Günümüz dünyasında bir yerden bir yere gitmek artık çok kolay. Gelişen teknolojiyle artan uçuş sayıları her bütçeye göre uygun uçak bileti fırsatı sunuyor. Ancak yapılan uzun uçuşlarda yaşanan zaman dilimi atlanması pek çok kişi için ciddi bir sorun haline dönüşüyor. Sağlık problemlerine de yol açabilen bu durumu en aza indirmek aslında oldukça kolay. Uzun uçuşlarda dikkat edilmesi gereken noktaların başında vücudun basınç ve su dengesini korumak bulunuyor.

Uzun uçuşların en büyük sorunlarından biri genel olarak saat farkı ve uyku saatlerinin değişiyor olması. Yapılan kıtalar arası uçuşlarda bir anda çok sayıda zaman dilimi geçişi yaşamak pek kolay değil. Yaşanılan yerdeki saat dilimine alışan vücudun bir anda 6-7 saatlik atlaması, bioritmin bozulması olarak bilinen jet-lag durumuna yol açıyor.

Ucuz-Ucak-Bileti

Jet-lag kişinin kendisini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olurken algıda sorunlar da yaşatıyor. Bütün dengeyi bozabilen bu durum çoğu zaman özellikle sindirim sistemini etkiliyor.  Araştırmalar sonucunda bunun etkisinden kurtulmanın uçuş saatinin 8 katı olduğu ortaya çıkıyor. Yani 10 saatlik bir uçuşun etkileri 80 saat sonra etkisini kaybediyor. Bu zaman dilimi yaklaşık 3-4 güne denk geliyor. Tabii ki dönüşte de aynı sendromun yaşandığını unutmamak gerek.

Gidilen yerdeki saate uyun

Vücudun bioritminin bozulması olarak bilinen bir sendrom olan jet-lag, uzun uçuşlar yapan kişilerin ortak sorunu. Genel olarak geniş bir zaman dilimi atlayarak yapılan seyahatlerde vücut bu duruma ayak uydurmakta zorlanabiliyor. Bu durumun yan etkilerini en aza indirmek için yapılabilecek en iyi şey, gidilen yerdeki saate uygun hareket etmek. Yani her ne kadar uykunuz olmasa da vardığınızda gece olan yer uyumak, ertesi günü çok daha rahat geçirmeye yardımcı oluyor. Aynı şekilde tam tersi, ne kadar yorgun da olunsa gündüz saatleri uyumak yerine dolaşmak dahay iyi bir tercih oluyor.

Jet-Lag-Seyahat

Bol su tüketin

Bunların yanı sıra, uçuş esnasında da alınacak bazı önlemler de bulunuyor. Kabin basıncı yüksek olduğu için vücut genelde kuruma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle uçuş öncesinde ve havadayken bol su tüketmek oldukça önemli. Ancak alkol, çay ve kahve gibi vücutta su tutan içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Yemek tercihinde de aynı şekilde, su oranını düşürmemeye özen göstererek hafif yiyeceklerin seçilmesi gerekiyor. Rahat bir uçuş için yolcuların terletmeyen ve dar olmayan kıyafetlerden de uzak durması bir diğer önemli nokta.

Uçakların kalış ve iniş esnasında değişen kabin basıncı nedeniyle kulaklarda ağrı hissedilebiliyor. Bunun nedeni kulaktaki basınç seviyesiyle dışarıdakinin birbirinden farklı olması. Vücuttaki basınç yerdeki seviyeye eşit olduğu için kalkışlarda yaşanan bu sorun, uçağın düz konuma gelmesiyle ağza açılan ince bir boru olan östaki borusu sayesinde çözülüyor. Ancak eğer grip ve nezle gibi durumlar varsa, bu ince kanal tıkanarak rahatlamayı sağlayamıyor ve yolcunun ağrı hissetmesine neden oluyor.

Kalkışta yutkunun veya sakız çiğneyin

Bu durumu en aza indirmek için soğuk algınlığı hissedildiğinde uçuşlardan kaçınmak iyi bir tercih oluyor. Ancak yine de havada yapılabilecek birkaç rahatlatıcı yöntem de var. Bunların başında kulaklarda basınç hissedildiğinde yutkunmak ve esnemek bulunuyor. Bunların yanında özellikle kalkış ve inişlerde sakız çiğnemek basıncı dengeleyerek kulak tıkanmalarını engellemeye yardımcı olabiliyor.

Valsava Manevrası
Valsava Manevrası

Eğer bunlar çok işe yaramıyorsa, “valsalva maverası” olarak bilinen parmaklarla burnu tıkayarak yavaşça burundan nefes verme işlemini denemekte fayda var. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ani ve şiddetli nefes vermemek. Yoksa, oluşacak basınç kulağa ciddi bir hasar verebiliyor. Çocuklar içinse emzik gibi emilebilecek ürünler bu sorunu çözmede yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında ilaç kullanmak da bir seçenek olsa da jet-lag etkilerini arttırarak yan etkilerinin olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Yapılan uzun uçuşlarda sağlık açısından dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Ancak yolcuların en çok şikayet ettikleri noktalar halsizlik, jet-lag sendromu ve basınç farkından kaynaklanan ağrılar üzerinde yoğunlaşıyor. Bu durumu yaşamamak için birkaç küçük detaya dikkat etmek, uçakla yapılan seyahatleri daha keyfili bir hale dönüştürüyor.

8 YORUMLAR

  1. Jet lag benim çok hoşuma giden bir durum. Uzun uçuşlardan hemen sonra oluşan saat belirsizliği bir kaç gün sürse de çok keyifli.
    Genelde doğudan batıya yapılan uzun uçuşlarda ortaya çıkıyor. Uçağın iniş saati sabaha denk geliyorsa durum daha zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here