 12;30 antalyadan katar hava yolları ile uçuyorum 8 gece kalacağım, daha öncede birkaç defa gittim ben Pattayada kalıyorum çünki Pattaya küçük eğlenceli bir sahil şehri. Bangkok çok büyük bir şehir birazda pahalı. Oteller Türkiye ile neredeyse aynı yeme içme hiç sorun değil istediğini bulabilirsin Uçak bileti biraz pahalı onun dışında pahalı bir yer değil. insanlar güler yüzlü yardımseverler ve Türkleride çok seviyorlar.

 9. Selam arkadaşlar phuket gidiyoruz aralık ayı içinde 15 gün adaları dolaşıcaz orda aylık villa kıralıyorum havuzlu otelden uyguna geliyor biraz erzak temini kahvaltı için diger ogunler bir şekilde yerel bize uyumlu yemekler dışarda tekne turları fanta sea gösteri yemekli kum güneş yüzme eglence tercih eden arkadaşlar varsa programa dahil ederiz gosttman@hotmail.com saygularımla

 10. selamlar daha önce 8 10 defa aile ziyareti ve tatillerimde thailand patong beach bölgesine gittim tekrar gitmeyi aralık ocak şubat aylarında planlıyorum detaylı sorularız var ise speed0303 instagram adresimden ulaşabilirsiniz..yol arkadaşı ve size önerilerde bulunurum..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here