Uzun uçak yolculuğu bir çoğumuz için stres nedenlerinden birisi. Seyahat veya tatil için çıkılan yolculuklarda, uzun uçak yolculuğunu keyifli yapmak gerekiyor ki, iyi bir tatil için iyi bir başlangıç olsun. Bu nedenle uzun uçak yolculuğunun bazı püf noktalarını akılda tutmakta fayda var.

Tayland gibi İstanbul çıkışlı direkt uçuşla 9 saatlik bir yolculuğu iyi geçirmek için ipuçlarıma kulak verin.

Uzun Seyahatlerde Uçuş Konforu İçin Öneriler

1. En iyi koltuğu kapmaya çalışın

Ucakta-En-Iyi-Koltuk

Havalimanına erken gidip, güvenlik çıkışlarında yer alan koltukları isteyin. Bu koltuklar diğerlerine göre daha geniş olduğundan rahatlıkla ayağınızı uzatabilirsiniz.

Uçağın en arkasında kalan, tuvalete ve servis için yapılan hazırlıklara yakın yerleri tercih etmeyin. Gelen giden çok olacağından rahatsız olma ihtimaliniz yüksek. Sık sık tuvalete giden biriyseniz koridoru tercih edin.

Uçakta En İyi Koltuk Hangisi adlı yazım bu konuda daha detaylı bilgi veriyor. Göz atın.

2. Boyun yastığı edinin

Sık seyahat edenler bilir boyun yastığının konforunu. Mutlaka seyahatinizden önce boyuna takılan havalı veya içerisi dolu olan yastıktan edinin. Bu, boyun kaslarınıza yük binmeden başınızı taşımaya yardımcı olacaktır. Uyumak istediğinizde de yastık görevi görecektir. Basite almayın ve kendinize hemen bir tane edinin, havalimanlarında da satılıyor.

Ayrıca, eğer uçakta rahat uyuyanlardansanız pencere yanı iyi bir tercih, uçağa biner binmez business classtan geçerken kendinize bir yastık edinmeyi unutmayın.

3. Yanınıza oyalanabileceğiniz bir şey alın

Bir çok uzak destinasyon uçağında gelişmiş eğlence sistemleri var, ancak ne olur ne olmaz yanınıza tablet alın ve içerisine film yükleyin. Yol boyunca film izleyerek keyifli vakit geçirin. Aynı şekilde IOS veya Android akıllı telefonunuza da film yükleyebilirsiniz.

Telefonunuza MP3 yükleyin ve yol boyunca sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

4. Yanınıza gazete ve dergi alın

Türk Hava Yolları ile uçtuğunuzda, ülkemize ait gazeteleri ve Skylife dergisini okuyabilirsiniz. Ancak başka ülkelerin havayolları ile uçtuğunuzda sadece o ülkenin dili ve İngilizce olan gazete ve dergi size verilebilir. O nedenle yanınıza 1-2 gazete ve yine okumaktan keyif aldığınız bir dergi bulundurun.

5. Uçak içi eğlence sistemini deneyimleyin

Uzun-Ucak-Yolculugu

Artık bir çok uçakta çok gelişmiş eğlence sistemleri bulunuyor. Önünüzdeki koltuğun arkasına monte edilmiş büyük ekranlı bu sistemlerde yüzlerce film, belgesel ve müzik kanalları bulmak mümkün. Deneyin, film izleyin, kanallarda gezinin. Eğer kullanmakta zorluk çekiyorsanız kabin görevlisinden yardım istemeyi unutmayın.

6. Kendi kulaklığınızı getirin

Uçaklarda size kulaklık verilse de bunun ses kalitesi oldukça kötü olabiliyor. İyisi mi siz kendi kulaklığınızı getirin. Kulaklığınızın, kulak içerisine yerleşen tipte olması daha iyi. Böylece dışarıdan gelen sesleri de en aza indirmiş olursunuz.

7. Hafif ve küçük kabin içi bagajı

Hafif seyahat etmek oldukça konfor sağlar. Uçak kabininde ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler için küçük bir kabin için bagaj edinin. Büyük bagajlar için baş üstü dolaplarında yer bulmak zor olduğu gibi, kaldırıp indirirken kazalara yol açma riskini de bertaraf edersiniz.

Ucakla-Uzun-Yolculuk

8. Diş fırçası ve macunu bulundurun

Ağız sağlığı önemlidir. Uçakta uzun yolculukta yeme içme faaliyetlerinden sonra kendinizi tazelenmiş hissetmek için, diş fırçanızı alın ve tuvalete giderek kendinizi yenileyin.

9. Çantanıza biraz yiyecek şeyler koyun

Türk Hava Yolları ile uçuyorsanız sorun yok, damak tadınıza uygun leziz yiyecekler sizi bekliyor. Ama farklı ülkelerin hava yolları ile uçuyorsanız sunulan yemekler sizi pek de tatmin etmeyebilir. Yanınıza atıştırabileceğiniz şeyler getirin. Fındık, fıstık, leblebi, tuzlu bisküvi ve gofret olabilir örneğin.

Priority-Pass-Card

10. Priority Pass Card edinin

Neredeki havalimanında olduğunuzun bir önemi yok. Özellikle aktarmalı uçuşlarda 700’den fazla havaalanı CIP salonunun kapılarını ve ayrıcalıklarla sunan Priority Pass Card edinebilirsiniz.

Tüm dünyada 120 ülkede 700’den fazla havaalanı salonuna giriş ayrıcalığı sunuyor. İş ve özel yolculuklarınızda kullandığınız havayolu veya biletlerinizin sınıfı dikkate alınmaksızın, dünyanın her yerinde anlaşmalı CIP salonlarından hizmet alabiliyorsunuz.

Uzun Tayland uçak yolculuğunda yukarıdaki ip uçlarına dikkat ederseniz, daha konforlu bir uçak yolculuğu geçirebilirsiniz. Bol su tüketmeyi ve arada uçak koridorunda yürümeyi ve ayakalrınızı germeyi ihmal etmeyin.

Paylaş
Önceki İçerikTayland Hava Durumu
Sonraki İçerikTay Kültürü

1 YORUM

  1. Yanınıza kulaklık ve mp3 player alın, varsa tablet en iyisi, 1 gün önce az uyuyun, yolda uyursunuz. Ben böyle yapıyorum. Tayland uzun yol çünkü.

CEVAP VER