Uzun uçak yolculuğu bir çoğumuz için stres nedenlerinden birisi. Seyahat veya tatil için çıkılan yolculuklarda, uzun uçak yolculuğunu keyifli yapmak gerekiyor ki, iyi bir tatil için iyi bir başlangıç olsun. Bu nedenle uzun uçak yolculuğunun bazı püf noktalarını akılda tutmakta fayda var.

Uçak biletini ucuza mal etmeye çalışın, bu konuda bilgiler edinin öcelikle. Hele benim gibi düşük bütçe ile seyahat etmeyi sevenlerdenseniz, ne kadar ucuz bilet o kadar iyi tatil demek. THY Bilet Sorgulama için turna.com sitesini kullanın. Kampanyaları kaçırmayın. Tayland gibi İstanbul çıkışlı direkt uçuşla 9 saatlik bir yolculuğu iyi geçirmek için ipuçlarıma kulak verin.

Uzun Seyahatlerde Uçuş Konforu İçin Öneriler

1. En iyi koltuğu kapmaya çalışın

Ucakta-En-Iyi-Koltuk

Havalimanına erken gidip, güvenlik çıkışlarında yer alan koltukları isteyin. Bu koltuklar diğerlerine göre daha geniş olduğundan rahatlıkla ayağınızı uzatabilirsiniz. Uçağın en arkasında kalan, tuvalete ve servis için yapılan hazırlıklara yakın yerleri tercih etmeyin. Gelen giden çok olacağından rahatsız olma ihtimaliniz yüksek. Sık sık tuvalete giden biriyseniz koridoru tercih edin. Uçakta En İyi Koltuk Hangisi adlı yazım bu konuda daha detaylı bilgi veriyorum. Mümkün olduğu kadar ön sıra tercih edilmeli. Uçaktan erken inmek, yemek dağıtımını daha önce almak ve kuyruğa göre sarsıntının daha az olması gibi avantajları var. Airbus A320 uçaklarındaki en iyi koltuk yeri 1A. Mutlaka online checkin yaparak koltuğunuzu seçin. Online checkin uçuşunuzdan çoğunlukla 24 saat önce açılıyor.

2. Boyun yastığı ve gözbandı edinin

Sık seyahat edenler bilir boyun yastığının konforunu. Mutlaka seyahatinizden önce boyuna takılan havalı veya içerisi dolu viscos yastıktan edinin. Bu, boyun kaslarınıza yük binmeden başınızı taşımaya yardımcı olur. Uyumak istediğinizde de yastık görevi görür. Basite almayın ve kendinize hemen bir tane edinin, havalimanlarında da satılıyor. Ayrıca, eğer uçakta rahat uyuyanlardansanız pencere yanı iyi bir tercih, uçağa biner binmez business classtan geçerken kendinize bir yastık edinmeyi unutmayın. Göz bandı ise gözlere kapatılan ışığı engelleyen konforlu bir araç. Çoğu insan yastık ve gözbandını ihmal ediyor, yük etmek istemiyor ama her ikisi de konforlu bir uçuşun olmazsa olmazı.

3. Yanınıza oyalanabileceğiniz bir şey alın

Bir çok uzak destinasyon uçağında gelişmiş eğlence sistemleri var, ancak ne olur ne olmaz yanınıza tablet alın ve içerisine film yükleyin. Yol boyunca film izleyerek keyifli vakit geçirin. Aynı şekilde IOS veya Android akıllı telefonunuza da film yükleyebilirsiniz. Telefonunuza MP3 yükleyin ve yol boyunca sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

4. Yanınıza gazete, kitap ve dergi alın

Türk Hava Yolları ile uçtuğunuzda, ülkemize ait gazeteleri ve Skylife dergisini okuyabilirsiniz. Ancak başka ülkelerin havayolları ile uçtuğunuzda sadece o ülkenin dili ve İngilizce olan gazete ve dergi size verilebilir. O nedenle yanınıza 1-2 gazete ve yine okumaktan keyif aldığınız bir dergi bulundurun. Uzun uçuşta vakti en iyi değerlendirmenin bir yolu da kitap okumak. ROman ve hkaye türü bir kitap yanınıza alın ve okuyun.

5. Uçak içi eğlence sistemini deneyimleyin

Uzun-Ucak-Yolculugu

Artık bir çok uçakta çok gelişmiş eğlence sistemleri bulunuyor. Önünüzdeki koltuğun arkasına monte edilmiş büyük ekranlı bu sistemlerde yüzlerce film, belgesel ve müzik kanalları bulmak mümkün. Deneyin, film izleyin, belgesel izleyin, kanallarda gezinin. Eğer kullanmakta zorluk çekiyorsanız kabin görevlisinden yardım istemeyi unutmayın. Zaman geçsin diye film üstüne film izleyerek de zihninizi yormayın. İnsanlarla sohbet edin, biraz gözlerinizi dinlendirin.

6. Kendi kulaklığınızı getirin

Uçaklarda size kulaklık verilse de bunun ses kalitesi oldukça kötü olabiliyor. İyisi mi siz kendi kulaklığınızı getirin. Kulaklığınızın, kulak içerisine yerleşen tipte olması daha iyi. Böylece dışarıdan gelen sesleri de en aza indirmiş olursunuz. Çevredeki gürültüler azalında daha iyi uykuya dalarsınız.

7. Hafif ve küçük kabin içi bagajı

Hafif seyahat etmek oldukça konfor sağlıyr. Uçak kabininde ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler için küçük bir kabin için bagaj edinin. Büyük bagajlar için baş üstü dolaplarında yer bulmak zor olduğu gibi, kaldırıp indirirken kazalara yol açma riskini de bertaraf edersiniz.

Ucakla-Uzun-Yolculuk

8. Diş fırçası ve macunu bulundurun

Ağız sağlığı önemlidir. Uçakta uzun yolculukta yeme içme faaliyetlerinden sonra kendinizi tazelenmiş hissetmek için, diş fırçanızı alın ve tuvalete giderek kendinizi yenileyin.

9. Çantanıza biraz yiyecek şeyler koyun

Türk Hava Yolları ile uçuyorsanız sorun yok, damak tadınıza uygun leziz yiyecekler sizi bekliyor. Ama farklı ülkelerin hava yolları ile uçuyorsanız sunulan yemekler sizi pek de tatmin etmeyebilir. Yanınıza atıştırabileceğiniz şeyler getirin. Fındık, fıstık, leblebi, tuzlu bisküvi ve gofret olabilir örneğin.

Priority-Pass-Card

10. Priority Pass Card edinin

Neredeki havalimanında olduğunuzun bir önemi yok. Özellikle aktarmalı uçuşlarda 700’den fazla havaalanı CIP salonunun kapılarını ve ayrıcalıklarla sunan Priority Pass Card edinebilirsiniz. Tüm dünyada 120 ülkede 700’den fazla havaalanı salonuna giriş ayrıcalığı sunuyor. İş ve özel yolculuklarınızda kullandığınız havayolu veya biletlerinizin sınıfı dikkate alınmaksızın, dünyanın her yerinde anlaşmalı CIP salonlarından hizmet alabiliyorsunuz.

Uzun Tayland uçak yolculuğunda yukarıdaki ip uçlarına dikkat ederseniz, daha konforlu bir uçak yolculuğu geçirebilirsiniz. Bol su tüketmeyi ve arada uçak koridorunda yürümeyi ve ayaklarınızı germeyi ihmal etmeyin.

2 YORUMLAR

  1. Seyahatinizde uçuş konforundan sonra en önemli konu uçak bileti fiyatları avrupa turnelerim için uçak biletimi hesaplibiletal.com dan satın alıyorum.
    İnanılmayacak kadar ucuz uçak biletleri satıyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim.

  2. Yanınıza kulaklık ve mp3 player alın, varsa tablet en iyisi, 1 gün önce az uyuyun, yolda uyursunuz. Ben böyle yapıyorum. Tayland uzun yol çünkü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here