Hava ulaşımı yolculuklarımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Ucuz uçak bileti yakaladıkça seyahat ediyoruz ve uçak ile seyahat, yolculuk sürlerini hayli kısaltıyor.  Buna rağmen öyle şehirler var ki aralarındaki uçuş süresi 10 saati aşabiliyor. Şu anda dünyanın en uzun tarifeli uçuşu Sidney-Dallas arasında yapılan yolculuk. 13.804 kilometrelik bu mesafe uçakla 16 saat 50 dakikada aşılabiliyor. İstanbul-Bangkok uçuş süresi ise 9 saat kadar.

Kimi uzun uçak yolculukları hem bedenimizde hem de ruh halimizi beklenmedik şekilde etkileyebiliyor. Alışık olduğumuzdan farklı bir basınç düzeyinde  ve nem seviyesinde vakit geçirmenin getirdiği doğal sonuçlar var. Bu bizi hep hayalini kurduğumuz yolculuktan alıkoymamalı. Eğer yolculuk öncesinde, sırasında ve sonrasında birtakım basit önlemler alarak, oluşabilecek sağlık risklerini en aza indirgeyip, keyifli bir yolculuk geçirilebilir. Saatlerin de bizimle birlikte uçup gitmesi için tavsiyeler:

Uzun Uçak Yolculukları İle Baş Etmenin Yolları

1. Uçuş Sınıfınızı Yükseltin

Sık uçan yolcu kartınızda biriktirdiğiniz miller en çok uzun bir yolculukta işe yarar. Uçuk fiyatlar ödemeden birinci sınıf yolculuk yapmanızı sağlayacak olan bu miller size daha rahat bir koltuk, ayaklarınızı uzatmak için daha geniş bir alan, daha iyi yiyecekler ve her şeyden önemlisi nefes alacak alan satın alacaktır.

Qatar Airways First Class
Qatar Airways First Class

2. Okuyun

Sıradan bir günde evde ya da bir bankta oturup kitap, gazete ya da dergi okuyorsak, aynısını havada neden yapmayalım? Basılı kopyaları yanımızda taşıyıp ağarlık etmek istemezsek, ilgimizi çekenleri dijital olarak telefonumuza ya da tabletimize indirip uçuş esnasında keyfini çıkartabiliriz.

3. Hafif Seyahat Edin

Belki valizimizi uçağın bagaj kısmına teslim ettik ancak bir de kabin bagajımız var. Uçağa binip elimizdekini baş üstü dolaplarından birine yerleştirmek niyetindeyiz. Uçaktayız ve dolapların hepsi dolu. Yüklerimizi koltuğun altına yerleştiriyoruz ve bize ayağımızı uzatacak yer kalmıyor. Bu senaryonun başımıza gelmemesi için yanımızda mümkün olduğunca az eşya taşımakta, hafif seyahat etmekte fayda var.

4. Uçak İçi Eğlence Sistemlerini Keşfedin

Çoğu havayolu şirketinde koltuğunuzun önünde kabin içi eğlenceye yönelik kişisel bir ekran bulunur. Bu ekrandan film ya da dizi izleyebilir, müzik dinleyebilir ve oyun oynayarak güzel vakit geçirebiliriz.

Ucak-Ici-Eglence

5. Kurtarıcılarınızı Yanınıza Alın

Olabildiğince az eşya taşımanın faydalarından söz etmiş olsak da uzun bir uçuşta yanımızda bulundurmak isteyeceğimiz bazı hayat kurtarıcılar olabilir. Boyun yastığı, göz maskesi, ses önleyici kulaklık ilk olarak sayılabilecekler. Uçakta avazı çıktığı kadar ağlayan o çocuğa ne kadar tahammül gösterebiliriz?

6. Uçağa Yorgun Binmeyin

Uykusuz ve yorgunken keyifli vakit geçirmek genelde mümkün olmuyor. Havadayken vaktim bol, uyurum demeden önce yaşanabilecek aksilikleri ve kaçacak uykuyu düşünmemiz gerek. Dinlenmiş olarak yolculuğa başlamak iyi bir başlangıç.

7. Eşyalarınızı Güvende Tutun

Pasaportumuz, paralarımız ve kredi kartlarımız tüm seyahatimiz boyunca göz kulak olacaklarımızın başında geliyordur. Uçakta, rahat koltuğumuzda oturuyor olmamız bu durumu değiştirmiyor.

8. Doğru Koltuğu Seçin

Cam kenarı mı yoksa koridor mu? Tercih bizim. Koridor kenarında oturup daha rahat hareket etme şansına sahip olmak mı, cam kenarında oturup bulutları ve kuş bakışı geçilen yerleri seyretme ayrıcalığı mı? Çıkış kapısında bulunan koltuklarda oturup daha geniş bir alanda da yararlanabiliriz. Bu durumda kişisel ihtiyaç ve zevkler devreye giriyor.

Dogru Koltuk

9. Sağlığınıza Dikkat Edin

Uzun bir uçuş esnasında sağlığımızla ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Bunların başında bol su içmek geliyor.

Bilimsel verilere göre 4 saat ve üzeri uçuşlar dolaşım sistemimizi olumsuz etkiliyor. Oturduğumuz yerden yapabileceğimiz küçük egzersizler ya da ayağa kalkıp uçak içinde bir tur atmak dolaşım sistemimizin olağan şekilde çalışmasını sağlayacak. Ayrıca yolculukta geniş ve rahat kıyafetler tercih etmek yardımcı olacak.

Basınçta ve nem oranında oluşan ani değişiklik cildimiz de etkiler. Bunu önlemek için nemlendirici kremlerin kullanılması tavsiye edilir.

Uyumak için yardım alıyor ve uyku ilacı kullanıyorsak, daha önceden bildiğimiz, denediğimiz, böylelikle etkilerinden emin olduğumuz bir ilaç kullanmakta,mümkünse doğal yöntemlere başvurmakta fayda var.

10. Gidilen Yerin Saatine Uyun

Saat dilimin değişmesi “Jet-lag” olarak tabir edilen duruma yol açabilir. Bu zihnimizin karışmasına, vücudumuzun kendini yorgun hissetmesine sebebiyet verir. Varılan yerin saatine göre yaşamak, uykumuz olmamasa dahi geceyse uyumaya çalışmak biyoritmimizin daha çabuk adapte olmasını sağlayacak.

11 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar ben Temmuz 1 ve 10 tarihine uçak bileti alacağım 1 hafta bana rehber olacak bayan arkadaşı bulabilir miyim Pattaya’da? Bir de ihtiyacimı görecek 1,000 dolar yeter mi 7 gece için? İçkiyi sevmem.

  2. En iyisi 1 gece önce uykusuz kalıp, yolda kulaklığı takıp uyumak, müzik dinlemek. Gidilen yerin de aaatine uyfun mu sorun olmaz. Çok takmamak gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here